Sedačka bývá srdcem vašeho domova. Podrží vás po náročném dnu, zlepší vám náladu, když společně koukáte na televizi nebo pohostí vaše přátele. Zkrátka pojme každého, kdo touží po odpočinku. A navíc skvěle vypadá! Vybrat správnou sedačku však bývá opravdový oříšek! Pokud sáhnete po nevhodném rozměru nebo velikosti, sedačka vás nebude těšit, ale děsit. Prozradíme vám, jak vybrat tu pravou, aby vám co nejdéle sloužila.

Levý nebo pravý roh?

Rohová sedačka mívá zpravidla dvojí provedení. Levý a pravý roh. Takže už před koupí musíte vědět, do jakého rohu svého obýváku sedačku umístíte. Některé můžete libovolně přestavovat, jiné to neumožňují. Z toho důvodu buďte při výběru soudní a zvažte možnosti prostoru.

Na velikosti záleží

Rohové sedačky jsou zpravidla robustnější a zabírají více prostoru než dvojsedačky nebo trojsedačky. Proto si rohovou sedačku pořiďte spíše do větších pokojů, kde dokonale vynikne. V opačném případě bude pokoj stísněný.

Dvakrát měř, jednou řež!

Než se rozhodnete pro určitou sedačku, promyslete všechny rozměry a funkce nového gauče. Plánujete na něm i přespávat? Nebo byste raději úložný prostor? Zastaví se i babička? Podle toho se budete ohlížet i po vlastnostech, jako je rozložitelný gauč, sedačka s úložným prostorem anebo vyšší sed, aby se z pohovky vaším prarodičům dobře vstávalo.

Opatrně s materiálem

Čalounění neplní jen designovou funkci. Chrání gauč před různými nehodami, které ho ve vašem domově mohou potkat a během pá chvil snadno odepsat. Proto zvažte reálná rizika, která u vás doma hrozí.

Kůže

Nesmrtelný, ale velice drahý materiál. Vydrží všechno od válení domácích mazlíčků po početné každodenní návštěvy. Nesmíte ho však polít jakoukoli tekutinou, omatlat jídlem nebo počmárat pastelkou. Kůži v tomto případě vyčistíte jen těžko.

Koženka

Koženka snese řádění dětí a hravě s poradí s jakýmikoli nečistotami do chlupů, přes jídlo, drobečky nebo pastelky. Bohužel však není odolná vůči drápkům vašich mazlíčků, kteří do ní během pár chvil udělají dírky. Je to levnější a relativně odolný materiál.

Textilie

Speciální textilie mohou odpuzovat vodu i zvířecí chlupy, snadno se čistí i udržuje a poradí si i se zvířecími drápky. Seženete ji ve spoustě barevných provedeních a dlouho vám poslouží. Bývá však dražší. Obyčejné látkové potahy toto nesvedou.

Rohová sedačka není jen designový kousek. Skvěle vám poslouží ve celé ředě dalších oblastí, když jí dáte šanci. Vyberte si tu správnou.