velikonoce

Svátky jara, jak Velikonoce taky označujeme, se pomalu ale jistě blíží. Je nejvyšší čas začít přemýšlet o tom, jak letos vyzdobíte svůj dům a vytvoříte nezapomenutelnou atmosféru. Obzvlášť, pokud patříte mezi kreativní bytosti, které si na podobných věcech zakládají a nechtějí žádnou tuctovou výzdobu z obchodů.

Velikonoce jako nejvýznamnější křesťanský svátek

Velikonoce oslavují zmrtvýchvstání Ježíše Krista, jsou i obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara, které s náboženstvím souvisí. Začaly se slavit už roku 325, původně byly židovským svátkem. Nemají pevně stanovené datum, to se každý rok mění. Neděle Zmrtvýchvstání připadá na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti.

Počátky velikonočních tradic můžeme hledat v dobách pohanských, kdy se oslavoval návrat jara, hojnosti a plodnosti. Za symbol plodnosti a nového života bylo považováno vajíčko. 

Nejstarší svědectví o slavení Velikonoc jako křesťanského svátku pochází někdy kolem roku 50, tehdy se jim říkalo pascha. Tradiční oslava Velikonoc trvá 50 dní a začínají Vzkříšením a končí Zeleným čtvrtkem, Velkým Pátkem, Bílou sobotou a Velikonoční nedělí. 

Následuje pak Velikonoční pondělí, které se taky označuje jako červené, je to den koledování a pomlázky.

Velikonoční tradice

Jaké tradice se dochovaly dodnes?

  • Pomlázka, kterou by si každý chlapec a muž měl sát uplést z vrbových proutků. S pomlázkou pak chlapci chodí koledovat, proutky by dívkám měly zajistit mladost a zdraví. Každá dívka nebo žena, která dostala pomlázkou vyšleháno, by na ni měla přivěsit stuhu.
  • Barvená, malovaná a jinak zdobená vajíčka, která chlapci dostávají jako odměnu za vyšlehání.
  • Koleda
  • Polévání vodou
  • Řehtačky a klapačky, které nahrazují zvonění kostelních zvonů, které utichly na zelený čtvrtek a znovu se rozezněly na Bílou sobotu.
  • Tradiční pokrmy jako velikonoční nádivka, mazanec, jidáše a beránek.

Jaké dekorace si na Velikonoce můžete doma vytvořit?

Svátky jara je třeba oslavit nejen koledováním, ale taky krásnou a veselou výzdobou. Jak na jarní aranžování?

Tip číslo jedna: Rozcuchaná řeřicha

Připravte si nějakou pěknou mističku, vložte do ní vatu, která je nasáklá vodou a na ni vysejte semínka řeřichy, pažitky nebo ječmene. Za 3 dny povyroste asi do výšky 4 cm, vy si ji pak můžete ozdobit malovaným vajíčkem, malou pomlázkou nebo třeba zajíčkem z papíru.

Tip číslo dva: Malovaná polystyrenová vajíčka s mašlí

Nastříhejte si vrbové proutí a vložte ho do vázy. Aby nevypadalo tak smutně, stačí namalovat nebo jinak ozdobit polystyrenová vajíčka, na která připevníte stužku a zavěsíte je na větvičky.

Tip číslo tři: Proutěný věnec z kočiček

V obchodě si pořiďte proutěný věnec, případně si ho můžete sami vyrobit. Nastříhejte si větvičky kočiček a zapichujte je mezi proutí na věnci zešikma. Připevněte drátkem a pokračujte další větvičkou. Vrstvěte je pěkně na sebe, abyste zakryli drátky. 

Víte, že hotový věnec můžete dozdobit stuhou nebo provázkem na zavěšení, drobnými vajíčky nebo jarním kvítím?

Tip číslo čtyři: Kraslice z bavlnky

Máte doma zbytky vlny nebo bavlnky? Pojďte z nich vytvořit krásnou dekoraci. Potřebovat budete ještě nůžky, Herkules a balonky. 

Ty nafoukněte do velikosti vajíček a na chvíli odložte. V misce smíchejte Herkules s vodou a do směsi namočte bavlnky. Ty pak obmotávejte kolem balonku všemi směry. Pak nechte balonky několik hodin zaschnout. Pak už je stačí propíchnout a z vajíček vyjmout.

Tip číslo pět: Truhlík s velikonočním osením

Jak ozdobit okna nebo zkrášlit altán? Krásnou výzdobou jsou skořápky zavěšené na šňůrce, které nahrazují malé vázičky a jsou v nich naaranžované květiny. Když pod ně ještě postavíte truhlík s jarním osením ozdobený zajíčky, kuřátky a vajíčky, získáte úžasnou dekoraci.

Tip číslo šest: Zajíček z ořezů

Máte doma šikovného kutila? Pak vám jistě rád nařeže špalíky břízy, ze kterých si pak sestavíte velikonočního zajíčka. Potřebovat budete ořez na hlavu, tělo, uši a nohy, fousky vytvoříte z drátku nebo tenkého proutí, oči a čumáček domalujete, do ruky vložíte mrkvičku.

Tip číslo sedm: Velikonoční perníčky

Medové perníčky nemusíme péct jen na Vánoce, jsou krásnou ozdobou i originálním dárkem za koledu i na Velikonoce. Stačí vykrájet a nazdobit kraslice, kuřátka, slepičky, zajíčky, motýlky a mrkvičky.

Jakou dekoraci nebo aranžmá si vytvoříte na Velikonoce vy?