Jak udržovat lednici čistou a bez plísní?

Plíseň v lednici a mrazáku je problém. Velmi snadno se totiž dostane i na čerstvé potraviny. Jejich konzumace vám pak může vyvolat nepříjemné alergické reakce nebo zdravotní problémy. Přečtěte si, jak dlouhodobě udržovat lednici čistou. 

1. Zbavte se všech starých potravin

Plíseň se do lednice nejčastěji dostane přímo z jídla. Prvním krokem je tedy vyházet všechny prošlé a hnijící potraviny. 

Pravidelně kontrolujte i potraviny, které jsou čerstvé. Občas se stane, že si domů přivezete tzv. načaté jídlo už z obchodu, které se zkazí ještě před datem spotřeby. 

2. Před čištěním vyndejte všechny potraviny

Před samotným čištěním lednice s mrazákem je dobré všechny potraviny vyndat. Nejen že je jejich přesouvání z poličky na poličku nepraktické, ale hrozí, že je kontaminujete čisticími prostředky. 

3. Vydezinfikujte všechny části lednice

Speciálním přípravkem na mytí lednice očistěte všechny její části. Vhodné je vyndat všechny poličky a kontejnery na jídlo, abyste se dostali i do těch nejmenších záhybů. Důkladně očistěte také těsnění dveří, kde se zpravidla hromadí nejvíce bakterií, a nezapomeňte na vnější část lednice – dveře a madla. 

Tip: S důkladným vyčištěním těch nejmenších skulin vám pomůže obyčejný kartáček na zuby. 

Mokrým hadříkem očistěte i obaly na jídlo, na které se v lednici mohly nachytat další nečistoty. 

4. Myjte lednici pravidelně

I když není lednice na první pohled špinavá, myjte ji pravidelně alespoň jednou za měsíc. Bakterie, které se v ní množí, nejsou sice hned vidět, časem ale napáchají pěknou neplechu. 

Může jít o technický problém

Občas se plíseň objevuje opakovaně, přestože lednici s mrazákem pravidelně myjete a udržujete je čisté. V takovém případě může jít o technický problém, na který byste si domů měli pozvat odborníka přes domácí spotřebiče.