zdravé opalování

Krásná, jemná a opálená pokožka je touhou každé ženy a příjemným bonusem každého muže. Získání snědé pleti je často spojováno s odpočinkem, relaxací a příjemnými chvílemi strávenými na slunci v přírodě, u vodních nádrží nebo u moře.

Pobyt na slunci má na člověka povzbuzující účinek, pomáhá imunitě a produkci vitaminu D. Opálená pleť vypadá svěže a zdravě. Přílišná a nekontrolovaná snaha o dosažení maximální hnědé barvy však může přinést mnoho nepříjemností. Spálení kůže a přehřátí organismu způsobuje bolesti kůže a v mnoha případech i stavy nevolnosti nebo horečky. 

opalování na dovolené

Nadměrné slunění způsobuje vrásky, pigmentové skvrny, stárnutí kůže a v nejhorších případech i rakovinu kůže. Změny klimatu vedly ke zvýšenému vystavení slunečnímu záření, a proto je třeba věnovat slunečnímu záření zvýšenou pozornost. Před letní dovolenou nebo návštěvou solária zvažte aspekty, jako je fototyp vaší pokožky, váš zdravotní stav, věk a místo, kde se opalujete. Aby byl pobyt na slunci příjemný a opalování vám nezpůsobilo žádné trauma, přinášíme několik tipů, jak na to. 

1. Opálení a věk

Děti do 1 roku věku by neměly být vystaveny slunečnímu záření. Děti starší 1 roku musí být na slunci velmi krátce. Měli by mít hlavu a tělo chráněné lehkým oděvem. K ochraně dětské pokožky používejte krémy s ochranným faktorem SPF 30 až 50. Dávejte pozor na dobu strávenou na slunci. Chraňte děti ve stínu v pravidelných intervalech. 

děti pod slunečníkem

Dospělí se mohou opalovat s ohledem na svůj fototyp. S přibývajícím věkem je třeba omezit dobu opalování a upřednostnit pobyt ve stínu. Starší pokožka podléhá tvorbě pigmentových skvrn a dehydrataci. Silné sluneční záření přehřívá tělo, což zatěžuje kardiovaskulární systém a může způsobit závratě.

2. Kdy se opalovat

Ranní sluneční paprsky vám dodají dobrou náladu a tělu životní energii. Ráno je vzduch chladnější, takže lenošení na lehátku nikomu neuškodí. Nedoporučuje se však pobývat na přímém slunci mezi 11.00 a 15.00 hodinou. Sluneční paprsky jsou příliš silné a zdraví nebezpečné. Pokud neodoláte a rozhodnete se zůstat na slunci, použijte krém s vysokým ochranným faktorem a chraňte si hlavu pokrývkou hlavy.

Nezapomeňte pravidelně doplňovat tekutiny a střídat pobyt na slunci s pobytem ve stínu. Po 15. hodině je riziko spálení nižší, ale není nulové. V této době byste se také měli namazat opalovacím krémem.

opalování rodina

3. Jak opalovací krém funguje

Na trhu je mnoho značek s různými faktory. Co znamená faktor a číslo na opalovacím krému? Hodnota SPF udává stupeň ochrany před slunečním zářením (UVB a UVA). Čím vyšší číslo, tím více záření blokuje. Číslo SPF určuje, kolikrát déle můžete svou pokožku vystavit slunci než bez použití přípravku. Vždy tedy záleží na fototypu vaší pleti. Odborníci doporučují používat přípravky s ochranným faktorem SPF 30 – 50. Vyšší SPF nemá velký význam, protože neexistuje stoprocentní ochrana před zářením.

opalovací krém

4. Jak používat opalovací krém

Opalovací krém naneste na celé tělo alespoň 20 minut před opalováním a v dostatečném množství. Dermatologové doporučují nejméně 35 ml, což odpovídá 7 čajovým lžičkám. Pokud jste celý den na slunci, ochrana přípravků se snižuje, a proto je třeba aplikaci opakovat několikrát denně. 

Na obličej a dekolt používejte vyšší faktor, protože tato pokožka je citlivější a častěji se spálí. Pro tyto oblasti jsou k dispozici speciální opalovací krémy. Po každé koupeli aplikujte znovu. Pokud začnete cítit pálení kůže, zbytečně neriskujte a přejděte na chladné místo.

5. Jak dlouho se opalovat

Pokud se chystáte na dovolenou, můžete svou pokožku na opalování připravit návštěvou solária. Stačí jednou nebo dvakrát. V soláriu vám poradí, jak se opalovat a jaké přípravky je třeba k opalování používat. Začněte se opalovat na slunci v krátkých intervalech 10-20 minut. Tuto dobu postupně prodlužujte. Pokud se budete řídit touto zásadou, vyhněte se situaci, kdy strávíte podstatnou část odpočinku ve stínu.

6. Jaké produkty používat na opalování

Na trhu máme opalovací krémy v různých provedeních. Na pultech supermarketů a drogeriích jsou k dostání krémy, oleje, tělová mléka, tělová másla, spreje i pěny. Liší se typem a konzistencí:

  • olej – snadno se roztírá, ale špatně se vstřebává, a proto zanechává na pokožce mastné stopy
  • mléko – je tekutá verze krému. Snadno se vstřebává, ale také se dříve smývá nebo likviduje.
  • sprej – je velmi oblíbený pro svou snadnou aplikaci. Měli byste však vědět, že při postřiku uniká značná část do ovzduší a zvyšuje se jeho spotřeba.
  • opalovací krém – je nejodolnější vůči vodě. Aplikace na pokožku je pracnější, ale nanesená vrstva má dobrou stabilitu i ve vodním prostředí.
  • gel – vhodný pro problematickou a mastnou pleť. Neucpává póry, rychle se vstřebává, nezanechává mastné stopy a spolehlivě chrání před slunečními paprsky.
  • opalovací máslo – má hustší konzistenci než krém, obsahuje více výživných složek. Hůře se však nanáší, déle se vstřebává, a proto je třeba jej aplikovat delší dobu před opalováním.
  • pěna – nejsnadněji aplikovatelná a nejlépe vstřebatelná konzistence

7. Nejlepší opalovací krémy

Chcete-li se ujistit, že krém splňuje všechna požadovaná kritéria pro dostatečnou ochranu, přečtěte si před nákupem pečlivě příbalový leták nebo etiketu. Informace ne vždy odpovídají skutečnosti, ale základní složení vám může pomoci při výběru. Zkontrolujte zejména:

  • ochranný faktor
  • voděodolnost
  • minerální složení
  • typ krému v závislosti na typu vaší pleti
  • dejte přednost přírodním opalovacím krémům

Pokud chcete zvýraznit barvu svého opálení, můžete použít opalovací krém s mrkvovým olejem. Jeho složení podpoří zhnědnutí a zdravou barvu pokožky.

8. Domácí opalovací krém

Výrobu domácích krémů uvítají zejména ženy, které mají rády alternativní a zdravé kosmetické výrobky. Jako základ můžete použít:

  • kokosový olej
  • olivový olej
  • mrkvový olej
  • kakaové máslo

Jako další přísadu můžete zařadit:

  • mandlový olej
  • rakytníkový olej
  • avokádový olej
  • sezamový olej
  • olej z hroznových jader 
  • vitamín E
  • včelí vosk

Pro dosažení vůně přidejte několik kapek levandule, máty, meduňky nebo heřmánkového extraktu.

9. Opalovací krém a alergie

Od opalování očekáváme pěknou barvu pokožky, zdravý vzhled a příjemný pocit. Tato očekávání nejsou vždy naplněna. Mohou nás překvapit vyrážky, kožní erupce a červené skvrny. Pokud si něčeho takového všimnete, může se jednat o alergii. Alergie může být na sluneční světlo nebo na opalovací krém. Nenechávejte diagnózu na odhadech, ale navštivte alergologa, který pomocí speciálních testů vyšetří původ vašich kožních příznaků a poradí vám, čeho se máte vyvarovat a co vám prospěje. Na trhu jsou k dispozici krémy proti alergii, které můžete používat.

Pokud trpíte atopickým ekzémem, nemusíte se opalování obávat. Pokud používáte krémy SPF 50+, bude váš pobyt na slunci bezpečný.

10. Opalování v těhotenství

V těhotenství je ženské tělo vystaveno stresu. Tělesná teplota je vyšší, a proto je pravděpodobnější riziko přehřátí, což může mít za následek i přehřátí dítěte. Proto dbejte na pravidelné ochlazování. Vyvarujte se dehydrataci a přijímejte dostatek tekutin. K ochraně pokožky používejte výrobky s OF 50+. Nevycházejte na přímé slunce bez pokrývky hlavy.

Dlouhodobé vystavování se slunci a neustálé přehřívání vytváří riziko otoků nohou, proto zkraťte dobu pobytu na slunci. Během těhotenství je pokožka citlivější a zvyšuje se produkce melaninu. Melanin způsobuje hnědou pigmentaci, ale také tvorbu pigmentových skvrn. Méně je proto někdy více.

Více se dozvíte v článku o opalování v těhotenství

Opalování v těhotenství

11. Vitamíny a doplňky stravy

Aby bylo vaše tělo dostatečně chráněno nejen zvenčí, ale i zevnitř, pomůže vám lékárna s výběrem vitamínů, které chrání vaše tělo a pokožku při opalování. Doplňky stravy, jako je betakaroten, vitamin C, E, různé bylinné extrakty s antioxidanty, vám zajistí větší bezpečnost a odolnost vůči UVA a UVB záření. 

Doplňky stravy pro krásné opálení

Jednoduchý recept z domácí lékárny vám bude ku prospěchu. Zelený čaj osvěžuje, je silným antioxidantem s protizánětlivým účinkem a chrání před slunečním zářením.

12. Ošetření pleti po opalování

Pokožka po opalování je suchá a náchylná ke stárnutí. Proto se po každém pobytu na slunci důkladně umyjte měkkou houbou, abyste odstranili zbytky opalovacího krému. Používejte mýdla s hydratačním účinkem. Po osušení ošetřete tělo kvalitním hydratačním krémem po opalování, krémem nebo máslem s obsahem vitaminu E, panthenolu a aloe vera.  Pokud si chcete zachovat hnědou barvu pokožky po dlouhou dobu, ošetřujte ji přípravky po každém sprchování. 

Slunce je lékem a životní silou člověka. Užijte si ho v klidu a plnými doušky, abyste mohli čerpat energii po celý rok.