jak nepřibrat přes léto

V létě vystavujeme na odiv své křivky, mnozí z nás se ale také potýkají s tím, že během tohoto období přiberou. Není se čemu divit, na svoje zažité návyky tak trochu rezignujeme, navíc máme během letní dovolené často hromadu volného času, se kterým si nevíme radit a řešíme to jídlem. 

Dovolenou je třeba si užít

Ať už trávíte dovolenou v české vísce u rybníka, nebo se vydáte k moři, je na místě si tu dovolenou pořádně užít. Je tu od toho, abyste svému tělu dali šanci zregenerovat, užili si svých blízkých, našli si čas sami pro sebe. Abyste po dovolené nezjistili, že máte pár kilo navíc, přinášíme vám pár tipů, jak se tomu vyhnout.

Tip číslo jedna: Začněte stravovacími návyky

Základem jsou správné stravovací návyky. Měli byste jíst pravidelně, menší porce a vícekrát za den. 

  • Začněte královskou snídaní, pokračujte dopolední svačinkou, obědem, odpolední svačinou a den zakončete večeří. Pokud chodíte spát pozdě, můžete přidat ještě lehkou druhou večeři.
  • Vše pomalu žvýkejte, nehltejte, udělejte si na jídlo čas. Získáte tak z potravy více živin, nastartujete trávení, navíc si jídlo mnohem víc vychutnáte. 
  • Nepřejídejte se, nečekejte s jídlem ani na okamžik, kdy vám začne kručet v břiše. 
  • Vyřaďte ze svého jídelníčku sacharidy a zvyšte přísun bílkovin. Vaše tělo se dostane do zvláštního energetického režimu a začne lépe odbourávat tukovou tkáň. Už jste slyšeli o keto dietě?
  • Máte chuť na sladké? Zažeňte ji raději porcí ovoce. Sladkosti a tučná jídla omezte.
  • Přemýšlejte předem, co budete jíst a podle toho nakupujte.
  • Svému tělu také dopřejte dostatek kvalitního spánku.
Myslete na to, co přes léto jíte
Myslete na to, co přes léto jíte

Víte, že snídaně by měla být bohatá na proteiny, tedy bílkoviny? Doplňte je čerstvou zeleninou a dopřejete svému tělu ten nejlepší start do nového dne.

Tip číslo dva: Nezapomínejte na pitný režim

V letních parnech je pitný režim obzvlášť důležitý. Dospělý člověk by měl vypít 3 litry tekutin, ideálně v podobě čisté minerální vody nebo neslazených čajů. Sladké limonády si odpusťte, nepřehánějte to ani s alkoholem. Večerní skleničku si nezakazujte, dejte ale přednost sklence vína či piva, místo tvrdého alkoholu.

Víte, že nejčastější chybou, které se mnoho z nás dopouští je to, že celý den skoro nic nepijeme a večer se to snažíme dohnat? Tím ale stimulujeme ledviny a tělo místo noční regenerace musí pracovat. 

Ideální tedy je po celý den průběžně pít, dokonce se i doporučuje vypít sklenici vody hned po probuzení, abyste nastartovali organismus a trávení.

dopřejte si pohyb na dovolené
Dopřejte si pohyb na dovolené

Tip číslo tři: I pohyb patří k dovolené

To, že si dopřejeme dovolenou neznamená, že ji celou prolenošíme někde na pláži. K dovolené patří i pohyb. Jen si představte, jaká by byla škoda nepoznat krásy okolí? Den začněte procházkou, vydejte se na výlet nebo vyjížďku na kole, zaplavte si, rozhýbejte tělo.  Vydat se můžete i na romantickou projížďku na koni do hor, lesů i na pláž.

Víte, že pohyb vás nejsnáze odvede myšlenky na jídlo nebo nějakou sladkost? Zařaďte pohyb do svého života nejen na dovolené, ale i do běžného života.