Už vás nebaví se vyhýbat pohledu do zrcadla či na váhu a rozhodli jste se zhubnout? Vězte, že ačkoliv se vám momentálně mohou shozená kila zdát jako nesplnitelný sen, od vysněné váhy vás dělí jen dostatečné odhodlání a silná vůle. Abychom vám ukázali, že hubnutí není taková věda, jak se může na první pohled zdát, přinášíme vám pět praktických tipů, kterém vám pomohou na vaší cestě za lepší kondicí i postavou.

1. Všeho s mírou aneb nic se nemá přehánět

Přestože se naše první rada může zdát na první pohled poněkud očividná, často se na ni při hubnutí zapomíná. Přitom se jedná o naprostý základ v případě, že se chcete vyhnout nepříjemnému jo-jo efektu. Důvod je prostý – v prvních dnech hubnutí překypujeme odhodláním a podléháme tendencím být na sebe přehnaně přísní. Striktní redukční dieta a brutální cvičební režim vás však po pár dnech přestane bavit a co nevidět se vše krůček po krůčku vrátí do starých zajetých kolejí.

Než se proto pustíte do rapidního hubnutí, zkuste trochu snížit svá očekávání. Nejen, že je hubnutí několika kil týdně nezdravé, ale také nereálné. Jediným výsledkem bývá zklamání, které bohužel často vede k tomu, že se vzdáme dřív, než uvidíme první změny. Pamatujte, že hubnutí, potažmo zdravý životní styl, není cílem, ale cestou.

To souvisí i s nejrůznějšími omezeními, která si na sebe klademe. Pokud jste až dosud patřili mezi milovníky sladkostí, zde dne na den se své závislosti na cukru rozhodne nezbavíte. Inspirovat se můžete u italského ekonoma Pareta a jeho pravidlem 20/80; zatímco 80 procent vaší stravy by měly tvořit tzv. „čisté“ potraviny, tedy ovoce, zelenina, luštěniny a maso, zbylých 20 procent jídelníčku můžete obohatit o jídla, která sice nepatří mezi nejzdravější, ale zase potěší na duši.

2. Najděte pohyb, který vás baví

Nedílnou součástí zdravého hubnutí by měl být především pohyb. Nejen, že nám pomáhá pálit kalorie, ale také vrací do kondice naše svaly a kardiovaskulární soustavu. Ne nadarmo se říká, že svaly jsou jediným lidským orgánem, který zvýšenou zátěží mládne. 

První volbou téměř každého, kdo se rozhodne shodit nadbytečná kila, bývá zpravidla běh. Pokud ve vás však představa, že byste měli trávit každé odpoledne pobíháním po parku či lesem, nebudí zrovna nadšení, neklesejte na mysli. Běh není jediným způsobem, jak zhubnout. Zvolit můžete prakticky jakýkoliv sport či aktivitu – hlavním kritériem by mělo být především to, že vás baví. Ať už se rozhodnete pro turistiku, jízdu na kole či bruslích nebo badminton s přáteli, každá pohybová aktivita se počítá. 

3. Pozor na pitný režim

Nešvarem, který se týká většinové populace, je nedostatečný pitný režim. V případě, že jste do své životosprávy zařadili více pohybu a pestřejší stravu bohatou na vlákninu, je dostatečný příjem tekutin dvakrát tak důležitý. Jedná se o prevenci dehydratace, kterou doprovází nepříjemné příznaky v podobě únavy, zvýšené bolestivosti svalů či migrén. Nedostatek tekutin se může rovněž projevit zpomalením metabolismu a zhoršeným spalováním tuků.

Přestože se ideální denní množství tekutin odvíjí zejména od naší tělesné váhy, obecně se dá říci, že bychom měli vypít alespoň 1,2 litru vody denně. Pozor, do tohoto čísla se nepočítá káva či černý čaj, které naopak odvodňují. 

4. Příjem a výdej, to je oč tu běží

Pravidelně se hýbete, dodržujete pitný režim a jíte relativně zdravě, ale kila ne a ne dolů? Háček může být ve vašem kalorickém výdeji a příjmu. Problém může nastat zejména v situaci, kdy jste v minulosti čelili nejrůznějším poruchám příjmu potravy, a to i v mírné formě, ať už jde o přísné diety či naopak přejídání. Jednoduše řečeno, odvykli jste si naslouchat svému tělu a poznat, kolik jídla je moc a kolik zase málo.

V prvních týdnech hubnutí vám proto skvělým pomocníkem mohou být kalorické tabulky. Pomocí nich snadno zjistíte, kolik kalorií jste za den vydali a kolik spálili. Nebojte se, nebudete muset trávit zbytek života s kalkulačkou v ruce – brzy se naučíte odhadovat, jaký je ten pravý poměr pro viditelné výsledky. Na internetu navíc naleznete celou řadu interaktivních stránek či aplikací, které po zadání aktivity či potraviny vše spočítají za nás. Pokud si přeci jen nejste jistí v kramflecích, v počátcích hubnutí není na škodu ani konzultace s výživovou poradkyní, která vám pomůže sestavit jídelníček.

5. Vyzkoušejte doplňky stravy

Lákají vás nejrůznější detoxikační čaje a tabletky, které slibují zázračné zhubnutí během několika dní? Na rovinu vás varujeme, že se nejedná o příliš účinnou metodu, právě naopak. Raději investujte do kvalitních doplňků stravy, které dodají vašemu tělu vše potřebné. Mezi klíčové živiny při zdravém hubnutí patří zejména vitamín B12, D a C, hořčík a vápník. 

Kromě vitamínů a minerálů bychom měli myslet zejména na dostatečné množství bílkovin, které můžeme v případě potřeby tělu dodat prostřednictvím práškových proteinů. Ty se díky mnoha dostupným příchutím mohou zároveň stát chutnou náhradou nezdravých sladkostí.

Pokud se ke cvičení či sportu dostáváte až pozdě odpoledne, když už jste celí utahaní z práce, vhodným doplněk stravy může být také kofein či tein, tedy povzbudivé látky, které nám dodají dostatek energie. Pořádné „nakopnutí“ nám dodá také ženšen či L-karnitin. 

Na závěr nezbývá než dodat, že ani ten nejlepší a nejdražší doplněk stravy nedokáže nahradit vyvážený příjem a výdej kalorií, pestrou stravu, dostatečný pitný režim a dostatek pohybu, který vás baví.