V tradiční čínské medicíně každé období odpovídá určitému prvku, orgán a emocím. Podzim je dle TČM spojený s elementem Kovu a plícemi, se kterými se pojí emoce smutku a žalu. S podzimem je také nerozlučně spojený velký počet nachlazení ovlivněný sníženou imunitou. Jak tedy imunitu na podzim podpořit?
Element kovu a jeho vliv na zdraví
Prvek Kov je jedním z pěti základních prvků v systému Wu Xing. Je symbolem tvrdosti a síly a představuje řád a disciplínu, ale také schopnost zbavit se v životě zbytečného. V tradiční čínské medicíně je Kov spojován s plícemi a tlustým střevem. Plíce hrají klíčovou roli v regulaci dýchání a toku životní energie Qi. Tlusté střevo je orgánem odpovědným za proces trávení a vylučování odpadních látek a symbolizuje nutnost uzavřít to, co jsme začali.
Jaké jsou příznaky oslabené imunity na podzim?
Podle tradiční čínské medicíny jsou veškerá onemocnění způsobená nerovnováhou jin a jang v našem organismu a za imunitu jsou v našem těle odpovědné tři orgány, a sice slezina, ledviny a plíce.
- Příznaky oslabené sleziny: Úkolem sleziny je dle TČM přeměnit veškerou přijatou stravu na vyživující energii Qi. Oslabená slezina se projevuje únavou, která se může zhoršovat po jídle, nechutenstvím, ale také například velkými chutěmi na sladké a nadýmáním.
- Příznaky oslabených ledvin: Ledviny střeží naši vrozenou životní esenci. Ledviny nejvíce oslabuje strach, nejistota a chlad. Slabost ledvin se může projevovat bledostí, zimomřivostí, studenými končetinami nebo problémy s močením.
- Příznaky oslabených plic: Na plicích, které distribuují vyživující energii z potravy a energii získanou dýcháním po celém těle, je závislá velká část našeho imunitního systému. Oslabené plíce se mohou projevovat dechovými obtížemi, kašlem, slabým hlasem, ale také smutkem nebo plačtivostí.
Praktické tipy pro podporu imunity podle TČM
Tradiční čínská medicína nabízí řadu přístupů, jak na podzim posílit imunitu, a chránit se tak před typickými podzimními nemocemi.
Dechová cvičení
Jedním z nejlepších způsobů, jak na podzim posílit plíce, je hluboké dýchání. Je dobré si uvědomit, že většina z nás hluboce nedýchá, což může negativně ovlivnit imunitu, naši životní energii i spánek. Tím nejlepším, co můžete pro své plíce na podzim udělat, je vyrazit na čerstvý vzduch a pravidelně provádět dechová cvičení.
Podzimní jídelníček
Podzimní strava by měla odpovídat potřebám těla. Suché počasí v tomto období vyzývá ke konzumaci hydratačních potravin, které v těle udrží potřebnou vlhkost a podpoří plíce. K těmto potravinám se řadí například sezónní ovoce v podobě jablek a hrušek. Vládnoucí prvek podzimu – Kov si žádá potraviny s ostrou chutí, ke kterým se řadí například zázvor. Jíst byste měli na podzim teplá a výživná jídla, jako jsou polévky či dušené pokrmy, a také dostatek sezónní zeleniny. Vyhýbat byste se měli zejména ochlazujícím jídlům.
Nastavení těla na podzim
Jak už jsme zmínili, podzim se pojí s prvkem Kovu, který může být pevný, ale také ohebný a dokáže se následně navrátit do původního stavu. Stejně jako se v průběhu podzimu mění příroda, mění se i naše těla, která by se měla přizpůsobit danému období. Podle TČM bychom měli v podzimních měsících chodit spát a ráno vstávat o něco dříve. I když je venku chladněji, rozhodně byste neměli vynechávat procházky nebo sportování v přírodě.
Esenciální oleje
Tradiční čínská medicína využívá esenciální olej k vyrovnání energie Qi. Na výrobu esenciálních olejů nejčastěji používá zázvor, mátu peprnou nebo levanduli.
Medicinální houby
K posílení imunity přispívají čínské bylinky a medicinální neboli léčivé houby, které jsou pro své účinky někdy nazývané elixírem života. Příznivý vliv na imunitu mají houby Reishi a Cordyceps.
- Reishi (Ganoderma lucidum): Reishi, která patří k jedněm z nejcennějších hub v čínské medicíně, je známá pro své posilující účinky na imunitní systém. Její užívání podporuje odolnost proti stresu a kvalitu spánku, které jsou významné pro celkové zdraví organismu.
- Cordyceps (Cordyceps sinensis): Houba Cordyceps zvyšuje vitalitu a energii a zároveň posiluje imunitní systém. Její užívání je obzvláště důležité pro osoby trpící únavou nebo oslabením po nemoci.
Psychická rovnováha a její vliv na imunitu
Vzhledem k tomu, že jsou plíce orgánem, který souvisí se smutkem a žalem, můžete během podzimu pociťovat zhoršení nálady a úzkostné nebo depresivní stavy. Obzvláště pokud máte oslabený imunitní systém, je třeba na těchto emocích zapracovat, což může zahrnovat například terapie nebo meditaci apod. Neúspěšně zpracované emoce jsou v tradiční čínské medicíně jednou z vnitřních příčin nemocí, takže je jim třeba věnovat dostatečnou pozornost. Podzim je ideálním časem, kdy se zbavit věcí, které vás tíží a vytvořit prostor pro nové zkušenosti, z nichž se můžete učit a růst.V tradiční čínské medicíně je důležité k posílení imunity přistupovat komplexně. Podzimu byste měli uzpůsobit své stravování i péči o psychické a fyzické zdraví. V podzimních měsících, kdy bývá tělo vystavováno negativním vlivům, může být velmi přínosné užívání léčivých hub, které mají pozitivní vliv na imunitu.