Ať se nám to líbí, nebo ne, přichází chladné a sychravé období a my ho musíme přivítat bez ohledu na jeho účinky na naše tělo. Někteří z nás nespí, neustále pracují a neznají dovolenou. Velký pracovní nápor je častý hlavně na podzim, kdy je “vše potřeba stihnout do Vánoc”. Často se proto dostaví velká únava až deprese. Nepodceňujte proto význam pravidelného odpočinku. Poradíme vám, jak na to.

Lidské tělo dobíjí energii jídlem a spánkem. Krátkodobě to můžete obelstít kávou nebo energetickými nápoji, ale nejpozději po několika měsících prostě „dojde“. Pokud tedy často nahrazujete oběd prací a spánek kávou, nikdy nedosáhnete stejného úspěchu jako kolegové nebo známí, kteří si najdou čas i na své koníčky a zdravý odpočinek.

1. Dobijte si energii šťávou nebo lahodným smoothie

Po velkém jídle se vám chce jen spát a vaše výkonnost klesá. Energii můžete doplnit ovocnými a zeleninovými šťávami nebo si připravit chutné smoothies. Zapomeňte však na nápoje z krabice a hotové šťávy ze supermarketu. Většina z nich je plná barviv, cukru a konzervačních látek.

Naopak čerstvé šťávy připravené doma jsou přirozeným zdrojem energie. Stačí ovoce nakrájet a vymačkat z něj šťávu. Kromě energie dodáte svému tělu také působivou dávku vitamínů v jejich nejlepší formě. Přidat můžete dle chuti i kvalitní protein, chia semínka, ovesné vločky nebo kousek výběrové čokolády.

2. Jděte na procházku

Barevná příroda, čerstvý chladný vzduch nebo podzimní výzdoba v ulicích města. Zkrátka, spousta zajímavých podnětů pro vás i vaše děti. A přiznejte se – kdy jste naposledy byli na procházce v mlhavém počasí? Má to své kouzlo, věřte nám 🙂 Pravidelné procházky jsou jednou z nejlepších a nejjednodušších věcí, které můžete pro své zdraví udělat. Chůze vám pomůže zhubnout, snížit krevní tlak a snížit riziko mnoha chronických onemocnění. Nezapomeňte se však teple obléknout, hodit se mohou i nepromokavé boty nebo pláštěnka či deštník.

3. Připravte si ložnici na dlouhé zimní večery

Pro navození hřejivé podzimní atmosféry můžete můžete ložnici vybavit polštáři a přehozem v podzimních barvách. Například žlutá, oranžově hnědá nebo tmavě zelená barva bude působivá. Příjemné je také rozsvítit malá elektrická světýlka nebo aromalampu s jemnou vůní. Pro klidný spánek i proti nespavosti skvěle působí třeba levandule, vanilka, ylang-ylang, heřmánek, kozlík, meduňka, myrha nebo santalové dřevo.

Oblékněte také přikrývky a polštáře do nejlepšího povlečení a ujistěte se, že je matrace v pořádku. Je příliš proležená? Rozhodně je čas ji vyměnit. Abyste se dobře vyspali a zbytečně vás nebolela záda, vyberte si kvalitní matraci a rozměry přizpůsobené vašim potřebám. Zaměřte se také na správnou výšku a tvrdost matrace.

4. Všechno nemusí být dokonalé

Možná nemáte čas pravidelně uklízet nebo dokončit v práci všechno do posledního puntíku. Ničím se nestresujte, dokonalost neexistuje a místo paniky se zaměřte na lepší plánování. Vytvořte si určitý denní rytmus a maximálně využijte chvíle soustředění i při náročnějších úkolech. A ty jednodušší úkoly nebo práce si nechte na dobu, kdy se dostaví únava a horší schopnost soustředění. Užitečný může být například diář, který budete nosit stále u sebe, nebo chytrá aplikace v mobilním telefonu.

5. Fyzická aktivita je důležitá

Je také vědecky prokázáno, že cvičení a pohyb zvyšují hladinu serotoninu. Fyzická aktivita podporuje náš imunitní systém, kardiovaskulární systém a pomáhá nám udržovat zdravou tělesnou hmotnost. 15minutové ranní cvičení vám může pomoci zmírnit příznaky úzkosti a deprese. Vyzkoušejte třeba jógu, která je kombinací fyzického cvičení a meditace, zaměřuje se na duševní a fyzickou pohodu člověka. Pokud je jóga na vás příliš pomalá, vyzkoušejte běh, jízdu na kole nebo bruslích, plavání nebo skupinové lekce, které vás nabijí energií jako zumba, H.E.A.T., kruhový trénink nebo populární TRX.

Kdy je vhodné vyhledat pomoc?

Pokud příznaky deprese způsobují problémy ve vztazích, v práci nebo v rodině, přetrvávají déle než 14 dní a nevidíte jasné řešení, navštivte odborníka. Rozhovor s poradcem pro duševní zdraví nebo lékařem může pomoci zabránit zhoršení situace. Pokud máte vy nebo někdo z vašich známých dlouhodobé negativní myšlenky nebo špatné pocity, okamžitě vyhledejte pomoc.