Nyní nastává nejvhodnější čas začít s posilováním imunity. Zdá se vám to příliš brzy, když teprve prožíváme závěr léta a do podzimních plískanic je ještě daleko? Nenechte se zmýlit, jde o to nejlepší načasování, abyste byli s počátkem podzimu v dobré kondici a nezaskočilo vás chladné období. Imunitě totiž trvá 3-5 týdnů než vzroste, takže důvod, proč se do toho pustit už teď, je zřejmý. 

Buňkám pomáhají čisté betaglukany 

Lidskému tělu při budování imunity výrazně pomáhají betaglukany. Pod tímto pojmem se skrývají komplexní přírodní polysacharidy, které podporují naši obranyschopnost proti bakteriím a virům. Podstatné je, abyste betaglukany do sebe dostali v co nejčistší formě. Vyskytují se ve velké míře například v medicinálních houbách. Ovšem doplňky, v nichž se nachází jenom rozdrcená houba, nejsou bohužel příliš účinné, protože žaludek člověka je neumí dokonale strávit, to zvládnou jenom býložravci. Je tedy nezbytné z medicinálních hub betaglukany izolovat a vyčistit. Podle odborníků jsou to právě nečistoty, které znemožňují betaglukanům se správně navázat na receptory lidských buněk zodpovídajících za imunitu. 

Zkuste medicinální houby i kvasinky 

Jaké zdroje bateglukanů kolem nás existují? Významné jsou už zmiňované medicinální houby, sem řadíme například reishi (lesklokorku lesklou) nebo cordyceps (housenici čínskou). Dále kvasinky, obilí, ale také mořské řasy. Není nejdůležitější, co si vyberete, ale jak čistý betaglukan bude, protože platí jednoduchá rovnice: Čím čistší, tím účinnější. Čistota betaglukanů by proto měla dosahovat alespoň 70 %. Můžete si zvolit formu, která je nám Evropanům z lokálních zdrojů nejbližší, a to jsou kvasinky. Pivo je od nepaměti naším národním nápojem, tradičním pokrmem se v našich zemích stal kvasnicový chléb. Proto kvasinky. Dospělý člověk by měl zkonzumovat alespoň 200 mg betaglukanů denně, v exponovaném období, kdy roste důležitost prevence, to může být i mnohem více – klidně až 1000 mg. Díky tomu se snáze ubrání infekcím, a pokud už propuknou, budou mít mnohem mírnější průběh. 

K účinné prevenci patří i optimální hmotnost

Co dalšího byste ještě měli podniknout pro zlepšení svojí imunity? Určitě zhubnout. Obézní tělo je vlastně neustále ve fázi lehkého zánětu, což způsobují odumírající tukové buňky. Organismus se pak soustředí na problémy s nimi a nemá už bohužel tolik sil bojovat s vnější infekcí. Takže pokud máte nadváhu, rozhodně byste měli začít hubnout. Není tak důležité kolik kil shodíte, ale že vůbec hubnutí zahájíte. Organismus, který nenosí zátěž v podobě nadbytečných kilogramů, se mnohem lépe vyrovnává s infekcemi. Snížení hmotnosti napomáhá stimulaci všech metabolických procesů. 

Choďte na slunce a jezte ryby 

Velice důležitý pro imunitu je také vitamín D. Nejpřirozeněji ho získáváme při pobytu na slunci. Vytváří se během něho v naší kůži. Proto bychom se slunečním paprskům bránit neměli. Mezi další možné zdroje náleží především mořské ryby a také vejce, zejména ta od slepiček, které mají dostatek zeleného zobání. Dále mléko a mléčné výrobky. Také minerály selen a zinek mají v tvorbě lidské imunity svoje nezastupitelné místo. Selen obsahují para i jiné ořechy, celozrnné těstoviny, obiloviny, luštěniny a semínka. Zinek najdete rovněž v luštěninách, obilovinách a semenech, ale zároveň i v červeném mase. 

Bez fyzické aktivity to nepůjde

Nezapomínejte ani na pravidelnou fyzickou aktivitu. Cvičení spojené s otužováním, kdy nejde jenom o střídání teplé a studené sprchy, ale i o další aktivity – například spaní s otevřeným oknem či pohyb na čerstvém vzduchu, pokud to počasí alespoň trochu dovolí. Součástí každého dne by měla být i relaxace, která rovněž posílí vaši odolnost.