barefoot obuv

Trápí vás bolest zad, kloubů nebo hlavy, potýkáte se se sníženou imunitou a marně hledáte způsob, jak si ulevit bez toho, abyste běhali do lékárny pro nějaké ty léky a doplňky stravy? Zkuste barefoot obuv, fenomén, který už nějaký ten rok dobývá svět. Určitě jste se s ním už taky setkali, jen o tom možná nevíte.

Ještě před pár lety jsme se tomu podivovali, dnes je mezi námi stále víc těch, kteří mu přišli na chuť. Řeč je o bosém obouvání, jinak také barefoot. Jeho základem jsou minimalistické boty (například barefoot balerínky) s tenkou podrážkou, které maximálně napodobují chůzi naboso. 

barefoot baleriny

Noha je důležitým smyslovým orgánem našeho těla

Nohy jsou od přírody silné, vnímavé a flexibilní, podle odborníků z nich náš mozek získává až 80 % informací pro udržení rovnováhy. Můžeme je s trochou nadsázky označit za další smyslový orgán. 

Ono je vlastně od přírody naprosto dokonalé celé naše tělo. Největšího výkonu dosahuje takové, jaké opravdu je, bez toho, abychom ho nějak omezovali. 

Víte, že vady nohou většinou nebývají vrozené? Když dáte chodidlu šanci, vyvine se přirozeně, je ohebné a stabilní. Potřebuje prostor, aby mohlo vykonat pohyb, který je mu vlastní a přirozený.

Když ho ale zavřete do nevyhovující obuvi, která je úzká, pevná a často i s podpatkem, začnete tlumit funkci nohy, ta se pak stává pasivní. Nevnímá terén, na kterém se pohybuje, informace z plosky nohy je neúplná, k mozku se nedostane kompletní informace. Tělo tak nemá šanci zaujmout své fyziologické postavení.

Oproti tomu bosý pohyb umožní všem prstům na noze včetně malíčku neomezený pohyb, noha se přizpůsobí terénu a při odrazu dojde k maximálnímu přenosu síly do těla. Stejně tomu je i u došlapu, protože tělo neovlivňuje žádný vnější tlumící mechanismus. Noha se také přirozeně prokrvuje.

Víte, že noha a celkový stoj má vliv na nastavení a funkci celého pohybového aparátu? Velmi důležitý je nejen v botě prostor pro prsty. Ideální centrovaný stav prstců vypadá tak, že osa prstu navazuje na osu kosti záprstní. Svalové napětí by nemělo být ani příliš vysoké, ani příliš nízké, nohy by nás samy měli nést. Právě to je jednou ze základních funkcí nohy. Během „nesení“ se tělo stabilizuje, centruje a napřimuje. 

barefoot boty

Barefoot boty pozitivně působí i na imunitu

Oslabená imunita trápí nejednoho z nás, pociťujeme to na sobě v průběhu celého roku, zejména ale na jaře a na podzim, kdy se střídá počasí a nám stačí, abychom prošli kolem někoho s rýmou a onemocníme. Napadlo by vás, že pro správně fungující imunitu je důležité i to, jak stojíme a chodíme? 

Když svým nohám umožníte přirozenou funkci a dáte jim prostor, který potřebují, tělo se samo od sebe srovná do přirozené polohy, nastartuje se metabolismus a imunitní systém, rozdýcháme se, dojde ke snížení svalové únavy i kloubní zátěže. Celé tělo se prokrví a zlepší se i funkce lymfatického systému. 

Co pro to můžete udělat? Zkuste barefoot tenisky nebo jinou barefoot obuv, která umožní vycentrování jednotlivých částí našeho těla. Dojde třeba k tomu, že:

  • Vnitřní orgány zaujmou svoji přirozenou pozici.
  • Začne fungovat lymfatický systém.
  • Z těla se odplaví všechny toxiny a odpadní látky.
  • Sníží se dechová frekvence díky využití plné kapacity plic.
  • Dojde ke stimulaci akupresurních bodů na ploskách.
  • Tělo dostane potřebné množství kyslíku pro správné fungování metabolismu.
  • Dojde i ke stimulaci funkcí vnitřních orgánů, zlepší se třeba trávení.
  • Podpora mikrobiomu ve střevech
  • Pozitivní účinek na psychiku člověka, snížení únavy, napětí i stresu.

Není barefoot jako barefoot

Co si budeme nalhávat, na trhu je široká nabídka barefoot obuvi, ne všechny takové boty ale svědčí zdraví. Mají sice tenkou podrážku, neposkytují ale dostatečný prostor pro centrované prsty. V takovém případě noha nemůže přirozeně fungovat a buď dopadáme tvrdě na paty, nebo si zaděláváme na špatný pohybový vzorec, který vede k dalším problémům.

Víte, že v barefoot botách se dá nejen chodit, ale i běhat? Možná se vám to zezačátku bude zdát divné, časem ale zjistíte, že běháte snáz a s větší lehkostí.