Váš imunitní systém se skládá z komplexního souboru buněk, procesů a chemických reakcí, které neustále chrání vaše tělo před patogeny, včetně virů, toxinů a bakterií. Udržování zdravého imunitního systému po celý rok je tak klíčem k prevenci infekcí a nemocí. Zdravý životní styl, konzumace výživných potravin a dostatek spánku a pohybu jsou nejdůležitější způsoby, jak posílit imunitní systém. Mnohdy to ale nestačí a je potřeba vašemu imunitnímu systému pomoci.

Silná imunita je základem zdravého těla

Výzkum ukázal, že doplňování určitých vitamínů, minerálů, bylin a dalších látek může pomoci zlepšit imunitní odpověď, a dokáže tak potenciálně chránit před nemocemi. Většina z nás totiž nejenže nedosahuje doporučených denních výživových cílů, ale ovlivňuje nás také fyzický stres nebo zánětlivá onemocnění. Mnohdy ale jednoduše potřebujeme více určitých živin, než kolik přijímáme z jídla. Tam pomohou výživové doplňky. Špatnou stravu sice nelze vitamíny nahradit, ale můžete vyplnit mezery, a dát tak vašemu imunitnímu systému pomocnou ruku, nebo alespoň jeden oporný pilíř navíc. Vaše tělo vám poděkuje.

Vitamín C

Vzhledem k tomu, že si lidský organizmus nedokáže sám v těle vitamín C vyrobit, je třeba jej neustále doplňovat. Vitamín C je silný antioxidant, působí protizánětlivě a posiluje buňky našeho imunitního systému. Rychle se spotřebovává hlavně během infekce, a když jsme v obrovském stresu. Také urychluje hojení ran a je skvělý pro vaši pokožku. Ve studiích bylo zjištěno, že doplňkový vitamín C snižuje závažnost a trvání nachlazení. Zajímavé je, že pravidelné užívání doplňků vitamínu C také pomohlo snížit výskyt běžného nachlazení u jedinců ve vysoké fyzické zátěži, včetně maratonských běžců a vojáků, a to až o 50 %. Dle nedávných studií může také pomoci zmírnit závažnost symptomů hospitalizovaných pacientů s COVID-19. Doporučená dávka pro začátek je 500 miligramů, které se užívají pro maximální absorpci dvakrát denně.

Vitamín D

Nedostatek vitamínu D je celosvětovým problémem. Tento nesmírně důležitý vitamín moduluje mnoho aspektů funkce našeho imunitního systému. Díky tomu je náš vrozený imunitní systém efektivnější při zabíjení bakterií a virů a může snížit frekvenci infekcí horních cest dýchacích. Nízký obsah vitamínu D také koreluje s vyšším výskytem autoimunitních onemocnění, jako je například roztroušená skleróza. Vzhledem k tomu, že vitamín D se nenachází v mnoha potravinách (kromě tučných ryb nebo tresčích jater), většina lidí potřebuje tento vitamín doplňovat za pomoci výživových doplňků, a to zejména v zimních měsících nebo pokud pravidelně netráví mnoho času venku.

Vitamín D byl také kvůli jeho účinku na imunitní systém zkoumán v souvislosti s COVID-19. Studie prokázaly, že vitamín D může urychlit léčbu a zastavit zánět v dýchacím systému. Mnoho odborníků ve zdravotnické a vědecké komunitě tvrdí, že suplementace vitamínu D je obecně bezpečná a mohla by případně pomoci i chránit jedince před samotným virem. Doporučuje se začít s 1 000 až 2 000 IU denně (většinou 1-2 tablety), užívanými s jídlem.

Zatímco vitamíny a doplňky stravy mohou pomoci zaplnit výživové mezery ve vaší stravě, nejlepší způsob, jak doplnit základní živiny, je samozřejmě vždy získat je přímo z potravy. Imunitě pomáhá také důsledná hydratace. Voda pomáhá vašemu tělu produkovat lymfu, která nese bílé krvinky a další buňky imunitního systému. Snažte se vyhnout přehnanému pití nápojů, jako je alkohol nebo káva, které vás mohou dehydratovat. Zkuste také do vašeho jídelníčku zapojit více hydratačních potravin, jako jsou okurky, celer nebo meloun.