péče o pleť u moře

Sezóna letních dovolených je pomalu za dveřmi. S ní přichází hlavně sluníčko, opalování a pro mnohé z nás odpočinek u moře. Během horkých letních dní ale dostává naše pleť pořádně zabrat, proto jí nezapomeňte věnovat potřebnou péči. Jaké zásady péče o pokožku je třeba na dovolené u moře dodržovat?

Chraňte pokožku před sluncem

Teplé letní paprsky doslova lákají k opalování. Slunce na nás má mnoho příznivých účinků, ale obsahuje také škodlivé UV záření. To se dělí na UVA a UVB záření, jejichž poměr se během dne mění. 

UVA záření je zodpovědné za předčasné stárnutí kůže a UVB záření nám může způsobit spálení pokožky a v těch horších případech i rakovinu kůže. Proto bychom měli o naši pleť v létě dostatečně pečovat. Ideální je používat krémy na opalování s ochranným faktorem. Sáhnout můžete také po kvalitním oleji na opalování nebo opalovacím mléku. Ty se však hůř vstřebávají a nebývají voděodolné.

Jak vybrat krém na opalování

Stupeň ochranného faktoru opalovacího krému neboli SPF (Sun Protection Factor) volte podle svého fototypu. Při jeho určení rozhoduje barva pleti, očí a vlasů. V našich zeměpisných šířkách se dělí celkem na čtyři typy:

Fototyp I

Do této skupiny patří lidé s velmi citlivou pokožkou, kteří by na sluníčku neměli být déle než 5 až 10 minut. Po opalování jejich pokožka často zrudne, ale nepřechází do hnědého odstínu. Jejich pleť je velmi světlá, posetá pihami, oči mají světlé a vlasy zrzavé. Pokud spadáte do této skupiny, volte přípravky s vysokým ochranným faktorem 50+.

Fototyp II

I v této skupině najdeme jedince s citlivou a světlou pletí. Po opálení však jejich pokožka zhnědne. Krom světlé pleti jsou pro ně typické blonďaté až světle hnědé vlasy a modré nebo zelené oči. Na slunci by měli setrvat maximálně 10 až 20 minut a chránit se faktorem 30+.

Fototyp III

Ve střední Evropě najdeme nejvíce lidí s tímto fototypem. Mají světle hnědou pleť, vlasy i oči. Snadno se opalují a na sluníčku mohou být až 30 minut. Na opalování jim postačí krém s ochranným faktorem 20.

Fototyp IV

Nejtmavší středoevropský typ má hnědou nebo olivovou pleť, tmavé oči a hnědé vlasy. U moře jim postačí nízký ochranný faktor 15 a opalovat se mohou až 40 minut.

Kdy se ideálně opalovat

Mezi jednu ze zásad zdravého opalování patří nepobývat na slunci mezi 11 a 15 hodinou. V tuto dobu jsou sluneční paprsky nejsilnější a také nejškodlivější. Pokud přece jen neodoláte, chraňte se krémem s vysokým ochranným faktorem a použijte pokrývku hlavy. Nezapomeňte také na dostatečný pitný režim.

Péče po opalování

Po pobytu na slunci je naše pokožka vysušená, napnutá a podrážděná. Po každém opalování je důležité pleť dostatečně hydratovat pomocí mléka po opalování. Pokud jste majitelka citlivé pleti, doporučujeme sáhnout po speciálních dermokosmetických přípravcích, které vaši pokožku zklidní a dodají jí potřebnou výživu.

Mořská sůl je plná minerálů

Koupání v moři je pro naše zdraví velmi prospěšné, jelikož mořská voda obsahuje hořčík, vápník a draslík. Pomáhá také v boji proti akné. A to tak, že urychluje proces hojení a absorbuje toxiny na povrchu pokožky, které akné způsobují. Působí příznivě i na vlasovou pokožku a skvěle poslouží i jako přírodní peeling. 

Čistěte pleť i na dovolené

Věc, na kterou se na pobytu u moře často zapomíná, je čištění pleti. Přitom sluncem namáhaná pleť potřebuje o to více čistit. Nezapomeňte si tedy s sebou přibalit i čistící gel, mléko nebo tonikum.

Líčení u moře není tabu

Mnoho žen si dovolenou u moře neužívá tak, jak by mohlo. Jste jedna z těch, které budou radši sedět u břehu, abyste si náhodou nerozmazala perfektně nalíčenou tvář? Vyzkoušejte voděodolný make-up a užijte si vodní radovánky naplno. Večer jej pak snadno odstraníte odličovadly na olejové bázi.