alergie

Kdo by se po studeném zimním počasí netěšil na teplé jaro? Radost ze slunečních paprsků a rozkvetlých stromů i luk však nemají všichni – pro alergiky příchod jara značí také nestálé kýchaní, slzící a oteklé oči, sennou rýmu a další příznaky jarní alergie. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak proti projevům alergie efektivně bojovat.

Jaké jsou hlavní příčiny alergie?

Běžné projevy alergie, tedy právě zarudnutí očí či neustálé kýchání, jsou jednoduše obrannou taktikou našeho organismu. Zatímco obranyschopnost zdravého jedince na alergen, tedy například prach či zrnko pylu, nijak nereaguje, organismus alergika ho považuje za nebezpečnou látku či infekci. Té se následně snaží kýcháním, slzením a rýmou co nejrychleji zbavit. 

Zatímco u dospělých je alergická reakce poměrně zřejmá, u malých dětí je často zaměňována za nachlazení. V případě podezření na alergii u dětí se proto vyplatí vyrazit na alergologii, kde nám sdělí, na které konkrétní alergeny je třeba dát pozor. 

Bohužel odhalením alergie vše nekončí, ale teprve začíná. Přestože je jarní alergie opravdu nepříjemná, existuje naštěstí množství způsobů, jak si navzdory této diagnóze naplno užít teplé jarní dny.

Přizpůsobte svůj režim pylovému kalendáři

Pokud vás trápí alergie na pyly, v prvé řadě byste se měli vyhnout kvetoucím loukám či ovocným stromům. Na procházku tedy vyrazte do lesa nebo k vodě, kde je výrazně nižší šance výskytu pylů. Praktickým pomocníkem je rovněž pylový kalendář (někdy nazývaný také alergický kalendář) – ten nám poskytne praktický přehled, které pyly jsou právě „v sezónně“.

Obecně se pylová sezóna dělí na jarní, letní a podzimní období. Zatímco na jaře se setkáme především s pyly kvetoucích stromů, během léta se ve vzduchu objeví pyly trav a na podzim pyly vysokobylinných plevelů, jako je pelyněk či ambrózie.

pylová sezóna

Dbejte na skutečně čistý vzduch

Ať už máte alergii na pyly či prachové roztoče, v obou případech je klíčová především kvalita a čistota vzduchu. Samozřejmostí by tak mělo být časté vysávání prachu, případně také větrání, a to jak celé místnosti, tak peřin a polštářů.

Jelikož se však v jarním období vyskytují pylové alergeny ve vzduchu, může časté větrání celý problém naopak zhoršit. Z tohoto hlediska je ideální investicí čistička vzduchu. Ta v mnoha případech dokáže monitorovat koncentraci nejrůznějších pylů v ovzduší, díky čemuž okamžitě víme, kdy se připravit na zhoršení alergie. Její hlavní výhoda však spočívá ve schopnosti zbavovat vzduch nejen prachu, ale právě mikroskopických pylových zrnek. Pro skutečně citelný efekt je však třeba zakoupit kvalitní čističku s dostatečným filtračním systémem.

Pozor na „lapače prachu“

Pokud je pro vás kvalitní čistička vzduchu příliš vysokou investicí, nevěste hlavu. I v tomto případě si lze s pylovou alergií či alergií na prach poměrně jednoduše poradit. Tajemství domácnosti bez alergenů spočívá jednak v častém úklidu všech ploch mokrým hadříkem, tak minimalizace takzvaných lapačů prachu. Jednoduše se zbavte všech předmětů, na kterých ulpívá prach či zrnka pylu, tedy například vysokých koberců či záclon. V případě ložního prádla naopak vsaďte na přehoz, případně schovejte peřiny před alergeny do peřiňáku.

Nainstalujte sítě proti hmyzu či pylům

Pokud chcete mít i během jarních dní, kdy za okny všechno kvete, otevřená okna, nezapomeňte do nich nainstalovat sítě proti hmyzu. Pokud totiž zvolíme dostatečně jemnou síť, drobná oka zachytí nejen otravný hmyz, ale i zrnka pylů. Zakoupit se rovněž dají sítě určené přímo pro ochranu před poletujícími pyly. Ty jsou zpravidla vyrobené z jemné netkané textilie, která nepropustí ani ty nejmenší částečky pylu či prachu.

alergie na prach a pyl

Zvyšte osobní hygienu i četnost praní

Nechcete si ani v jarním období odepřít procházky přírodou? Pak ihned po návratu nezapomeňte na rychlou sprchu a umytí vlasů. Drobná pylová zrnka unášená větrem totiž snadno ulpí nejen na vlasech, ale také kůži a oblečení. Vhodná je proto nejen častější hygiena, ale také frekventovanější praní prádla. Při jeho sušení rovněž myslete na poletující pyl, a namísto věšení prádla na balkóně či zahradě raději použijte sušičku. 

mytí rukou od nečistot a prachu

Potlačte nepříjemné příznaky alergie

Bohužel i v případě té nejvyšší opatrnosti se čas od času nevyhneme nepříjemné alergické reakci. Pro rychlou úlevu lze příznaky řešit dostupnými léky. Zatímco alergická bolest hlavy rychle odezní po obyčejném prášku na bolest, sennou rýmu či zarudlé oči můžeme řešit antihistaminiky, mezi které patří například Xyzal či Zyrtec.

Ačkoliv to již dávno není pravidlem, řadu léků na alergii mohou doprovázet vedlejší účinky v podobě útlumu organismu, tedy únavě a ospalosti. Naštěstí existuje i přírodní cesta, jak porazit alergii – mnoho alergiků nenechá dopustit na grepový či diviznový olej proti alergické rýmě, či například měsíček lékařský při obtížích s dýcháním. 

otravná alergie

Ať se rozhodnete pro přírodní či klasickou léčbu, rozhodně nepodceňte návštěvu alergologie. Neléčená alergie totiž může postupem času rozšířit na větší množství alergenů či dokonce vyústit v chronický zánět.