alergie

Šimrání v nose, pálení očí, svědivá vyrážka a rýma, která nejde zastavit. To jsou nejčastější příznaky alergií, které na nás právě v tomto období „útočí“ téměř na každém kroku. Kvůli nesprávné životosprávě alergiemi trpí stále více lidí. Víte, které bylinky zmírňují příznaky alergií a s jakými dalšími obtížemi vám mohou pomoci?

Co se skrývá pod názvem alergie?

Alergií je označována přehnaná reakce imunitního systému na látky, se kterými se běžně setkáváme. Příčin vzniku této reakce může být hned několik – dědičnost, znečištěné životní prostředí a s tím spojená větší koncentrace škodlivých látek, nezdravá strava plná konzervantů a chemikálií či oslabená imunita. Alergenem, který tyto stavy vyvolává, může být téměř cokoliv. Mezi nejčastější alergeny patří pyl, prach, roztoče, určité typy potravin a hmyzí bodnutí. Neobvyklé nejsou ani alergie na slunce a chlad.

Nejčastější alergické projevy:

  • Otoky sliznic
  • Senná rýma
  • Kýchání a suchý kašel
  • Slzení očí
  • Svědivé vyrážky a kopřivka
  • Kožní otoky
  • Horečky, malátnost
  • Průjmy, zvracení
  • Bolesti břicha
Alergie na pyly

Jak uzpůsobit domov pro alergika?

Vytvořit bezalergenní prostředí není nic jednoduchého. Pokud žijete s alergikem, nebo tímto onemocněním sami trpíte, dodržujte tyto zásady. Pomohou vám z vašeho domova vybudovat místo, kam se budete rádi vracet:

  • Pravidelně vytírejte a používejte kvalitní vysavače
  • Koberce vyměňte za snadno udržovatelné podlahy (lino, plovoucí podlaha, parkety)
  • Odstraňte dekorační kožešiny, záclony a další lapače prachu
  • Investujte do polštáře a peřiny, které je možné prát minimálně na 60 stupňů
  • Lůžkoviny perte ideálně 1x týdně
  • Pravidelně stírejte prach
  • Žijete-li v prašném prostředí, pořiďte si čističku vzduchu
  • Vyhněte se chovu domácích zvířat

Když je rozkvetlá louka za trest

Alergie na pyl není příjemná věc. Zatímco u jiných alergií stačí alergen jednoduše vyloučit, s pylem to tak jednoduché není. I proto se s tímto druhem alergie setkáváme nejčastěji. S pylovou sezonou tak ruku v ruce přichází i krušné časy pro všechny alergiky, kteří si pohled na pučící stromy a rozkvetlé louky rozhodně neužívají. Pyl alergikům vyvolává dýchací obtíže, slzení očí, vyrážky či sennou rýmu. Tyto příznaky se dají mírnit pomocí volně dostupných bylin.

Čaj z kopřivových listů zbavuje tělo odpadních látek a alergenů, díky tomu uleví od příznaků senné rýmy. Nechcete-li chodit s kapesníkem u nosu, připravte si alespoň jeden šálek kopřivového čaje denně. Podobné účinky má i bříza, která navíc podporuje činnost ledvin, jater a slinivky. Pokud už máte dost suchého kašle, vyzkoušejte tymián – buď ve formě čaje, či pomocí čerstvě utržených tymiánových větviček provoňte vzduch, který dýcháte.

rozkvetlá louka

I obyčejné kousnutí hmyzem může pěkně potrápit

Asi každý z nás už na vlastní kůži zažil běžnou alergickou reakci po kousnutí hmyzem. Pokožka v místě vpichu zčervená, objeví se otok doprovázený úmorným svěděním. S rostoucími teplotami mají komáři pré a nějaký kousanec chtě-nechtě schytá každý. Ale i nepříjemného svědění a otoku po štípnutí se můžete zbavit během několika okamžiků.

Připravte si čistý vatový tampónek a naneste na něj pár kapiček levandulového oleje, který zmírňuje otoky, potlačuje záněty a zklidní nepříjemné svědění. Podobnou službu udělá i oblíbený tea tree olej. Ten díky antivirotickým účinkům ránu po kousnutí hmyzem dezinfikuje, a tím předchází vzniku zánětu. Dalším pomocníkem v boji proti kožním alergiím je měsíček lékařský, jenž se řadí mezi silné protizánětlivé bylinky. Použít jej můžete ve formě masti, jejíž blahodárné účinky můžete podpořit popíjením měsíčkového čaje.

Kdy je lepší vyhledat lékaře?

Někteří lidé jsou na jed, který se do rány dostane, vysoce přecitlivělí. Objeví-li se příznaky jako je například otok jazyka, dušnost či pocit staženého hrdla, neotálejte a vyhledejte pomoc lékaře! Hmyzí bodnutí totiž může vyvolat anafylaktický šok, který může způsobit i smrt.

Bylinky nejen na alergii

Dlouhodobé psychické vypětí má neblahý vliv na imunitní systém lidského organismu. Proto bychom o obranyschopnost našeho těla měli pravidelně pečovat. Díky správné péči totiž lépe odoláme náporu bacilů a virů, případně zamezíme vzniku civilizačních chorob, mezi které patří právě alergie. Dopřejte si kvalitní spánek, dbejte na vyvážený jídelníček a pravidelný pohyb a nezapomeňte pravidelně odpočívat. Vyhněte se látkám, které tělo jen zatěžují – mezi ně patří například alkohol, cigarety a průmyslově zpracované potraviny.

Když nervy pracují

V dnešní uspěchané době se dennodenně potýkáme se stresovými situacemi, které nás neblaze ovlivňují. Málokdo se s nimi umí vypořádat, a proto stále stoupá počet lidí, kteří se potýkají s nespavostí či nechutí cokoliv dělat.

Trápí-li vás úzkostné stavy, stres a potíže s usínáním, nemusíte nutně sáhnout po lécích. Vyzkoušejte bylinky, které při pravidelném používání zajistí hluboký spánek a umí zlepšit náladu. Zkuste si před spaním připravit šálek čaje z heřmánku, kozlíku lékařského, meduňky nebo třeba z dobromyslu. Všechny tyto bylinky navíc můžete snadno pěstovat doma na zahradě či v truhlíku.

stres

Zmírněte projevy ekzému

Na zmírnění projevů ekzému platí posílení imunity a pročištění organismu. Asi nejoblíbenější bylinkou pro detox organismu je ostropestřec mariánský, který je znám pro své příznivé účinky na činnost jater. Aby byly jeho účinky co nejsilnější, používejte jej ve formě oleje, nebo si připravte šálek čaje.

Podrážděnou pokožku můžete zklidnit mastí z konopí setého, měsíčku lékařského či lopuchu. Tyto masti obnovují regenerační schopnost pokožky a tím snižují výskyt suchých a hrubých míst. Mast však nikdy nevtírejte do mokvajících ložisek ekzému.

I na astma existují bylinky

Každý dvanáctý Čech se řadí mezi astmatiky a počet pacientů s tímto onemocněním se stále zvyšuje. Astma se nejčastěji projevuje dušností, ztíženým dýcháním s příznakem hvízdání či dráždivým chronickým kašlem. Jako prevence vzniku akutních stavů se doporučuje pít čaj lapacho či výluh z dobromyslu. Projevy astmatu také můžete mírnit pravidelným užíváním ginkgo biloby.