med s dračím ovoce ze včelařství domovina

Pár let zpátky bych nečekal, že to někdy napíšu, ale na toto sladké testování jsem se neskutečně těšil. A proč bych to do sebe neřekl? Protože 2 roky zpět bych o sladké a ani o medové výrobky vůbec nezavadil. A podívejte nyní! Na světě je recenze nejen pro milovníky sladkého, která je ale sladkostí plná až po okraj. Jdeme na to!

Rodinné včelařství z Vysočiny

S oblibou říkám, že z Vysočiny nikdy nic špatného nepřišlo (sám z Vysočiny pocházím :-)) a Včelařství Domovina z Lubna u Habrů (kousek od Golčova Jeníkova) je toho zdárným důkazem. 2 sympaťáci – Alena a Josef, dělají neskutečně dobré věci – medy, medové pomazánky, másla, ořechy v medu a další produkty. A je za nimi i hezký příběh.

Původní koníček v podobě jednoho úlu se rychle stal celoživotní vášní a z pouhého hobby vznikla rozsáhlá včelařská farma, která od včel „jen“ nebere, ale i „dává“. A dává hodně! Snaží se o šetrný přístup k přírodě, budují včelí útočiště, používají přírodní materiály a pokoušejí se zapojit i nás, zákazníky.

Majitelka Alena (zdroj fotky: vcelarstvi-domovina.cz)

Medové pomazánky – ochucené medy

Kdysi jsem od jednoho klienta dostal k vánocům balíček, který obsahoval i nějakou krásně vyšlehanou medovou pomazánku a i když jsem tehdy ještě „nebyl na sladké“ slupl jsem ji jak malinu – na chlebu s máslem, v jogurtu a na vánočku. Od té doby jsem měl tak nějak medovou pomazánku v hlavě. A tak, když se naskytla možnost otestovat stále více populární výrobky ze Včelařství Domovina, nebylo nad čím přemýšlet.

Ochucené medíky v roztomilých 75g baleních
Ochucené medíky v roztomilých 75g baleních

Mohli jsme si vybrat cokoliv – malá balení, velká balení, ale my chtěli ochutnat co nejvíce variací a tak jsme sáhli po malých 75g skleničkách, které jsou pro testování ideální a co víc? Perfektně se hodí i do batohu, třeba když jdete na výlet či turů. Chuťově za nás opravdu palec nahoru. V době tvorby recenze jsme ochutnali půlku a ve všech případech se nám doslova dělaly boule za ušima. Včetně těch nejvíce kritických malých strávníků v podobě dětí.

TIP: Zkoušeli jsme rozmíchávat medy i ve vodě s cílem udělat ochucený nápoj. Nápad není náš, ale trefila nás reklama (dobrý remarketing:-D) přímo od Včelařství Domovina, ale to nám moc nešlo:-). Stačila ale vlažnější voda, rozmíchat, nechat odstát a dát do ní led a vše bylo ok:-)

Sladká snídaně s medem ale nejen o medu

Každý to má jinak, ale v týdnu, kdy není tolik času jsou moji nejčastější snídaní bílé jogurty s ovocem a někdy s müsli. Sem tam přihodím nějaká semínka nebo ořechy a právě do těchto kombinací se náramně hodí ořechy v medu. Které jsou „epesní“. Vyzdvihl bych především to, že v medu jsou opravdu celé, neponičené ořechy a že ani jeden z nich nevypadal, že „to má za sebou“, což se sem tam u podobných produktů stává.

Jistě by se mix ořechů v medu hodil i do hodně populárních snídaňových kaší všeho druhu, ale ty já po ránu prostě jíst nemohu.

Zdravá snídaně s trochou medových ořechů a kokosu
Zdravá snídaně s trochou medových ořechů a kokosu

O víkendu si naopak dopřávám vajíčka, pečivo a salátek a dělám si ze snídaně tak trošku rituál, který mám spojený s tím, že většinou o víkendu nikam nespěchám a tak si s přípravou ranního jídla mohu více vyhrát.

Ananasový med ze včelařství domovina na vánočce
Ananasový med na vánočku a k tomu dobrá káva – malá ale moc dobrá snídaně

Se snahou snídat zdravě, může být paradoxně konzumace „sladkých“ pokrmů na místě. Ba dokonce i žádaná. Ty „správné“ cukry totiž ráno tělo nakopnou a následně je během dopoledne náš organismus zvládne spálit. Pokud tedy máte rádi sladké, ráno je ten správný čas si ho dopřát.

Ořechové svačinky – tak trošku mlsání

Občas, když skončím v práci a zaklapnu počítat, potřebuji si užít svoji „chvilku pro sebe“ kdy ještě brouzdám po zájmových webech, poslechnu si hudbu a něco malého k tomu zakousnu. Zkrátka v sobě potřebuji uzavřít pracovní den. Dříve jsem v takovou chvíli spíše udělal nálet na ledničku a zvolil cokoliv kalorického. Dnes, když nad tím, co jím, více přemýšlím nejčastěji sahám po zelenině nebo bílém jogurtu, do kterého něco málo přimíchám. A právě pro tyto účely je jako stvořený krém z arašídů s medem a jahodou. když má pokojovou teplotu, krásně se táhne a jde v jogurtu bez problémů rozmíchat. jeho jedinou škodou je, že té jahody tam nebylo víc :-).

Jogurt s kešu oříšky a krém z arašídů s medem a jahodou
Jogurt s kešu oříšky a krém z arašídů s medem a jahodou

Sladké ořechy v medu „na slano“

Během cestování po Azorských ostrovech jsme s manželkou navštívili bistro, kde nám jako předkrm naservírovali sýrové prkénko tvrdých ale zrajících sýrů, vedle kterých byly ořechy a med. Pro nás to byla celkem nová zkušenost, jelikož jediná kombinace, na kterou jsme byli zvyklí z tuzemských vinných sklípků byl hermelín-vlašský ořech-hrozen. Ukázalo se, ale, že kombinace „polosmradlavého sýru“ je prostě boží. A toto zjištění jsme následně okamžitě převedli do domácí praxe.

Rakouské zrající sýry, černé olivy a vlašské ořechy v medu ze včelařství domovina.
Rakouské zrající sýry, černé olivy a vlašské ořechy v medu

Nejvíce nám tato kombinace chutná s rakouskými sýry, jako jsou bergkäse a Erzherzog Johann-Käse. Jelikož v Rakousku každoročně trávíme hodně času a pokaždé při návratu tyto „mňamóznoti“ kupujeme, málo kdy se stane, že v lednici není něco zrajícího a ve špajzu ořechy a med. I v tomto případě sklenice ořechů s medem z Včelařství Domovina oceňuji kvalitu ořechů a pro nás opravdu nadstandardní jemnost medu, ve kterém se ořechy topí.

Tipy na dárky dle testování

Za nás bych se nebál doporučit cokoliv z nabídky Včelařství Domovina. Fakt super dárkem jsou za nás malé skleničky s ochucenými medy, které v nabídce najdete ke koupi samostatně nebo i v tématických dárkových sadách. Pro ty z vás, kteří nejsou úplně na sladké jsou v nabídce ořechy v medu, které jak píšeme v recenzi, dokonale zapadají do kombinace se zrajícími síry a to jak tvrdými, tak typu brie. Čisté medy jsme nezkoušeli, jelikož přísun dobrého medu v rodině máme a tak jsme záměrně chtěli vyzkoušet věci, které „jen tak někde“ nekoupíte.