co zabírá na kocovinu

Večírek plný alkoholu často následuje ráno, kdy máte žaludek na vodě, nechcete vidět světlo a potýkáte se s bolestí hlavy. Kocovina je nepříjemným stavem, který může trvat klidně i třeba dva dny. Podívejte se, co všechno na kocovinu zabírá a jaké máte možnosti, když se jí chcete zbavit.

Co je to kocovina

Kocovina je stav, kterým souhrnně označujeme nevolnosti spojené s konzumací alkoholu. Zpravidla se objevují až několik hodin po samotném pití. Typicky se tak po prohýřeném večeru probudíte právě s nepříjemnými pocity v podobě kocoviny. Rozhodně není o co stát. Tento stav dříve či později sám odezní, ale s pomocí správných rad můžete celý proces poměrně výrazně urychlit.

Příznaky kocoviny

Mezi typické příznaky, které patří ke kocovině ve větší či menší míře podle vašeho konkrétního stavu, patří následující:

  • bolesti hlavy,
  • nevolnosti a pocit překyseleného žaludku,
  • zvracení či průjem,
  • přecitlivělost na světlo, hluk nebo pachy.

Proč vzniká kocovina

Jedná se o obranou reakci organismu, kdy se metabolismus vypořádává s odpadními látkami, které vznikají právě v důsledku zpracování alkoholu. Tělo je totiž dehydrované, játra odbourávají alkohol a u toho dochází ke zvýšené spotřebě některých minerálů. K tomu všemu se navíc přidává překyselení žaludku. Zkrátka hodně procesů, které rozhodně nejsou pro tělo normální a přirozené, což se většinou neobejde bez vedlejších příznaků právě v podobě kocoviny.

party, alkohol, hangover
zdroj:unsplash.com

Prevence kocoviny

Nejlepší kocovina je taková, kterou následující den po pití alkoholu nemáte. A toho můžete dosáhnout hned několika způsoby. Buď se rozhodnete pro nealkoholické nápoje – třeba jako chutné nealkoholické víno, kde si užijete požitek z typické chuti, ale bez vedlejšího efektu právě v podobě kocoviny, nebo budete dbát na prevenci. Ta spočívá především ve střídmé konzumaci alkoholu, kdy je zároveň dobré nestřídat několik různých druhů, ale držet se stejného či typově podobného pití během celého večera. Množství alkoholu, které můžete bez následků zkonzumovat, závisí na možnostech jednotlivce. V rámci prevence si také dopřejte dostatečně velké a mastnější jídlo a nezapomeňte doplnit kvalitní vitamíny – vitamín C a vitamíny skupiny B. Samotné pití alkoholu následně prokládejte dostatečnou hydratací ideálně běžnou čistou vodou.

Jak se zbavit kocoviny

Pokud nezvládnete dodržet prevenci, nebo to prostě a jednoduše přeženete, budou se vám hodit rady, které vám pomohou s tím, jak se zbavit kocoviny. V první řadě je dobré zmínit, že pomáhá klidový režim. Alespoň pár hodin dopoledne si proto dopřejte odpočinek, aby se tělo mohlo srovnat. Klid nebo rovnou spánek dokáží někdy zázraky.

Základním předpokladem je dostatečný pitný režim, ale už striktně jen nealkoholický. Hodně pijte vodu a prokládejte to bylinkovými čaji. Výborný je hlavně mátový a heřmánkový pro zklidnění žaludku. Když do čaje přidáte citron a trochu medu, doplníte sacharidy i potřebný vitamín C. Ten můžete zvolit také v klasické šumivé podobě.

Efektivní pomocí jsou také rehydratační roztoky, jejichž úkolem je rychlé a efektivní doplnění vitamínů a minerálů. Zakoupíte je v lékárnách, ale i v prodejnách se zdravou výživou, kde je můžete najít jako iontové nápoje.

Samozřejmě můžete vyzkoušet i kombinace výše uvedených rad a sledovat, zda u vás na kocovinu skutečně zaberou.

jak na kocovinu
zdroj: unsplash.com

Co pomáhá na bolest hlavy po alkoholu

Na bolest hlavy pomůže výše zmíněný pitný režim a co nejrychlejší doplnění vitamínů. Pomáhá také spánek. Nebo se můžete přemoci a vyrazit na procházku na čerstvém vzduchu, která zafunguje jako efektivní životabudič. Okysličení a rychlejší proudění krve totiž urychlí odplavení nežádoucích látek a pomůže vám rychleji se zbavit ošklivé kocoviny.

Pomáhají prášky na kocovinu?

Pokud natrefíte na prášky nebo doplňky stravy prezentované pro řešení kocoviny, v zásadě nejde o nic převratného. Když totiž dodržíte výše uvedené rady a zkombinujete doplnění vitamínů a minerálů například s práškem proti bolesti hlavy, mělo by se vám ulevit. Zároveň však nečekejte žádný zázrak, který zabere lusknutím prstu, ale dejte tělu nějaký čas na zotavenou.

Protože však už samotný alkohol představuje velkou zátěž pro játra, snažte se to s prášky nijak nepřehánět. Naopak je dobré prohýřená večer vyvážit zdravou životosprávou a přidat například doplňky stravy určené pro podporu činnosti jater. Jedná se například o ostropestřec mariánský a podobně.

Alkohol kocovina bolest hlavy
zdroj: unsplash.com

Co jíst a pít na kocovinu

Když se probudíte s kocovinou, většinou nemáte na jídlo ani pomyšlení. Jenže prázdný žaludek bude snáze překyselený, což může jenom podpořit potřebu zvracení. Zkuste si tak dát malou snídani. Může se jednat o pár piškotů namočených v čaji, kousek suchého rohlíku, rýžový chlebíček a podobně. Ideální volbou je ovoce či nejrůznější zeleninová a ovocná smoothie, kdy doplníte i porci potřebných živin včetně vitamínů a minerálů.

K pití si vybírejte především čistou vodou v podobě minerálek. Ty obsahují hořčík a další minerály, které vám mohou pomoci. Výborná je například Vincentka, která je minerálů plná. K tomu si dopřejte již zmíněné bylinkové čaje nebo ovocné šťávy. Opravdu se nebojte doplnit výrazně tekutiny, protože organismus je po alkoholu často silně dehydrovaný.

Babské rady

Všechny základní a hlavně fungující rady, jak na kocovinu jsou již v tomto článku zmíněny. Nesmí však chybět několik babských rad a doporučení. Možná právě na vás bude některý z tipů skvěle fungovat.

Na neklidný a překyselený žaludek může pomoci roztok z jedlé sody. Stačí lžičku rozmíchat ve sklenici vody a mělo by dojít ke zlepšení. Výborným pomocníkem je také ověřená česnečka. S ní doplníte některé vitamíny a minerály, podpoříte zavodnění a ještě mírně zklidníte svůj žaludek. Údajně pomáhá i sklenice studeného mléka, ale záleží na vašich preferencích. A podle některých je skvělý také zázvor v sušené i čerstvé podobě, který můžete přidat například do čaje.