Všichni máme imunitní systém, který nás pomáhá chránit před nemocemi. U kojenců a dětí se imunitní systém, který jim bude sloužit po celý život, teprve vyvíjí. To znamená, že pro malé děti je klíčová zdravá strava, dobrá hygiena a aktuální očkování.
Rodiče si ale často kladou otázku: jak konkrétně mohu posílit imunitní systém svého dítěte? Jednoduchá odpověď neexistuje, ale zajištění výživné stravy pro vaši rodinu může pomoci podpořit imunitní systém vašeho dítěte.
Kdy dochází k oslabení imunity u dětí
Nejčastějšími příčinami jsou:
- Nedostatečně pestrá strava
- Častá nebo nadměrná medikace
- Příliš sterilní prostředí
- Nezdravý životní styl
- málo pohybu na čerstvém vzduchu,
- Minimum fyzické aktivity
- Nedostatek vitamínů a minerálů
Jak tedy vybudovat funkční imunitu u dětí? Genetika je velmi důležitá. Imunitní systém je příliš složitý, přesto je možné vytvořit co nejlepší podmínky pro rozvoj dětské imunity. Důležité je proto dbát a věnovat se:
- Dobrá hygiena, včetně ústní a zubní hygieny, preventivní prohlídky u lékaře.
- Sport, cvičení na čerstvém vzduchu.
- Dostatečný spánek ve zdravém prostředí.
- Vyvážená strava plná vitamínů, minerálů, vlákniny apod.
- Posílení imunity, zejména v chladných měsících.
1. Vyvážená strava s kvalitními potravinami
Celková výživa je důležitá – dobře živené děti nebývají tak často nemocné jako děti podvyživené, protože nedostatečná výživa oslabuje imunitní systém. Nedostatečná výživa může být způsobena nedostatkem kalorií a bílkovin, tuků a sacharidů, stejně jako nízkým příjmem specifických vitaminů a minerálních látek, ale často je to kombinace těchto faktorů, která vede ke snížené imunitě.
Specifické živiny pro podporu imunity
Mezi specifické živiny, u nichž bylo ve studiích na zvířatech nebo na lidech prokázáno, že jsou nezbytné pro účinné fungování imunitního systému, patří vitamin A, kyselina listová, vitamín B6 a B12, vitamin C, vitamin D a vitamin E, jakož i zinek, esenciální mastná kyselina linolová a esenciální aminokyseliny (stavební kameny bílkovin). Vitamín E a zinek byly zvláště dobře prozkoumány v oblasti imunity. Jaká strava tyto živiny obsahuje?
Ovoce a zelenina jsou obvykle spojovány s vitamíny, takže je samozřejmě důležité jíst různé druhy čerstvého ovoce a syrové nebo vařené zeleniny. Širokou škálu vitamínů a minerálů však lze nalézt i v jiných druzích potravin.
- Zdrojem vitaminů skupiny B, železa, hořčíku a fosforu jsou především luštěniny a celozrnné obiloviny.
- Selen, mangan, měď, vitamin E a esenciální omega-3 mastné kyseliny se nacházejí v ořeších a semenech.
Abyste dětem zajistili přísun všech těchto základních živin a silnou imunitu, zařaďte do jejich jídelníčku každý den ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné obiloviny, ořechy a semínka.
Nyní, když víte, jak přirozeně posílit imunitní systém dítěte, můžete tyto postupy zařadit do své každodenní rutiny a podávat jim správné potraviny pro dětskou imunitu.
Ryby
Rybí tuk je širokospektrální berlička pro upevnění zdraví! Hodně na ní závisí stav naší pokožky, vlasů, nehtů, ale také srdce, očí, mozku, svalů, kloubů a v neposlední řadě i naší imunity. Studie potvrdily, že omega-3 mastné kyseliny pozitivně ovlivňují rychlost imunitní reakce a zkracují průběh zánětlivých procesů.
DHA je esenciální mastná kyselina, která se nachází právě v tučných rybách, jako je losos, makrela a sardinky. Je známo, že je prospěšná pro imunitní systém. Děti by měly sníst jednu až dvě porce tučných ryb týdně. Podávejte je v atraktivních úpravách – např. s bramborovou kaší, tortile nebo v těstovinách. Vždy se snažte odstranit kosti.
Pro rychlou svačinu nebo snadný školní oběd jim pošlete sendviče s makrelou nebo lososem s dresinkem, které jim dodají trochu chuti. Tuňák se bohužel nepočítá mezi tučné ryby, stejně jako bílé ryby jako treska nebo treska jednoskvrnná.
Jogurty, kefíry a další mléčné výrobky
Jogurt obsahuje prospěšné bakterie zvané probiotika. Možná už víte, že jsou nezbytné pro zdravé fungování střevní mikroflóry. Kromě toho pomáhají tělu bojovat s nemocemi. Lidé, kteří konzumují jogurt, mají o 19 % nižší riziko nachlazení, ušních a krčních infekcí. Měli byste sáhnout zejména po produktech, které obsahují živé kultury. Pokud je na jogurtu po otevření trochu vody, je to dobré znamení.
Jogurt je dobrá a snadná potravina, kterou můžete přidat do každodenního jídelníčku svého dítěte pro lepší imunitu. Je také bohatý na vápník. Jogurt můžete zařadit ve formě smoothies, s müsli, do salátu nebo kaše.
2. Dostatek kvalitního spánku
Spánek je klíčem k silnému imunitnímu systému v dětství i po celý život. Pomocí tohoto průvodce zjistíte počet hodin, které děti potřebují v jednotlivých fázích vývoje:
- Batolata ve věku 1 – 2 roky potřebují 11 – 14 hodin.
- Děti ve věku 3 – 5 let potřebují 10 – 13 hodin.
- Děti od 6 do 12 let potřebují 9 až 12 hodin
- Dospívající 13 – 18 let potřebují 8 – 10 hodin
Bez kvalitního spánku není možné zajistit dostatečnou regeneraci celého organismu včetně imunity. Ještě důležitější než délka je kvalita spánku dětí. I to lze zajistit. Děti by například neměly sledovat televizi nebo hrát počítačové hry alespoň hodinu před spaním. Minimálně 2 hodiny před spaním by se také měli vyhýbat hůře stravitelným potravinám.
Je důležité zajistit dítěti ideální podmínky pro kvalitní spánek. Protože dítě ve spánku nejen odpočívá, ale především roste a vyvíjí se, rozhodně byste neměli nic podcenit. Pokoj by měl být dobře uklizený. Doporučujeme držet se těchto pravidel:
- Odstraňte prach nebo zvířecí chlupy by mohly dítě podráždit a probudit.
- Také dobře větrejte, protože v průvanu se vždy probudí.
- Odstraňte z místnosti veškerou elektroniku, která by mohla dítě rušit, nebo velké zdroje světla.
- Pro zdravý a kvalitní spánek byste si také měli pořídit vhodnou postel a matraci, která je pohodlná a poskytuje tělu dostatečnou oporu.
- Nezapomeňte na vhodné polštáře, přikrývky a příjemné potahy.
3. Povzbuzujte své děti k pohybu
Pohyb by měl být každodenní součástí života vašich dětí. Výzkumy ukazují významnou souvislost mezi obezitou a oslabeným imunitním systémem dětí. Pohyb spolu s vyváženou stravou jsou hlavními zbraněmi proti obezitě, proto bychom měli své děti naučit oběma těmto návykům.
Děti ve věku 3-6 let by se měly během dne co nejvíce hýbat, potřebují to pro svůj zdravý vývoj. Starší děti by měly denně absolvovat alespoň hodinu intenzivního cvičení. Hledejte způsoby, jak u dětí iniciovat pohyb, kdykoli je to možné. Užívejte si společná cvičení, procházky nebo projížďky na kole.
Nebojte se do cvičení zapojit i své děti. Ať už sledováním videokurzů nebo online lekcí doma, které se skládají z bezpečných cviků v mírném tempu, takže je zvládnou i školáci, ale často s námi cvičí i velmi malé děti. Dobrým tipem, jak přimět děti ke cvičení, je připravit jim hned na začátku podložku. Pokud navíc vytvoříte příjemnou atmosféru, může se domácí cvičení stát příjemnou rodinnou aktivitou.
Nebo vemte děti na lekce pilates, powerjógy nebo zumby s sebou. Nejprve se děti jen chichotají, jsou zvědavé, komentují je, ale pak se snaží napodobit to, co vidí, a nakonec je to začne bavit a těší se na cvičení s vámi. Je to krásný a naplňující čas, který můžete strávit společně a podpořit tak svou kondici a imunitu.
Nachlazení, kašel, modřiny nebo drobné oděrky a škrábance k dětství neodmyslitelně patří. Děti si pomalu posilují imunitu tím, že bojují s řadou bakterií, virů a dalších organismů. Můžete však vyzkoušet tyto zdravé návyky, které posílí nejen imunitní systém vašeho dítěte, ale i váš, což může pomoci udržet tyto nemoci krátké a ne časté.