zdravý spánek dětí

Spánek je důležitý nejen u dospělých, ale také u dětí. Zdravý a kvalitní spánek má u dětí vliv na jejich fyzický i mentální vývoj. Navíc při něm dochází k růstu i regeneraci sil. V případě, že děti trpí nedostatkem spánku, mohou být podrážděné, mrzuté a nesoustředěné. Co můžete pro spánek svého dítěte udělat vy?

Jak se mění potřeby spánku u dětí

Potřeba spánku se proměňuje v závislosti na věku. Rozhodně se však nedá říci, že všechny například dvouleté děti spí stejně. Spánek je velice individuální.

  • 0–3 měsíce – novorozenci spí v kratších intervalech během celých 24 hodin. Postupně se u nich objevuje tendence spát více v noci.
  • 3–4 měsíce – spánek dětí okolo 3 až 4 měsíců se začíná „zlepšovat“. Děti spí v noci delší dobu a nechybí ani odpolední „šlofík“. Prospí zhruba 12–16 hodin.
  • 5–6 měsíců – v tomto věku spí děti v noci až 5 hodin bez přerušení. Několikrát denně si děti zdřímnou a celkově prospí 12–16 hodin.
  • 7–12 měsíců – pro většinu rodičů jsou již noci klidnější. Děti se naučí spát, ale přesto je nutné počítat s nočním buzením, ke kterému může dojít 3krát až 4krát za noc. Děti však již dokážou samy usnout a nevyžadují ukonejšení od rodičů. Na konci prvního roku už děti moc nechtějí spát přes den.

Batolata, tedy děti od 1 do 3 roků, potřebují denně 12–14 hodin spánku. Během dne bude spát zhruba jen jednou. Do dětské postýlky uléhají mezi 19. a 21. hodinou a vstávají mezi 6. a 8. hodinou.

Jaké poruchy spánku jsou u dětí nejčastější

Mezi nejčastější problémy se spánkem u dětí patří potíže s usínáním a nespavost. Těmito poruchami může trpět až 25 % dětí. Naštěstí se jedná o problémy přechodné, které s věkem ustoupí. Nicméně problém se spánkem ovlivňuje i rodiče, u kterých dochází k sekundární spánkové deprivaci.

Jestliže má dítě se spánkem problém, může se to projevit na jeho chování. Dále může docházet k hyperaktivitě, k poruchám nálady, paměti, soustředí, reakčního času či schopnosti se rozhodovat, plánovat a řešit různé situace. Takové děti bývají často podrážděné, neklidné, impulzivní, emočně labilní, plačtivé a úzkostné.

nespavost u dětí

Pomozte dětem dosáhnout kvalitního odpočinku

Někdy jsou problémy s usínáním způsobené tím, že dítě ještě není dostatečně unavené, nechce se mu spát nebo jej ke spánku ukládáte příliš brzo. Ideální je nastavení rituálu, který dítě zklidní a přispěje k pocitu jistoty a bezpečí. Takovýto rituál se stane signálem ke spánku a dítěti se bude klidněji a lépe usínat. U malých dětí funguje třeba koupel či ukolébavka, starší děti si zamilují večerní vyprávění či čtení pohádek.

Ruku v ruce s kvalitním spánkem jde zdravý životní styl a strava. Před spaním se dětem doporučuje dávat takové potraviny, které obsahují tryptofan. Jde o aminokyselinu, mezi jejíž deriváty patří třeba melatonin, kterému se přezdívá hormon spánku.

Najdete jej v těchto potravinách:

  • kešu, lískových ořeších a mandlích,
  • banánech,
  • v mléčných produktech,
  • pšenici,
  • tofu a sóje,
  • zelí, špenátu apod.

Správné vybavení postele a podmínky v pokojíčku

Nezpochybnitelný vliv na zdravý spánek má správně vybraná postel a její vybavení. Jestliže doma máte děťátko, které spí v postýlce, pamatujte, že by dětská matrace měla vyplňovat celou plochu postýlky. Díky tomu nedojde k poranění dítěte. Pro malé děti se nedoporučuje matrace z paměťové pěny. Dítě se do ní zaboří a mohlo by dojít k růstovým deformacím. Dětskou matraci nezapomeňte opatřit chráničem, který nepropustí tekutiny a zabrání matraci ve znečištění.

Matrace pro děti by neměly být zónované, ale měly by mít pouze jednu tvrdost po celé ploše. Ideální jsou spíše tvrdší matrace, které budou dětské páteři poskytovat dostatečnou oporu. Ideální jsou matrace s PUR pěn, které jsou optimálně pružné, prodyšné a poskytují veškeré hygienické vlastnosti.

Zhruba do 1 roku dítě nepotřebuje polštář. Po 1. roce mu můžete pořídit polštář pro batolata. Starším dětem pořiďte polštář na zip, díky kterému můžete regulovat množství výplně, ale také jej snadno vyperete.

Nejvhodnější přikrývky pro děti jsou z dutého vlákna, které umožňují praní. Povlečení by mělo být vyrobeno ze 100% bavlny či bio bavlny. Vsadit můžete na univerzální provedení nebo na letní či zimní přikrývku.

Pro spaní je ideální pokojová teplota okolo 18 °C. Před spaním můžete pokojíček vyvětrat. Dbejte na to, aby bylo v pokoji ticho a dítě nerušilo žádné světlo. Pokud se děti bojí spát potmě, můžete jim nechat rozsvícené nerušivé noční světélko.