Pokud se rozhodujete, s čím na zádech bude vaše dítko chodit do školy, máte na výběr z aktovek a školních batohů. Kromě vzhledu záleží zejména na správné hmotnosti, konstrukci a pohodlí, aby nedocházelo ke křivení páteře prvňáčka, ani k bolestem ramen a krku. Zejména v nízkém věku je nezbytné, aby měla školní aktovka kvalitní provedení; a pokud nic nepodceníte, můžete mít tuto záležitost vyřešenou na několik dalších let.
Rozdíl mezi školní aktovkou a batohem
Zatímco dříve měl aktovku prakticky každý, začaly je postupně nahrazovat batohy, a to zejména pro svou praktičnost a lepší vzhled. Výrobci však tento rozdíl poměrně elegantně vyrovnali a nabízí dnes ergonomické, a přesto stylové školní aktovky. Pokud tedy máte z čeho vybírat, jedná se spíše o otázku vkusu – k rozhodování klidně přizvěte i samotné dítě a ideálně s ním dojděte obě varianty vyzkoušet.
Školní aktovka mívá obvykle pevnou konstrukci, která drží tvar, ať je plná nebo prázdná. V naprosté většině případů sestává z hlavní komory, do níž dobře padnou učebnice, sešity, penál, ale i svačina a lahev s pitím. Některé modely mívají také několik venkovních kapes na drobnosti, nemusí být však u každé a zejména moderní a zdravé aktovky se spoléhají spíše na vnitřní organizaci.
Školní batoh zase bývá praktičtější, neboť obvykle nabízí hlavní a menší komoru k lepší organizaci učebních pomůcek, stejně jako řadu venkovních a postranních kapes (to samozřejmě není směrodatné, záleží na konkrétním typu). Samotná konstrukce pak nebývá tak pevná, záda však mívají výztuže a ergonomický tvar, díky němuž je hmotnost rozložena správně.
Vyberte správnou velikost školního batohu
Dostatek prostoru je sice dobrý, příliš velký batoh však dítěti spíše uškodí. Zejména u menších prvňáčků je proto důležité vybírat kvalitní školní aktovku či batoh pro prvňáčky tak, aby jeho horní ani dolní strana nepřesahovala přes záda. V opačném případě by nedocházelo ke správnému rozložení hmotnosti, což by mohlo vést k pokřivení páteře a ramen, a tedy špatnému růstu.
Zvolte odolnou a robustní konstrukci
Není tajemstvím, že pořádná aktovka pro prvňáčka vyžaduje investici vyšší než levná neznačková taška. Vše se vám však vrátí na kvalitě jejího zpracování, které začíná konstrukcí. Ta by měla být odolná proti nárazům, dešti i ušpinění, a nemělo by dojít k jejímu poškození ani v případě, že dítko někde spadne, či mu ji někdo strhne z ramen.
Ergonomická záda školní aktovky jsou základ
Lidské tělo roste přes dvě desítky let a v nízkém věku bývá vývoj nejintenzivnější. Pořízení správné školní aktovky či batohu je proto naprostým základem, který může zásadně ovlivnit, jak se bude prvňáček cítit. Vždy by měl proto mít pevná, vyztužená záda, a v ideálním případě i ergonomické tvarování, které bude kopírovat záda a poskytne jim přirozenou oporu.
Dětská páteř totiž není dostatečně vyvinutá a je tedy nezbytné optimálně rozložit jak hmotnost aktovky, tak i jejího obsahu. Jelikož je každý člověk jiný, je vhodné vybírat ze školních aktovek a batohů s nastavitelným systémem popruhů a zádové konstrukce. Například dívky nižšího vzrůstu nemohou mít těžiště ve stejné poloze jako vyšší chlapci.
Zadní strana aktovky ani batohu by se neměla opírat pouze o jednu část zad, jako tomu u některých (zejména levnějších) tašek bývá. Váha by měla být ideálně rozložena mezi ramena a zbytek trupu tak, aby se batoh částečně opíral o bederní páteř a kříž (dolní část zad). Zejména prvňáčci by pak měli nosit školní batoh s vyztuženými zády, nikdy ne s měkkými.
Nezbytné jsou také správně zvolené popruhy
V honbě za moderním vzhledem dnes někteří výrobci zapomínají na pohodlí a správné rozkládání váhy, k němuž jsou nezbytné popruhy s dostatečnou šířkou. Ta by měla dosahovat zhruba 4 cm a během nošení by se popruhy neměly dotýkat krku dítěte, ale ani sklouzávat z ramen. Dbejte na to, že má každý prvňáček jinou stavbu těla, jemuž je nutné výběr školní aktovky či batohu uzpůsobit.
S tím však souvisí i samotný materiál a konstrukce popruhů: měly by být příjemné a patřičně eliminovat pocit velkého zatížení. Zkuste proto vybírat polstrované a ideálně s nastavitelnou délkou, a zároveň si ověřte, že nebudou při zatížení prokluzovat. Ideálně se zkuste vyvarovat „základním“ tenkým popruhům bez jakéhokoliv polstrování.
Zvolte školní batoh se správnou hmotností
Spolu s ergonomií souvisí také váha samotné aktovky či batohu, která by neměla přesahovat 1,2 kg; na trhu se však dají sehnat i lehčí kolem 700 až 900 gramů, což se hodí zejména pro drobné děti. Někteří odborníci totiž doporučují, že by ratolesti neměly na zádech nosit více než 10 % své vlastní hmotnosti, a je tedy vhodné vybírat spíše lehčí aktovky, nebo raději batoh.
Vzor školního batohu pro dívky a kluky
I když existují dětské batohy a aktovky v neutrálních barvách, můžete pochopitelně zvolit i typicky dívčí nebo klučičí provedení. Atraktivní vzor přitom na kvalitě nic neubírá, i velcí výrobci zdravých batohů jako Beckmann přizpůsobují batohy pro nejmenší i žáky 2. stupně, a nabízí u nich mnoho různých variant. Vybrat se tak dají vcelku pohodlně jak školní batohy pro holčičky, tak školní aktovky pro kluky.
Školní aktovka či batoh s reflexními prvky
Taška může být vcelku dobrým způsobem, jak dítě opatřit reflexními prvky, které zvýší jeho viditelnost v šeru a ve tmě. Kvalitní batohy do školy mívají většinou v okrajových částech odrazky, takže je řidiči uvidí z dostatečné dálky. Není pak nutné, aby dítko nosilo třeba reflexní náramky.
Cenová relace batohů a aktovek do školy
Velkou roli hraje pochopitelně i cena, za jakou tašku do školy pořídíte. Ačkoliv není v možnostech každého rodiče pořídit školní batoh pro 1. třídu za několik tisíc, nemělo by se jednat ani o aktovku za pár stovek. V každém případě by měly být školní batohy s výztuží zad a mít pevnou konstrukci, jak je popsáno výše. Cenová relace takových tašek se pak pohybuje už kolem 1 000 Kč, investicí do budoucna je však rovněž aktovka či batoh do dvojnásobnou cenu.