Podle jakých parametrů vybrat kvalitní elektrokolo?

Rozhodli jste se začít poznávat svět ze sedla elektrokola nebo své stávající jízdní kolo toužíte vyměnit za dokonalejšího parťáka, se kterým zvládnete každou vzdálenost, povrch i převýšení? Při pořízení elektrokola zaplesá vaše kondice i sebevědomí, abyste však byli spokojení skutečně na maximum, je nutné vybrat jen to nejkvalitnější elektrokolo, které splní vaše očekávání do puntíku.

elektrokola - fenomén cyklistiky

Elektrokolo Haibike je bezesporu skvělým reprezentantem této kategorie, my vám ovšem všechny nejdůležitější parametry úspěšného výběru kvalitního elektrokola představíme v dnešním článku tak, abyste si vybrali to nejlepší elektrokolo přesně pro vás.

S pořádnou přípravou se ve výběru elektrokola neztratíte

Díky skutečnosti, že jsou elektrokola čím dál oblíbenějším dopravním prostředkem, i prvkem zábavy a relaxace, mají zákazníci skutečně z čeho vybírat. Výrobci se předhání ve výrobě nových modelů a vylepšují svá elektrokola o nové a nové vychytávky.  A v tak bohaté nabídce je snadné se ztratit. Ne však v případě, kdy víte, jak na to a jak se na výběr elektrokola pořádně připravit. Začít můžete rovnou s malým kvízem. Ne, nebojte, nejde o nic složitého. Stačí vědět odpovědi na pár jednoduchých otázek, které vám otevřou tu správnou cestu k vašemu vysněnému modelu. Nechcete přeci elektrokolo jen na jednu sezónu, že? Tak tedy, zde je několik otázek, na které si v klidu domova upřímně odpovězte.

Zkušený prodejce, u kterého je ostatně více než rozumné elektrokolo nakupovat, se vás na ně jistě zeptá, a díky vašim odpovědím vám bude schopen profesionálně doporučit konkrétní model elektrokola.

Jaký tvar rámu preferujete?

Vždy je nejlepší vybírat elektrokolo pro jednoho cyklistu. Pokud už se budete o něj s někým dělit, vybírejte jej podle toho, kdo na něm bude jezdit nejčastěji, a časem rozhodně zvažte nákup dalšího elektrokola. Důležitým prvkem výběru je totiž rám elektrokola a ten sedí každému cyklistovi jiný. Zohledňuje se při jeho výběru vaše výška, také váha, zdravotní stav i kondice, ale především váš styl jízdy. Vybrat si tak můžete z elektrokol pánských, dámských, unisex i s nízkým nástupem.

Proč si elektrokolo pořizujete a po jakém povrchu budete nejčastěji jezdit?

Ano, i tato otázka je velmi důležitá, protože elektrokol je skutečně mnoho typů a každá kategorie je vyráběna pro jiný povrch či četnost jízdy. Kvalitní elektrokolo do města vám jen stěží vydrží pravidelné horské výlety na nezpevněném povrchu, a naopak v sedle horského elektrokola se nebudete pohodlně cítit při pravidelné jízdě v ruchu velkoměsta. Pokud si chcete koupit elektrokolo pro pravidelné výlety či pro cestu do práce, jistě budete vybírat jiný model než v případě občasných výletů o víkendu či pouze o dovolené.

elektrokola pro muže i ženy

Jaké máte představy o dojezdové vzdálenosti?

I když je dojezd elektrokola ovlivněn mnoha faktory, je při výběru elektrokola nutné myslet i na vaše představy o tom, na jak daleké tůry se chcete vypravit. Pokud na elektrokole budete jezdit pravidelně městem do práce, na nákup či za přáteli, postačí vám zřejmě elektrokolo s menší dojezdovou vzdáleností, protože si jej můžete pravidelně a včas dobíjet. Pokud však toužíte po super výletech až za hranici obzoru, pak rozhodně sáhněte po elektrokole s vyšší dojezdovou vzdáleností. Přesto myslete i na to, že dojezdová vzdálenost je proměnnou hodnotou, kterou ovlivňuje počasí, váha jezdce i vlastní jízdní styl, profil tratě a samozřejmě také typ motoru a řídící jednotky.

A jdeme na ty nejdůležitější parametry kvalitního elektrokola

Elektrokolo od běžného jízdního kola odlišuje jeho schopnost poslat vám do pedálů – do kterých se samozřejmě musíte poctivě opírat stejně jako při jízdě na běžném kole – tolik dopomoci, o kterou si aktuálně řeknete. A tuto schopnost má na svědomí kvalitní elektropohon, baterie a řídící jednotka, které jsou mozkem i srdcem každého elektrokola. Jejich výběr tedy rozhodně nepodceňujte a vybírejte jen ty nejlepší.

Elektropohon elektrokola

Podle umístění se pohony elektrokola rozlišují na :

  • elektromotor v předním kole. Jde o nejlevnější variantu, která se již příliš nepoužívá a najdete ji u levnějších variant elektrokol
  • elektromotor v zadním kole. Je to také již nepříliš využívané umístění motoru

a konečně

  • elektromotor ve středu kola. I když si za tuto variantu připlatíte, rozhodně se jedná o nejoptimálnější řešení z pohledu vyvážení elektrokola a jeho následných jízdních vlastností (zároveň jde dnes již o nejrozšířenější umístění elektromotoru). Kvalitní středový pohon dávkuje přesně dopomoc, a navíc šetří i baterii, a je tedy úspornější.

Vybírat můžete z různých motorů s rozdílným výkonem s ohledem na vaše potřeby. Obecně platí, že silnější motor je vhodný do terénu a slabší pak na zpevněné silnice a cyklostezky.

Baterie elektrokola

I u baterií se rozlišuje jejich způsob umístění na elektrokole a každá varianta sebou přináší jiné plusy a mínusy. Nejčastější umístění baterie:

  • nosičová baterie je nejrozšířenější u městských elektrokol, u kterých oceníte nejen samotný nosič, ale především fakt, že baterie je lehká a snadno se s ní manipuluje
  • baterie za sedlovou tyčí je po vzhledové stránce méně nápadná, a také nenarušuje svým umístěním těžiště elektrokola
  • rámová baterie je nejideálnějším a nejmodernějším řešením, jak získat dokonalý poměr vyvážení hmotnosti při zachování klasické geometrie rámu. Rámová baterie nenarušuje design elektrokola jako celek a navíc můžete vybírat hned ze dvou variant. Z baterie umístěné na rámu elektrokola a integrované baterie v rámu elektrokola, která je více chráněna před poškozením i odcizením

Co se týká kvality a životnosti baterie, vždy je důležité vybírat kvalitní značky, které se mohou pochlubit dobrým poměrem mezi cenou, životností, ale především výdrží, a také váhou. Kvalitní baterie by měla být vybavena BMS systémem, který se stará o dlouho životnost baterie.

horská elektrokola

Řídící jednotka s kabeláží

Je tím, kdo pomyslně tahá za nitky a stará se o dokonalé zpracování informací z pohybových čidel a snímačů i baterie tak, aby dokonale usměrňovala výkon elektropohonu. Díky přehlednému displeji pak vidíte všechny potřebné údaje a informace, včetně rychlosti, ujetých kilometrů i stavu baterie.

Rám elektrokola je také velmi důležitý

Především je důležitá správná a vhodná velikost rámu s ohledem na výšku vaší postavy, ale také stavbu těla a váš jízdní styl. Rámy elektrokola se dnes vyrábí z moderních a vysoce odolných materiálů a opět zde záleží na tom, pro jaký účel si elektrokolo pořizujete a na jakém povrchu budete nejčastěji jezdit.

Mechanická výbava nesmí zůstat bez povšimnutí

Nejen baterie, motor, řídící jednotka a rám elektrokola ovlivňují životnost a spolehlivost elektrokola. Velmi důležité je také zaměřit se na kvalitní výbavu od ložisek přes odpružení až po brzdy a pohyblivé části. Kvalitní komponenty nejen dlouho vydrží, ale díky nim bude jízda na elektrokole pohodlná a snadná.

V neposlední řadě při výběru elektrokola myslete nejen na kvalitní a zákazníky ověřenou značku, ale také si vyberte spolehlivého prodejce, který vám odborně a profesionálně s nákupem poradí, a i řešení případných problémů, i záruční a pozáruční servis, u něj bude bez komplikací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *