horská elektrokola

Rozhodli jste se začít poznávat svět ze sedla elektrokola nebo své stávající jízdní kolo toužíte vyměnit za dokonalejšího parťáka, se kterým zvládnete každou vzdálenost, povrch i převýšení? Při pořízení elektrokola zaplesá vaše kondice i sebevědomí, abyste však byli spokojení skutečně na maximum, je nutné vybrat jen to nejkvalitnější elektrokolo, které splní vaše očekávání do puntíku.

elektrokola - fenomén cyklistiky

Elektrokolo Haibike je bezesporu skvělým reprezentantem této kategorie, my vám ovšem všechny nejdůležitější parametry úspěšného výběru kvalitního elektrokola představíme v dnešním článku tak, abyste si vybrali to nejlepší elektrokolo přesně pro vás.

S pořádnou přípravou se ve výběru elektrokola neztratíte

Díky skutečnosti, že jsou elektrokola čím dál oblíbenějším dopravním prostředkem, i prvkem zábavy a relaxace, mají zákazníci skutečně z čeho vybírat. Výrobci se předhání ve výrobě nových modelů a vylepšují svá elektrokola o nové a nové vychytávky.  A v tak bohaté nabídce je snadné se ztratit. Ne však v případě, kdy víte, jak na to a jak se na výběr elektrokola pořádně připravit. Začít můžete rovnou s malým kvízem. Ne, nebojte, nejde o nic složitého. Stačí vědět odpovědi na pár jednoduchých otázek, které vám otevřou tu správnou cestu k vašemu vysněnému modelu. Nechcete přeci elektrokolo jen na jednu sezónu, že? Tak tedy, zde je několik otázek, na které si v klidu domova upřímně odpovězte.

Zkušený prodejce, u kterého je ostatně více než rozumné elektrokolo nakupovat, se vás na ně jistě zeptá, a díky vašim odpovědím vám bude schopen profesionálně doporučit konkrétní model elektrokola.

Jaký tvar rámu preferujete?

Vždy je nejlepší vybírat elektrokolo pro jednoho cyklistu. Pokud už se budete o něj s někým dělit, vybírejte jej podle toho, kdo na něm bude jezdit nejčastěji, a časem rozhodně zvažte nákup dalšího elektrokola. Důležitým prvkem výběru je totiž rám elektrokola a ten sedí každému cyklistovi jiný. Zohledňuje se při jeho výběru vaše výška, také váha, zdravotní stav i kondice, ale především váš styl jízdy. Vybrat si tak můžete z elektrokol pánských, dámských, unisex i s nízkým nástupem.

Proč si elektrokolo pořizujete a po jakém povrchu budete nejčastěji jezdit?

Ano, i tato otázka je velmi důležitá, protože elektrokol je skutečně mnoho typů a každá kategorie je vyráběna pro jiný povrch či četnost jízdy. Kvalitní elektrokolo do města vám jen stěží vydrží pravidelné horské výlety na nezpevněném povrchu, a naopak v sedle horského elektrokola se nebudete pohodlně cítit při pravidelné jízdě v ruchu velkoměsta. Pokud si chcete koupit elektrokolo pro pravidelné výlety či pro cestu do práce, jistě budete vybírat jiný model než v případě občasných výletů o víkendu či pouze o dovolené.

elektrokola pro muže i ženy

Jaké máte představy o dojezdové vzdálenosti?

I když je dojezd elektrokola ovlivněn mnoha faktory, je při výběru elektrokola nutné myslet i na vaše představy o tom, na jak daleké tůry se chcete vypravit. Pokud na elektrokole budete jezdit pravidelně městem do práce, na nákup či za přáteli, postačí vám zřejmě elektrokolo s menší dojezdovou vzdáleností, protože si jej můžete pravidelně a včas dobíjet. Pokud však toužíte po super výletech až za hranici obzoru, pak rozhodně sáhněte po elektrokole s vyšší dojezdovou vzdáleností. Přesto myslete i na to, že dojezdová vzdálenost je proměnnou hodnotou, kterou ovlivňuje počasí, váha jezdce i vlastní jízdní styl, profil tratě a samozřejmě také typ motoru a řídící jednotky.

A jdeme na ty nejdůležitější parametry kvalitního elektrokola

Elektrokolo od běžného jízdního kola odlišuje jeho schopnost poslat vám do pedálů – do kterých se samozřejmě musíte poctivě opírat stejně jako při jízdě na běžném kole – tolik dopomoci, o kterou si aktuálně řeknete. A tuto schopnost má na svědomí kvalitní elektropohon, baterie a řídící jednotka, které jsou mozkem i srdcem každého elektrokola. Jejich výběr tedy rozhodně nepodceňujte a vybírejte jen ty nejlepší.

Elektropohon elektrokola

Podle umístění se pohony elektrokola rozlišují na :

  • elektromotor v předním kole. Jde o nejlevnější variantu, která se již příliš nepoužívá a najdete ji u levnějších variant elektrokol
  • elektromotor v zadním kole. Je to také již nepříliš využívané umístění motoru

a konečně

  • elektromotor ve středu kola. I když si za tuto variantu připlatíte, rozhodně se jedná o nejoptimálnější řešení z pohledu vyvážení elektrokola a jeho následných jízdních vlastností (zároveň jde dnes již o nejrozšířenější umístění elektromotoru). Kvalitní středový pohon dávkuje přesně dopomoc, a navíc šetří i baterii, a je tedy úspornější.

Vybírat můžete z různých motorů s rozdílným výkonem s ohledem na vaše potřeby. Obecně platí, že silnější motor je vhodný do terénu a slabší pak na zpevněné silnice a cyklostezky.

Baterie elektrokola

I u baterií se rozlišuje jejich způsob umístění na elektrokole a každá varianta sebou přináší jiné plusy a mínusy. Nejčastější umístění baterie:

  • nosičová baterie je nejrozšířenější u městských elektrokol, u kterých oceníte nejen samotný nosič, ale především fakt, že baterie je lehká a snadno se s ní manipuluje
  • baterie za sedlovou tyčí je po vzhledové stránce méně nápadná, a také nenarušuje svým umístěním těžiště elektrokola
  • rámová baterie je nejideálnějším a nejmodernějším řešením, jak získat dokonalý poměr vyvážení hmotnosti při zachování klasické geometrie rámu. Rámová baterie nenarušuje design elektrokola jako celek a navíc můžete vybírat hned ze dvou variant. Z baterie umístěné na rámu elektrokola a integrované baterie v rámu elektrokola, která je více chráněna před poškozením i odcizením

Co se týká kvality a životnosti baterie, vždy je důležité vybírat kvalitní značky, které se mohou pochlubit dobrým poměrem mezi cenou, životností, ale především výdrží, a také váhou. Kvalitní baterie by měla být vybavena BMS systémem, který se stará o dlouho životnost baterie.

horská elektrokola

Řídící jednotka s kabeláží

Je tím, kdo pomyslně tahá za nitky a stará se o dokonalé zpracování informací z pohybových čidel a snímačů i baterie tak, aby dokonale usměrňovala výkon elektropohonu. Díky přehlednému displeji pak vidíte všechny potřebné údaje a informace, včetně rychlosti, ujetých kilometrů i stavu baterie.

Rám elektrokola je také velmi důležitý

Především je důležitá správná a vhodná velikost rámu s ohledem na výšku vaší postavy, ale také stavbu těla a váš jízdní styl. Rámy elektrokola se dnes vyrábí z moderních a vysoce odolných materiálů a opět zde záleží na tom, pro jaký účel si elektrokolo pořizujete a na jakém povrchu budete nejčastěji jezdit.

Mechanická výbava nesmí zůstat bez povšimnutí

Nejen baterie, motor, řídící jednotka a rám elektrokola ovlivňují životnost a spolehlivost elektrokola. Velmi důležité je také zaměřit se na kvalitní výbavu od ložisek přes odpružení až po brzdy a pohyblivé části. Kvalitní komponenty nejen dlouho vydrží, ale díky nim bude jízda na elektrokole pohodlná a snadná.

V neposlední řadě při výběru elektrokola myslete nejen na kvalitní a zákazníky ověřenou značku, ale také si vyberte spolehlivého prodejce, který vám odborně a profesionálně s nákupem poradí, a i řešení případných problémů, i záruční a pozáruční servis, u něj bude bez komplikací.

Nepodceňte vhodnou obuv na elektrokolo

Vyjet na kole jen tak v jakýchkoliv teniskách není zrovna košer, zvláště když se vydáte na delší horskou túru nebo jiný trail a překvapí vás déšť. U obuvi na kolo je stěžejní podrážka, která by měla dokonale splynout s pedálem a zajistit, že z něj bota nesklouzne. V první řadě se zaměřte na to, zda budete jezdit na nášlapných nebo klasických pedálech – pak už výběr té správné obuvi bude hračka.

Nezapomeňte, že při šlapání i při sjezdu se chodidla prokrvují a mají tendenci otékat. Cyklisté proto volí spíše větší velikost bot, aby se vyhnuli nepříjemným otlakům a mozolům. Jedny z nejpropracovanějších modelů bot na kolo i elektrokolo nabízí značka FiveTen. Přesvědčte se sami o tom pověstném spojení s bikem, které je zaručeno díky jízdě v této dokonale přizpůsobené obuvi.