zhubněte po porodu

Těhotenství se označuje za nejkrásnější období v životě ženy. Těch devět měsíců, kdy pod srdcem nosí nový život je spojeno s mnoha krásnými chvílemi. Pozitivní těhotenský test, první pohyb, fotečka z ultrazvuku, první kopanec a pak setkání tváří v tvář. Během tohoto období se ale tělo mění a narůstá i hmotnost. Přečtěte si pár tipů, jak shodit břicho po porodu.

Kila nabíráte 9 měsíců, přes noc se jich nezbavíte

Během těhotenství s námi cloumají hormony, od maminek či babiček slýcháme, že jíme za dva. Většina nastávajících maminek se tak obává, že přibere příliš. Jak už to ale bývá, na přibírání v těhotenství má vliv mnohem víc faktorů, včetně genetiky, metabolismu a kondice před těhotenstvím. 

Čím víc kilogramů během něj přiberete, tím déle se jich budete zbavovat. Nedá se obecně říct, jak dlouho to bude trvat, tempo ovlivňují faktory jako:

  • Rychlost vašeho metabolismu
  • Kvalita jídla a (ne)zdravé stravovací návyky
  • Jak moc se stresujete.
  • Věk
  • Kvalita spánku
  • Pohybová aktivita

V každém případě je váha v těhotenství rozložená, když maminka přibere 12-15 kg, což je doporučený váhový přírůstek, dělí se takto:

  • Miminko 3,5 – 4 kg
  • Plodová voda 1 kg
  • Placenta 750 g
  • Prsa 0,5-1 kg
  • Děloha 1 kg
  • Krev 1,5-2 kg
  • Tělní tekutiny 2 kg
  • Tuk 2-5,5 kg
Zhubněte po porodu, snadno a bez trápení
Zhubněte po porodu, snadno a bez trápení

Jak zhubnout po porodu?

Těhotenství trvá většinou devět měsíců, během kterých pomalu nabíráte kilogramy. Bylo by naivní očekávat, že porodem všechny ztratíte a budete mít zpět svou starou figuru a obléknete se do toho, co jste nosila před těhotenstvím. Většina maminek si to ale myslí, pak jsou nepříjemně zaskočeny realitou a ptají se, kdy začít cvičit po porodu a jak zhubnout při kojení.

Zlehka lze začít zhruba po šestinedělí nebo ve chvíli, kdy je tělo zhojené a lékař vám to odsouhlasí. I v tom případě ale nepřeceňujte své síly a nepřehánějte to. Začněte pěkně zlehka.

Tip číslo jedna: Kojte, kojte, kojte

Možná to zní jako klišé, ale je to tak. Kojením dodáte skrz mateřské mléko děťátku potřebné živiny, zároveň ale taky podpoříte zotavování po porodu. Děloha se při něm stahuje a vaše tělo se začne vracet do normálu. Kromě toho je známé, že tělo musí tvořit mléko, a to ho stojí poměrně dost energie, takže díky tomu můžete dát pryč nežádoucí kila po porodu.

Víte, že při každém kojení spotřebuje vaše tělo asi 500 kalorií?

Že z nějakého důvodu nemůžete kojit? Nebojte se! I vy zhubnete. Jen prostě nebudete hubnout díky výdeji energie na tvorbu mateřského mléka.

Kojení je přirozené pro vás i miminko
Kojení je přirozené pro vás i miminko

Tip číslo dva: Strava po porodu musí být zdravá a vyvážená

Každá žena, která si mateřstvím prošla, ví, jak těžké je skloubit denní rytmus a potřeby miminka s těmi svými. Není výjimkou, že se žena nestíhá nasnídat, naobědvat, vyčistit zuby, vypít čaj, učesat se. Pak rychle zhltne nějakou tyčinku plnou cukrů, aby dodala tělu energii a večer padá únavou. To je ale špatně. Strava v šestinedělí i během kojení by měla být zdravá a vyvážená.

Tělo potřebuje pravidelný přísun potřebných vitamínů, minerálů, bílkovin, komplexních sacharidů a vlákniny. Sladkosti a další jídla plná cukrů mu to ale nedodají. 

Po porodu řešte stravu více, než kdy jindy
Po porodu řešte stravu více, než kdy jindy

Zkuste si najít chvilku a jezte pravidelně, 5x denně (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře) a menší porce. Vždy mějte po ruce dietní svačinky, které nejsou plné cukrů. 

  • Co třeba proteinové tyčinky nebo dezerty? 
  • Nezapomínejte ani na čerstvé ovoce a zeleninu jako zdroj vlákniny. Ta zvyšuje poct sytosti a udržuje střevní stěny propustné pro živiny. 
  • Když už budete mít chuť na chipsy, zkuste třeba ty z červené čočky.
  • Máte chuť na čokoládu? Dejte přednost té hořké, s obsahem kakaa 75 % a víc.
  • Když vás bude honit mlsná, dejte si oříšky nebo sušené ovoce.

Tip číslo tři: Pohyb po porodu je také důležitý

Zdravá strava a pohyb jdou v boji s kily navíc ruku v ruce. Ani bez jednoho to nepůjde. Nemusíte ale hned kupovat permici do fitka, na to stejně zatím nemáte čas. 

Choďte na procházky s kočárkem, časem pak můžete přidat i nějaké to cvičení, ideálně 2 – 3x týdně. Vsaďte na kardio jako běh, jízda na kole, plavání, aqua aerobik, pilates a buďte fit po porodu.

Tip číslo čtyři: Dodržujte pitný režim

Pít většina z nás během dne zapomíná, večer, když máme trochu klidněji, se to snažíme dohnat. Tím svému tělu ale spíš ublížíme. Zatížíme ledviny a ty pak kromě toxinů mohou vylučovat i důležité minerály. Proto mějte po celý den po ruce sklenici nebo láhev s vodou a po malých doušcích jí popíjejte.

Víte, že když nebudete dostatečně pít, může vás postihnout únava, bolest hlavy i svalové křeče? Člověk denně vyloučí asi 2,5 litru vody, organismus ale potřebuje mít vyrovnanou bilanci, takže byste zhruba stejné množství tekutin měli do těla doplnit.

Pijte hodně a zdravé nápoje
Pijte hodně a zdravé nápoje

Tip číslo pět: Zapomeňte na striktní diety

Striktní diety nejsou pro maminky právě vhodné, přeci jen kojíte svého potomka, takže je důležité zaměřit se na správný přísun živin. Vyhýbejte se konzervantům a příliš zpracovaným potravinám, co se skladby jídelníčku týče, zaměřte se na bílkoviny a vitamíny.

Tip číslo šest: Nesnažte se po porodu hubnout rychle

Všechno má svůj čas. Kila jste nabírala devět měsíců, nějakou dobu se jich budete zbavovat. S tím je třeba se smířit. Naslouchejte svému tělu a nepřepínejte se. 

Víte, že po porodu je důležité hubnout pomalu, ideální je shodit 1-2 kilogramy měsíčně? Na svou váhu se tak můžete vrátit nejpozději do 2 let od porodu.

Tip číslo sedm: Alkoholu se vyhněte

Když pomineme, že přechází do mléka, je také plný kalorií. Ty vám se shazováním poporodních kil rozhodně nepomohou.

Tip číslo osm: Spěte každou možnou chvilku

V noci vstáváte na krmení a přebalování, než pak děťátko uspíte, je skoro čas začít nanovo. Jenže vaše tělo spánek potřebuje, jen během něj může regenerovat a načerpat zpět ztracené síly. Kromě toho má jeho nedostatek vliv na přibírání. Kdo by chtěl další kila navíc?

Když děťátko ve dne usne, zdřímněte si taky. Nebo vyšlete partnera, babičku, dědečka na procházku s kočárkem a lehněte si. Nebojte se své nejbližší požádat o pomoc. Když totiž budete vyčerpaná vy, bude nevrlé i miminko.

Základem je spánek
Základem je spánek

Tip číslo devět: A co bříško? 

Každá z nás si myslí, že v porodnici nechá nejen kila navíc, ale taky bříško. OMYL! Domů odcházíme nejen s děťátkem, ale i s bříškem, které často vypadá, jako kdybychom byly pořád těhotné. Není na tom nic divného. 

U každé ženy ale svaly po porodu vypadají jinak, stejně tak vazivo. Neexistuje žádný univerzální recept na to, co, kdy a jak dělat, abyste zhubnuli bříško. Mnohem přínosnější je, když si každý den krátce zacvičíte, abyste se vyhnuli bolestem zad a možné inkontinenci, která řadu maminek opravdu trápí. Zařaďte tak i cviky na posílení pánevního dna, zkuste zaktivnit vnitřní břišní svaly. 

Víte, že pánevní dno můžete posilovat hned od prvního poporodního dne? Hrají totiž důležitou roli pro orgány ve spodní části pánve a pomáhají jim správně fungovat.