Bolest zad v těhotenství

Těhotenství může být nádherným a vzrušujícím obdobím, ale může být také výzvou kvůli fyzickým a emocionálním změnám, ke kterým v tomto období dochází. Jedním z nejčastějších problémů těhotných žen jsou bolesti zad, které mohou být velmi nepříjemné, a dokonce vysilující. Víte, co způsobuje bolesti zad v těhotenství a jak najít úlevu? Přečtěte si zajímavé informace v našem článku.

Nejčastější příčiny bolesti zad v těhotenství 

Těhotenství může vést ke zvýšení hladiny hormonů, které mohou způsobit, že se vazy, svaly a klouby v těle uvolní a stanou se pružnějšími. To může mít za následek mnoho nepříjemných pocitů a bolesti zad jsou jedním z nejčastějších problémů. 

Bolest může být způsobena i zvýšenou hmotností dítěte, která namáhá břišní svaly a způsobuje bolesti v dolní nebo horní části zad. Jak vaše dítě roste, vaše tělo se přizpůsobuje zvýšené hmotnosti a vaše těžiště se posouvá. To může způsobit další zatížení vašich zad, které vede k bolestem. Tato bolest může být poměrně silná a může se objevit i v raných fázích těhotenství.

Bolesti zad můžete pociťovat také v případě, že svaly pánevního dna během těhotenství oslabí, protože již nejsou schopny poskytovat stejnou stabilitu a oporu jako dříve. Zvýšená zátěž a tlak na tělo, například v oblasti sedacích nervů, mohou u těhotných žen způsobovat bolesti zad, které se mohou ještě zhoršit, pokud se žena nadále nadměrně pohybuje, dostatečně neodpočívá nebo zvedá těžké předměty.

Při správné péči může ale mnoho novopečených maminek zvládnout těhotenství s minimálními bolestmi zad.

Prevence a léčba bolesti zad v těhotenství

Je normální, že těhotné ženy pociťují určitou míru bolesti zad, které ale nemusí být nutně vysilující. Bolesti zad v těhotenství jsou neuvěřitelně časté, až 70 % těhotných žen trpí bolestmi způsobenými vyšší hmotností a změnami držení těla.

Svaly středu těla, jako jsou břišní svaly, spodní část zad a pánevní dno, mohou být během těhotenství kvůli zvýšené hmotnosti dítěte namáhány. Cvičení s nízkou zátěží na posílení těchto svalů může pomoci podpořit páteř, a tím snížit zátěž na klouby a svaly zad a zmírnit bolesti zad spojené s těhotenstvím. 

Aktivity, jako je jóga, plavání a chůze, mohou účinně pomoci zmírnit potíže se zády. Plavání podporuje tělesnou hmotnost, snižuje zátěž kloubů a pomáhá posilovat. Jóga zase může pomoci s držením těla, rovnováhou a flexibilitou. Může také pomoci snížit intenzitu bolestí zad a zlepšit vaši celkovou pohodu. 

Bolest zad v těhotenství
zdroj:freepik.com

Pravidelné cvičení a protahování může také pomoci udržet dobrý svalový tonus a pružnost zad, co snížuje pravděpodobnost bolesti zad v těhotenství. Před prováděním jakéhokoli druhu cvičení v těhotenství je ale důležité poradit se s lékařem, abyste se ujistili, že je pro vás i vaše dítě bezpečné.

Důležité je také správné držení těla, které pomáhá udržovat páteř ve správném postavení. Těhotenská váha navíc může způsobit nadměrné zatížení dolní části zad, takže dbát na správné držení těla může být skvělým způsobem, jak snížit bolesti zad. Mezi osvědčené postupy patří sedět rovně a vyhýbat se hrbení při sezení nebo stání. Kromě toho může ke snížení bolesti a nepohodlí přispět:

  • prenatální fyzioterapie – vyzkoušejte jemná protažení, jako je pozice kobry, pánevní záklony a pozice kočky a krávy, která vám pomohou zvýšit flexibilitu a svalovou sílu.
  • pravidelný strečink zádových svalů
  • nošení podpůrného pásu, který pomáhá přerozdělit váhu těla, zmírnit část tlaku na záda a poskytnout dodatečnou podporu
  • bylinná koupel
  • odborná těhotenská masáž
  • používání hřejivých nebo chladivých procedur (obklad, termofor) ke zmírnění svalového napětí
  • spánek na pevné tvrdší matraci

Je důležité, aby těhotné ženy věnovaly zvýšenou péči svým zádům, protože nošení dítěte zvyšuje tlak na páteř. V neposlední řadě je důležité dostatečně odpočívat a během spánku používat polštáře na podporu zad. Pravidelné přestávky v pohybových aktivitách a dostatek odpočinku jsou zásadní pro předcházení bolestem zad v těhotenství.

Kromě toho je důležité si uvědomit, že bolesti zad spojené s těhotenstvím jsou běžné a nemusí nutně signalizovat zdravotní problém. Pokud bolest zad přetrvává, je důležité poradit se s lékařem, který vám může poskytnout pokyny a možnosti léčby.

Bolesti v dolní části zad v těhotenství paradoxně přetrvávají i po porodu. Je třeba si uvědomit, že tělo se měnilo několik měsíců, a proto nemůžeme očekávat, že bude vitální ihned po porodu. Bolesti dolní části zad v těhotenství přetrvávají většinou po šestinedělí, kdy je obvykle vhodná doba pro zahájení fyzioterapie.

Bolest zad v těhotenství
zdroj:freepik.com

Čemu se v těhotenství raději vyhnout

V těhotenství se rozhodně vyhněte prudkým pohybům a náročným fyzickým aktivitám. Zapomeňte také na zvedání těžkých věcí nebo nošení těžkých nákupů. Pokud potřebujete zvednout nějaký předmět ze země, nedělejte to v předklonu, protože tím ještě více zatěžujete páteř. Místo předklonu udělejte výpad a pomalu se zvedejte s rovnými zády. Budete šťastnější, když budete vědět, že se vám ani miminku v bříšku nic nestane.

Bolest zad po porodu

Bolesti v dolní části zad v těhotenství paradoxně přetrvávají i po porodu. Je třeba si uvědomit, že tělo se měnilo několik měsíců, a proto nemůžeme očekávat, že bude ihned vitální ihned. Bolesti dolní části zad v těhotenství přetrvávají většinou po šestinedělí, kdy je obvykle vhodná doba pro zahájení fyzioterapie. 

Často je fyzioterapie nutná dříve, než se pacientka začne věnovat určitému sportu. Důvodem může být diastáza břišních svalů i inkontinence po porodu. V obou případech se jedná o oslabení svalů dané jednotky, které je nutné posílit pro vitalitu páteře.

V neposlední řadě je třeba si uvědomit, že ne všem bolestem páteře lze během těhotenství a po něm zabránit; jsou součástí přípravy těla na samotný porod. Každá žena je však jiná, stejně jako je jiné každé těhotenství. Nejdůležitější je, abyste se měla dobře, a i když vás to nebaví a občas vás něco bolí, myslete na to, jaká vás čeká úžasná odměna.