Jak se vypořádat s nevolností v těhotenství

Nevolnost je běžným příznakem těhotenství, ale může být značně vysilující a ztěžovat každodenní činnosti. Je důležité pochopit příčiny nevolnosti v těhotenství, co lze udělat, abyste se s ní vyrovnali, a jak se jí zbavit. V článku jsme připravili užitečné tipy, jak ranní nevolnost zvládnout, jaké jsou příčiny i jak na prevenci.

Příčiny nevolnosti v těhotenství

Častou příčinou nevolnosti a zvracení v těhotenství může být hormonální nerovnováha. To je způsobeno zvýšenou hladinou hormonů progesteronu a lidského choriového gonadotropinu (hCG). Nevolnost a zvracení v těhotenství, známé také jako ranní nevolnost, mohou být obtížným příznakem a mohou vést k dalším problémům, jako je špatná výživa nebo dehydratace. Pokud se u vás nevolnost a zvracení v těhotenství objeví, je důležité promluvit si o tom s lékařem, aby vám pomohl je zvládnout a aby se ujistil, že se nejedná o žádné skryté problémy. 

Podobně může být nevolnost v těhotenství způsobena také užíváním vitamínů a doplňků stravy. Proto je nutné se před zahájením jakéhokoliv typu těhotenského režimu poradit s lékařem. Tak se ujistíte, že užíváte správné léky nebo vitamíny, které vaši nevolnost nezhorší. Nevolnosti v těhotenství nelze vždy zabránit, ale předchozí rozhovor s lékařem může pomoci zmírnit její závažnost, pokud je to možné.

Prevence nevolnosti v těhotenství 

Pocity nevolnosti v těhotenství může pomoci zmírnit konzumace malých a častých jídel. Pocit nevolnosti je běžným příznakem těhotenství a často jej lze zvládnout tím, že budete jíst menší jídla v průběhu dne, nikoli tři velká jídla. Je dobré snažit se alespoň každých několik hodin sníst nějakou zdravou svačinu, například kousek ovoce, krekry nebo hrst ořechů. 

Kromě toho může pomoci vyhýbat se jídlům, která by mohla nevolnost zhoršit, jako jsou mastná nebo kořeněná jídla, a také se vyhýbat silným pachům nebo situacím, které by mohly nevolnost vyvolat. Několika jednoduchými úpravami je možné nevolnost zmírnit a užít si cestu těhotenstvím. 

Zázvor je také známý tím, že pomáhá zmírnit nevolnost, takže pití zázvorového čaje nebo užívání zázvorových tablet může být prospěšné. Kromě toho může ke snížení nevolnosti přispět vyhýbání se stresu a pravidelný pohyb.

průběh těhotenství
zdroj:freepik.com

Existují však i jiné způsoby, jak nevolnost v těhotenství zvládnout. Dostatek odpočinku a pití velkého množství tekutin může vašemu tělu pomoci dopřát potřebnou přestávku a udržet vás hydratovanou, abyste zmírnila účinky nevolnosti. Užívat prenatální vitaminy s jídlem, vyhýbat se potravinám, které mohou vyvolat nevolnost, a jíst menší a častější jídla během dne může být také užitečné. Možná budete chtít jíst také studené jídlo nebo jídlo pokojové teploty, protože pachy mohou často zvyšovat pocity nevolnosti. Pokud žádná z těchto rad nepomáhá, obraťte se na svého lékaře, aby vám poskytl další návrhy na zvládání nevolnosti v souvislosti s těhotenstvím.

Jak na zmírnění příznaků nevolnosti 

Mnoho těhotných žen pociťuje nevolnost po celý první trimestr nebo dokonce po celou dobu těhotenství. I když může být velmi nepříjemná a dokonce vysilující, existují některé jednoduché změny životního stylu, které mohou pomoci snížit závažnost nevolnosti.

Ke zmírnění příznaků nevolnosti v těhotenství může také pomoci vyhýbání se činnostem, které způsobují velké změny polohy. Pomoci může také udržování hydratace pomocí čisté vody nebo jiných čirých tekutin, například bylinkového čaje, jako třeba meduňka, řepík nebo tymián. Pokud se příznaky dostaví, dopřejte si odpočinek a relaxace. Pomoct může i krátka relaxace nebo dychové cvičení.

Kromě toho se doporučuje jíst potraviny s vysokým obsahem bílkovin a sacharidů, protože mohou dodat další energii a pomoci snížit pocit nevolnosti. Doporučujeme experimentovat s různými potravinami a nápoji, abyste zjistili, co vám vyhovuje.

Nevolnost v těhotenství
zdroj:freepik.com

Mezitím je důležité si uvědomit, že nevolnost v těhotenství je normální a obvykle neškodná. Pití velkého množství tekutin, vyhýbání se jídlům se silným zápachem a chutí, stejně jako dostatek odpočinku a vyhýbání se přílišné fyzické aktivitě mohou pomoci zmírnit příznaky nevolnosti. Pokud však tyto rady nezabírají nebo pokud se vaše příznaky stanou závažnými či intenzivně přetrvávají déle než několik dní, vyhledejte svého lékaře.

Vyhledání lékařské pomoci při silné nevolnosti

Pokud během těhotenství pociťujete silnou nevolnost a zvracení, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Nevolnost a zvracení v těhotenství, známé jako „ranní nevolnost“, jsou běžné a obvykle trvají pouze první trimestr. Pokud však příznaky přetrvávají i po prvním trimestru nebo se kdykoli zhorší, je důležité obrátit se na svého lékaře nebo porodní asistentku, abyste je mohla řádně sledovat. 

Silná nevolnost a zvracení mohou vést k dehydrataci, která může být nebezpečná pro matku i dítě. Vyhledání odborné pomoci je nejlepším způsobem, jak zajistit, abyste vy i vaše dítě zůstali v bezpečí a zdraví po celou dobu těhotenství. Lékař vám může předepsat léky, které vám pomohou zmírnit příznaky a zpříjemnit vám těhotenství, pokud se u vás nevolnost a zvracení objeví. 

Nevolnost v těhotenství je poměrně častá a postihuje až 80 procent těhotných žen. Většina případů je mírná a obvykle pomine po prvním trimestru. V závažnějších případech však mohou léky pomoci zmírnit příznaky a učinit těhotenství snesitelnějším. Nejlepším zdrojem rad ohledně léčby nevolnosti v těhotenství je váš lékař, proto si nezapomeňte vyžádat jeho názor na to, jaké léky by pro vás mohly být vhodné.

Zažívací potíže v těhotenství
zdroj:freepik.com

Kromě toho je důležité o sebe během těhotenství pečovat. Všímejte si, které potraviny vám zhoršují tento stav, a snažte se jim vyhýbat. 

Jak na zvládání stresu způsobeného nevolností

Prenatální jóga, mindfulness a další relaxační techniky mohou pomoci snížit stres, který může vyvolat nevolnost v těhotenství. Vyhledání aktivit, které vás udrží soustředěnou na přítomný okamžik, jako je jóga nebo meditace, může být obzvláště užitečné, a to zejména během prvního trimestru, kdy mohou být nevolnosti nejintenzivnější. 

Během těhotenské nevolnosti může být prospěšný také partner nebo přítel, který je ochoten naslouchat a poskytnout útěchu. Pro těhotné ženy může být náročné procházet fyzickým a emocionálním nepohodlím nevolnosti, ale mít při sebe podporující osobu může znamenat velký rozdíl. Je dobré vyhledat někoho, s kým si můžete o svých zkušenostech promluvit, nebo dokonce jen být v blízkosti a v uklidňujícím objetí. Pokud váš partner nebo přítel někdy potřebuje poradit, jak vás může co nejlépe podpořit v těhotenské nevolnosti, existuje spousta zdrojů dostupných na internetu nebo u lékařů.

prevence stresu v těhotenství
zdroj:freepik.com

Opět platí, že nevolnost v těhotenství může být obtížným zážitkem a rozhovor s někým, kdo se specializuje na duševní zdraví, může být velmi přínosný. Může pomoci těm, kteří se potýkají s tímto typem nevolnosti, účinně zvládat své emoce a pocity zdravým způsobem. Pokud vy nebo někdo z vašich známých zažívá dlouhodobě nevolnost v těhotenství, možná by stálo za to zvážit rozhovor i s odborníkem na duševní zdraví.