Jak na správné používání náplasťových stehů

Na menší řeznou ránu vám bez problému postačí běžná náplast. U velkých hlubokých ran se pak neobejdete bez šití. Jak řešit středně velké řezné a sečné rány? Pomohou vám náplasťové stehy.

Nejprve je nutné zranění ošetřit

Náplasťové stehy nemůžete aplikovat na čerstvou ránu, která ještě krvácí. Nejprve tedy musíte zastavit krvácení. Některé rány brzy přestanou krvácet samy, u jiných je nutné přiložit obklad (například sterilní gázu), který mírně stlačíme.

Poté je vhodné ránu očistit. V první řadě byste měli odstranit hrubé nečistoty. Použijte k tomu tekoucí vodu nebo pinzetu. Někdy se může stát, že tímto ošetřením opět spustíte krvácení, proto až ve chvíli, kdy máte ránu vyčištěnou, omyjte a vydezinfikujte také okolí rány.

Když rána nekrvácí a je čistá a suchá, můžete v ošetřování pokračovat.

Máte náplasťové stehy správné velikosti?

Náplasťové stehy se prodávají v různých velikostech. Ve chvíli, kdy zranění vznikne, samozřejmě už nemáte pro nakupování náplasťových stehů prostor. Proto je nezbytné mít náplasťové stehy v domácí lékárničce. Nestačí ale koupit si jen jednu velikost. Konkrétní variantu vždy volíme dle velikosti rány.

Náplast musí být dostatečně dlouhá a široká, abyste ránu dokázali dobře „sešít“ k sobě. Zároveň je ale zbytečné, aby náplasti byly dlouhé příliš. Mít něco nalepeného na pokožce není nikdy úplně příjemné, proto se snažte mít náplasti nalepené skutečně jen v takovém rozsahu, v jakém je to potřeba.

zdroj:freepik.com

Jak stehy aplikovat?

Z lepicí plochy náplasťových stehů musíte sejmout ochrannou folii podobně jako u klasické náplasti. Dbejte na to, abyste se náplasti nedotkly v místě, kde přijde do kontaktu s ránou. Mohlo by dojít k zanesení bakterií do rány. Ránu stáhněte k sobě a přelepte náplasťovým stehem. Je možné, že se vám to napoprvé nepovede. Pokud tedy potřebujete steh znovu strhnout, podržte si ránu tak, abyste ji nepodráždili, nebo dokonce znovu nespustili krvácení.

Ujistěte se, že každý steh dobře drží na kůži a rána je dokonale zafixovaná. 

O stehy je nutné pečovat

U větších ran náplasťové stehy nevydrží až do úplného zahojení. Po čase se kolem náplastí začnou držet nečistoty. Proto je nezbytné stehy jednou za přibližně 4 až 5 dní měnit. Stejně tak v případě, kdy máte pocit, že se stehy pohnuly a rána není fixovaná – v tu chvíli byste měli ránu ošetřit stehy novými.

Pozor na to, že rána ani náplasti by neměly přijít do kontaktu s vodou během sprchování či koupání. Raději místo omyjte jemným hadříkem s mýdlovou vodou.

Jak dlouho stehy budete potřebovat, musíte zvážit sami

Každá rána se hojí jinak dlouho. Záleží na tom, jak je hluboká, na jakém je místě, a samozřejmě i na tom, jak rychle se vám rány obecně hojí. Stehy používejte tak dlouho, než nabydete dojmu, že nehrozí obnovení otevření rány při jejich sejmutí.