Příchod dítěte do rodiny je nebo by měl být nejkrásnějším okamžikem v životě každé ženy. Mnohokrát se stane, že těhotenství přijde nečekaně a je překvapením pro celou rodinu. Existují však páry, které se snaží přivést na svět potomka už léta a těhotenství je pro ně vytouženým štěstím. V každém případě nový stav ženy přináší radost, štěstí, ale také obavy a strach o dítě. Změny v ženském těle a psychice mají vliv i na partnerský vztah, a proto je dobré, aby partner tuto skutečnost akceptoval.

Průběh těhotenství od početí

Spojení vajíčka a spermie vyvolá v těle ženy explozi změn. Pocity v této fázi jsou individuální. V naprosté většině případů jsou neznatelné. Je nepravděpodobné, že by se projevily okamžitě. Lékaři počítají těhotenství od prvního dne poslední menstruace, což znamená, že ke skutečnému oplodnění dochází až ve třetím týdnu menstruačního cyklu. Z příznaků se s větší pravděpodobností objeví ty, které se obvykle vyskytují při menstruaci. Jedná se o bolesti v podbřišku, bolesti hlavy nebo změny nálady.

Když žena zaznamená první příznaky, je obvykle již ve čtvrtém týdnu těhotenství. Pokud je tento stav potvrzen domácím těhotenským testem, musíte navštívit gynekologa.

Těhotenství trvá přibližně 280 dní od poslední menstruace, což je 40 týdnů neboli 10 lunárních měsíců. Datum doručení lze velmi snadno vypočítat. K datu poslední menstruace přičtěte 280 dní a získáte pravděpodobné datum porodu.Před a po tomto datu však musíte počítat s dvoutýdenní tolerancí.

1. měsíc těhotenství

1. týden těhotenství

Pokud máte podezření, že došlo k početí, je nezbytné okamžitě upravit svůj životní styl. To se týká především kouření alkoholu, užívání narkotik nebo některých léků. Doplňte svou stravu o vitamíny v čerstvé formě a nezanedbávejte pitný režim.

2. týden těhotenství

V tomto období se čerstvě oplodněné vajíčko dostává do dělohy, kde se uhnízdí. V tomto okamžiku se rozhoduje, které buňky vytvoří embryo, plodový vak a placentu. Příznaky se ve druhém týdnu ještě neobjevují.

3. týden těhotenství

Oplodněné vajíčko se konečně uhnízdilo v děložní stěně a vy jste skutečně těhotná. Ve třetím týdnu si můžete bezpečně ověřit svůj stav pomocí těhotenského testu.

Velikost plodu je jako zrnko soli, ale již v této fázi má dvě vrstvy buněk, z nichž se bude vyvíjet tělo a orgány. Po uhnízdění vajíčka v děloze již můžete pozorovat první příznaky.

  • lehké krvácení
  • zvýšená únava
  • změna nálad
  • ranní nevolnost
  • časté nucení na močení
  • pevná prsa
  • nadměrná citlivost na pachy
  • pocit nadýmání a slabé bolesti v podbřišku

4. týden těhotenství

Je čas navštívit gynekologa. Zde začíná těhotenský kolotoč, který vás bude točit až do posledního vytouženého dne. Vyšetření, odběry krve, sonografické vyšetření atd. Plod může být velký jako makové zrnko, ale hlava s ohnutým tělem je jasně viditelná. V tomto týdnu se plodový vak začíná rychle plnit plodovou vodou.

Příznaky těhotenství jsou stále výraznější a s rychlými hormonálními změnami se rychle mění i nálady nastávající maminky.

2. měsíc těhotenství

V 6. týdnu je již možné slyšet tlukot srdce dítěte. Začínají se formovat důležité orgány, a proto je důležité dodržovat zdravý životní styl. V 7. týdnu se kromě orgánů rychle vyvíjí i hlava a rysy obličeje.Velikost plodu je asi 8 mm. Vyvíjejí se játra, ledviny, střeva a pohlavní orgány. V 8. týdnu se z embrya stává plod. Těhotenské příznaky gradují a nabývají na intenzitě. V této době si žena uvědomí svůj stav a začne se ztotožňovat s novým životem, který nosí pod srdcem. Tělo dítěte se rychle vyvíjí. Objevuje se tvar obličeje, rostou končetiny a formují se náznaky prstů. Možná právě v této době uvidíte své budoucí miminko pomocí sonografu.

3. měsíc těhotenství

Ve 3. měsíci již žena může na svém těle pozorovat těhotenské změny. Je patrný růst prsou a zvětšení břicha. Není však třeba panikařit. Zdravý životní styl, pohyb na čerstvém vzduchu a duševní pohoda zajistí pohodlí vám i vašemu dítěti. Není třeba se přejídat, ale neodpírejte si dostatek zdravých potravin. Zdravý vývoj plodu je to nejdůležitější, co právě teď potřebujete. Pokud chcete zabránit popraskání kůže na břiše, ošetřujte ji již v této době vhodnými přípravky.

4. měsíc těhotenství

Ve 4. měsíci nepříjemné pocity ustupují a nastává klidné období. Vývoj všech důležitých orgánů je dokončen. V dalším období bude dítě jen růst a sílit. Maminčino bříško je stále malé a nijak neomezuje v pohybu. Proto je čas na zdravé procházky a fyzické aktivity. V mnoha městech existuje možnost cvičení pro těhotné ženy, které by měla využít každá budoucí maminka. Kromě dechových a posilovacích cvičení připravují maminky na porod i po fyzické a psychické stránce. V tomto období také zvažte užívání některých vitaminových doplňků obsahujících železo, vápník a hořčík, jejichž hladina může ve vašem těle klesnout.

5. měsíc těhotenství

Toto období je pro každou těhotnou ženu přelomové. Objevují se první pohyby a slabé kopance, které s sebou přinášejí nádherný pocit nového života. Hmotnost dítěte se zvyšuje a je vidět vyklenuté břicho. První těhotenské příznaky jsou víceméně minulostí, snad kromě neustálého pocitu hladu. Při výběru stravy se zaměřte na potraviny, které podporují růst dítěte.

  • hovězí maso – je plné železa a bílkovin
  • listová zelenina
  • celozrnný chléb a výrobky
  • mořské ryby
  • vejce
  • kozí sýr
  • ovoce z domácích trhů

6. měsíc těhotenství

Dítě již má novorozeneckou formu. Přibývá na váze. Ve 22. týdnu se může objevit tvrdnutí břicha nebo svalové křeče, což signalizuje nedostatek hořčíku. Zeptejte se svého lékaře, jaká forma suplementace je pro vás vhodná. Ve svém cvičebním programu byste se měli zaměřit na cviky na pánevní dno, abyste posílili svaly v této oblasti. Jedním z příjemných cvičení pro tuto oblast je houpání na fitloptě. Má velmi příznivý vliv na vaše svaly, páteř a uklidňuje miminko v bříšku.Na konci 6. měsíce již můžete začít připravovat výbavičku pro vaše miminko.

7. měsíc těhotenství

Je začátek třetího trimestru a blíží se náročné období těhotenství. Hmotnost ženy se zvyšuje a nepříjemné pocity se stupňují. Jedním z nich může být otok nohou nebo obličeje. Noční bolesti nohou, bolesti v křížové části páteře. Můžete si pomoci cvičením nohou (cévní gymnastikou) nebo cvičením páteře. Skupinové cvičení pro těhotné ženy vám pomůže překonat strach a stres z porodu. Pokud únava přetrvává, můžete si pomoci různými bylinnými čaji, jako je mateřídouška, květ černého bezu, lípa nebo meduňka.

8. měsíc těhotenství

V případě, že máte bezproblémové těhotenství, nastupujete v 8. měsíci na mateřskou dovolenou. Vývoj dítěte je dokončen a jeho hmotnost je téměř konečná. Pocity napětí v břiše jsou proto stále intenzivnější. Na konci 8. měsíce by již měla být hlava otočena dolů. Měla byste mít již připravené vybavení a věci potřebné k porodu, protože někdy je miminko netrpělivé a začne se hlásit dříve. S gynekologem se domluvte, na kterém porodním sále a jak chcete, aby porod probíhal. Lékař vám vysvětlí, jaké formy porodu jsou pro vás vhodné.

9. měsíc těhotenství

Je to měsíc plný očekávání, ale také napínání všech sil. Je to nejnáročnější období celého těhotenství. Ve 37. týdnu je dítě plně přenášeno a porod může přijít kdykoli. Pokud hlavička dítěte nesměřuje dolů, může lékař zvážit císařský řez. Tlak na břišní stěnu je vysoký a úlevu může přinést pokles břicha směrem dolů, který rovněž signalizuje blížící se porod. V mnoha případech se objeví pálení žáhy nebo otok nohou, které po porodu zmizí. Poslední měsíc se každý týden provádí kontroly u lékaře, aby se předešlo možným komplikacím.

V posledním 40. týdnu byste měli být ostražití. Snažte se nezůstávat dlouho sama doma a vyčkejte na první příznaky porodu. Pokud pocítíte tvrdnutí břicha, pocit stahů, bolesti v dolní části zad a nevolnost, je čas přesunout se do porodnice.

Vše, čím jste si musela během těhotenství projít, je definitivně za vámi. Nepříjemné zážitky se vám časem vymažou z paměti a pohled na vaše krásné dítě vám přinese mnoho emocí štěstí a lásky.