Španělské Mrtvé moře

Pokud patříte k těm, kteří pečují o své zdraví, rádi si užíváte terapeutické procedury v přírodě a navíc rádi cestujete, vydejte se do Španělska k laguně Mar Menor, v překladu k „menšímu moři“. Ano k moři, laguna totiž zaujímá plochu 170 km². Pro srovnání, rozloha Vodní nádrže Lipno je 48,7 km².

Podobně jako Mrtvé moře laguna tvoří vlastní ekosystém s vysokou koncentrací soli. Díky tomu je výjimečným spojencem při léčbě různých nemocí, jako je revmatismus, artritida či respiračních potíží. Velmi dobrých výsledků je však dosahováno také při dermatologických problémech, a to zejména u lupénky (psoriáza).

V nedávné době proběhla studie s 177 pacienty trpícími lupénkou, kteří absolvovali dvaceti denní pobyt spojený s koupelemi v laguně. Úplná regrese lézí byla zjištěna u 68,9 % pacientů, významné zlepšení u 17,1 % a mírné zlepšení u 9,5 %.

Jaké výhody mají pacienti z léčby thalassoterapií na pobřeží Mar Menoru?

  • Mořská voda snižuje hladinu elastázy.
  • Minerály obsažené v laguně mají antiproliferativní účinky.

Lázně pod širým nebem

Mimořádné oblibě se na pobřeží laguny těší městečko San Pedro del Pinatar, kde leží jedny z největších bezplatných lázní pod širým nebem v Evropě. Z jedné strany je prostor tvořen několika rybníky se slanou vodou v kterých se nacházejí léčivá bahna a jíly, na druhé straně leží laguna Mar Menor. Uprostřed je dlouhá promenáda z které jsou přístupné jak vody laguny, tak salinas (rybníky se slanou vodou). Pohodlný přístup do vody pak umožňují četná dřevěná mola a chodníčky. Promenáda je nesmírně okouzlující zejména při západu slunce, kdy se z laguny a rybníků stávají zrcadla, která odrážejí amalgám barev západu slunce. Vizuální kulisy navíc podtrhuje intenzivní vůně moře a podmanivý zpěv exotického ptactva. To vše vytváří atmosféru klidu, kterou dnes najdete jen na málo místech v Evropě.

Španělské Mrtvé moře

Doprava a ubytování v oblasti

Mar Menor se těší oblibě mnoha tuzemských turistů, proto zde míří četné zájezdy českých cestovních kanceláří. Cestovatelé, kteří preferují individuální dopravu nejčastěji volí přímé lety z Pardubic do Alicante, města, které je od laguny vzdáleno zhruba 70 kilometrů. Přímo na pobřeží laguny pak leží letiště San Javier, kam lze ovšem ze Střední Evropy cestovat pouze s přestupem, nebo charterovými lety.

K vyhledávání ubytování, jak v soukromí, tak hotelech, cestovatelé nejčastěji volí servery jako Booking či Airbnb. Mnoha čechům tato oblast učarovala tak, že se zde dokonce rozhodli koupit nemovitost. Ti pak nejčastěji využívají služeb českého specialisty na nemovitosti ve Španělsku.

Okolí laguny

Zařadění Mar Menoru do vašich cestovatelských plánů nebudete litovat. V blízkosti je několik unikátních potápěčských lokalit jako například Isla Grosa, Cabo de Palos či mořská rezervace Islas Hormigas. V blízkých městech Murcia a Cartagena můžete obdivovat španělskou kulturu a starobylé památky, mimo města a pobřeží vás okouzlí vodopády Algar, Escalera de Anna či Gorgo Gaspar. Kousek od Mar Menoru leží nejmenší trvale osídlený ostrov Španělska – Tabarca.