Pokud nechcete používat chemické přípravky na čištění domácnosti, vsaďte na domácí prostředky. Ukážeme vám pár tipů, díky kterým si vyrobíte vlastní úklidové čističe, které jsou překvapivě levné a vysoce účinné.

Kde zabere prací a jedlá soda

Se sodou se dají dělat při úklidu opravdová kouzla. Můžete díky ní perfektně vyčistit boty, dřez i toaletu. Každá soda má jiné složení, pH a využití. Jedlou sodu využijete při pečení koláčů, pálení žáhy i čištění matrací. Krystalickou sodu využijete pro namočení prádla před praním. Prací sodu zase přidáte do přípravků na praní jako změkčovač vody. Zbavíte se i alergie na prací prostředky

Vyčistěte koupelnu

Smíchejte na pastu:

 • 100 g jemně nastrouhaného mýdla, třeba ze zbytků
 • 100 ml horké vody
 • 100 g jedlé sody

Z jedlé sody si připravíte účinnou čisticí pastu, která si poradí s nečistotou v jakémkoliv typu koupelny. Vzniklou pastu naneste na povrch umyvadla, vany či sprchového koutu a jemným kartáčem ji pořádně rozetřete a za 10 minut opláchněte a setřete vlhkým hadrem.

Vyčistěte koberce

V uzavíratelné nádobě promíchejte:

 • 500 g jedlé sody
 • 30 kapek éterického oleje

Hlavně v domácnostech s malými dětmi a zvířaty je koberec stále plný drobků, pachů a nečistot. Levně a rychle ho vyčistíte a osvěžíte i bez chemie. Směs promíchejte a nechte olej 2 dny vsáknout. Voňavou sodou posypte koberec, zapravte jemným kartáčem do vláken a nechte alespoň 30 minut působit. Pak koberec vysajte.

Využijte ocet na celou domácnost

Na univerzální octový čistič smíchejte:

 • 2 l vody
 • 250 ml octa
 • 30 kapek éterického oleje

Kyselý ocet si poradí hravě s mastnými skvrnami i vodním kamenem, plochy vydesinfikuje bakterie a zbaví zápachu. Silné aroma rychle vyprchá a univerzální čistič může vonět díky éterickému oleji. Ocet v domácnosti vybělí zašlé umyvadlo, vanu i sprchový kout. Šalvěj uklidňuje, máta povzbudí a citron osvěží. Směs dejte do lahví s rozprašovačem. Dá se použít i na podlahu, vyhněte se však mramorovým a dřevěným povrchům, které by směs mohla poškodit.

Uvolněte ucpaný odpad octem a sodou

Do odpadu nasypte půl šálku jedné sody a zalijte půl šálkem octa. Směs bude hodně pěnit. Nechte ji 30 minut působit a spláchněte konvicí vařící vody.

Využijte sůl a citron jako čistič

Kuchyňská sůl skvěle nahradí čisticí písek a plochy vydezinfikuje. Posypte solí dřevěné prkénko, sůl roztírejte polovinou citronu a nakonec opláchněte. Matné skvrny na dřevěném stole posypte solí, nechte 30 minut působit, setřete hadrem a ošetřete námi uvedenou leštěnkou na dřevo.

Čistící směs na dřevěné povrchy i na vodní kámen

Do rozprašovače smíchejte:

 • 250 ml vody
 • 100 ml jablečného octa
 • 2 lžíce olivového oleje

Na dřevěné povrchy se hodí méně agresivní jablečný ocet v kombinaci s olivovým olejem, který poslouží jako leštěnka na dřevo. Ocet naředěný s vodou v poměru 1:4 zbaví vodního kamene pračku, myčku, žehličku kávovar i rychlovarnou konvici.