alergie na prací prášek

Alergie jsou stále častějším společníkem současných lidí. Není pochyb o tom, že jde o následek našeho způsobu života, civilizační záležitost. Většinou mívají jasného spouštěče, ale s některými si nějak nevíme rady – ne a ne zjistit, proč nás svědí kůže, máme ji podrážděnou, třeba i s vyrážkou. Příčinou ekzému na těle v tomto případě může být prací prášek, gel. Tato varianta naštěstí mívá snadné a levné řešení. Podívejte se, jak se projevuje alergie na prací prostředky, jak se jí bránit a co dělat, pokud už vás trápí.

Proč a jak vzniká alergická reakce na prací prostředek?

Lidské tělo reaguje na vlivy okolí, což nás sice udržuje při životě, ale někdy jsou jeho reakce zbytečně přehnané a spíše obtěžující. Většinu takových projevů řadíme do takzvaných alergií. Ty jsou popisovány jako neúčelná obranná reakce organismu proti látkám z okolního prostředí, jde o záležitost imunitního systému.

Reakci spouštějí vyvolávače, takzvané alergeny. Dokáží reakci těla podnítit buď samy, nebo v kombinaci s dalšími vlivy. Někdy se alergenem stanou neškodné látky, které jiní lidé ani nezaznamenají (prach, pyl), jindy jde o reakce na podněty dráždivé až toxické (plísně nebo i chemie v pracích prášcích).  

Konvenční prací prášky a gely, ale zejména aviváže, jsou totiž plné látek, které dráždí naše tělo a snadno se stanou alergenem – a to jak stykem s pokožkou, když si vyprané oblečení oblékneme, tak i s dýchacími cestami, když vdechujeme vůni jejich parfémů. Zejména při úsporném praní, kdy se prádlo řádně nevymáchá, zůstává v textiliích spousta pracího prášku. K tomu přidejme vliv aviváže, potu nebo stresu – a alergie může být na světě. Nejčastěji jde o alergickou reakci v podobě vyrážky.

Doporučujeme: Jak vybrat nejlepší prášek na praní?

praní prádla

Jaké má alergie na prací prášek projevy?

Projevy alergie na prací prášky a gely jsou různé, většinou se jedná o různé kožní potíže typu alergická vyrážka, kopřivka a svědění na citlivých, intimních místech na těle. Běžně zaznamenávanými projevy jsou např.:

  • vyrážka na krku a dekoltu
  • vyrážka na prsou
  • krupičková vyrážka na rukou
  • svědivé pupínky po těle
  • alergická kopřivka
  • vyrážka na obličeji a svědění obličeje (méně často)
  • nespecifické svědění kůže
  • pupínky na stehnech (zejména u miminek)
  • červené fleky po těle
  • dráždění ke kašli
  • bolesti hlavy
  • v extrémních případech i vyrážka po celém těle u dospělých i dětí.

Někdy dojde k alergické reakci až v kombinaci s jinými podněty, jako je například pyl, jarní slunce, dlouhodobější stres, vysoké teploty a s nimi spojený pot, či naopak přílišná zima, kdy se potíže zhorší vlivem tzv. chladová alergie – příznačné jsou pro ni ekzém a praskliny na pokožce rukou.

Dá se této alergii nějak předcházet?

Nejjednodušší způsob předcházení všem alergiím je vyhnout se jejich spouštěčům, ale též žít co možná nejpřirozenějším životem s minimem desinfekcí, ale i dlouhodobého stresu. V případě alergií na prostředky na praní může vše vyřešit přejití na hypoalergenní prací prášek. O co se jedná? Je jím každý ekologický prací prášek složený z přírodních surovin, bez přidaných umělých chemikálií.

Pokud chcete zůstat u svého současného prášku, začněte prádlo více máchat, k pracímu cyklu přidejte vždy alespoň jedno máchání navíc. Aviváž by bylo vhodné zcela vypustit, případně ji nahradit přírodním změkčovadlem, které si dokonce můžete vyrobit sami doma, receptů najdete jistě spoustu. Stačí do vyhledávače zadat „DIY aviváž“.

DYI aviváž

Jestliže trpíte svěděním a dalšími projevy alergie jen v době zvýšení výskytu jiných alergenů, jako jsou například pyly, pohlídejte si pylový kalendář či období dalších alergenů, které vás běžně dráždí, a během kritických týdnů změňte používané prací prostředky na přírodní, případně přidejte cyklus máchání navíc.

To stejné platí například během léta, kdy se tělo přirozeně více potí – a pot je dalším spouštěčem, zejména pro kožní alergie. Přírodní prací prostředky vám mohou pomoci alergiím na kůži zcela předejít nebo vám od nich významně ulevit.

Jak zmírnit alergickou reakci na prací prášek nebo gel?

Jak vyléčit alergii? To je velmi těžká otázka, ale naštěstí je u pracích prášků snadno odpovězena: přejděte na jiný prací prášek, nejlépe ekologický, ten vždy bude i hypoalergenní. Pomůže i více máchání během praní.

Ale co pomáhá proti svědění kůže, když už nastalo? Vyzkoušet můžete babské rady na svědění kůže: časté promazávání a minimum mytí mýdlem nebo sprchovým gelem. Nikdo po vás samozřejmě nechce, abyste se nesprchovali – ale když budete ve sprše, je vhodné po dobu trvání alergie oplachovat postižená místa jen vodou.

Kůže si totiž vytváří svůj přirozený ochranný film, který se mýdlem nebo šamponem smývá. Dejte své kůži prostor, aby se ochránila sama a ušetřete ji nadbytečného používání sprchového gelu a mýdla. To samozřejmě platí i při výskytu alergie na aviváž.

Na otírání zvolte měkké ručníky vyprané v přírodním pracím gelu, a dobře vymáchané. Po každém mytí kůži důkladně promastěte přírodními přípravky, například na bázi kokosového či slunečnicového oleje. Když se projeví alergie na rukou, je situace o to horší, že ruce je nutné si pravidelně mýt, v poslední době se klade i velký důraz na desinfekci. O to více je nutné udržovat kůži na rukou důkladně promaštěnou.

Vyprané ručníky

Kdy zmizí alergická vyrážka?

Jak dlouho trvá alergická reakce? Při správném zacházení a při okamžitém vyřazení alergenu se pokožka začne hojit během několika dní. Svědění může být zpočátku velmi nepříjemné, ale dá se zvládnout například pomocí kalciové masti, ta symptomy a svědění mírní. KMírné podráždění zmizí za dva až tři dny, krupičková vyrážka by měla zmizet do cirka dvou týdnů, silná alergická reakce projevující se puchýřky až krvácením, se ale bude hojit o dost déle.

Jak se projevuje kožní alergie u dětí a u miminek?

Mezi dětmi a dospělými není v tomto ohledu nijak velký rozdíl. U obou skupin se alergie projevuje převážně na kůži (v dýchacích cestách až po pravidelném vystavení silnější koncentraci parfémů z prášku nebo aviváže). Miminka mívají vyrážkou postiženu větší část těla.

Víc se totiž potí během spánku, hlavně dlouhodobě leží na velké ploše kůže. Proto najdete alergickou vyrážku u dětí například i na stehnech, ale též na prsou, zádech, zadečku nebo i na předloktí. Přednostně po ní ale pátrejte v kožních záhybech.

Kožní alergie jsou u dětí o to horší, že po nich nelze chtít, aby si kůži „nedrbaly“. Vzhledem k možnosti zavlečení choroboplodných zárodků do škrábáním narušeného povrchu pokožky je záhodno jednak pravidelně postižená místa promazávat, pokusit se dítěti zabránit v možnosti na vyrážku dosáhnout, ale též navštívit lékaře, kdykoliv se alergické projevy nezlepšují.

Přírodní mýdlo na praní

Jaké volit oblečení, abyste omezili podráždění kůže nejen v létě, nýbrž i v zimě

Kůže postižená vyrážkou musí dobře větrat, ale zároveň ji nesmí ohrožovat příliš velké sucho nebo chlad. Proto jsou vedle hydratace a promaštění potřebná i další preventivní opatření svědivých pupínků po těle nebo prasklin na kůži – a tím je správné oblečení.

V létě volte jen prodyšné materiály přírodního původu, jako je bavlna, len, hedvábí. Dbejte na ochranu kůže před sluncem na všech místech, kde máte akutní alergickou vyrážku. V zimě zase pokožku správně zahřejí funkční materiály, a přitom i odvedou pot, dobře poslouží též vlna merino (některým lidem však může být nepříjemná – nutno vyzkoušet).

Během zimy důsledně noste rukavice – a to i když teploty neklesají pod nulu. Chlad totiž značně vysušuje a způsobuje nepříjemné podrážení a bolestivé praskliny. Účinně je nutno chránit i pleť na obličeji. Pomůže správně zvolený krém, ale též čepice překrývající čelo, prodyšná šála, jíž si budete chránit ústa a nos – zde ale pozor na sraženou vydechovanou páru.

Při dlouhodobějším pobytu venku je vhodné šálu po obličeji posouvat, aby navlhlá místa nepřiléhala k pokožce a mohla vyschnout. Čepice i šála by měly být správně vyprány a vymáchány, aby vaši už tak nepříjemnou situaci ještě nezhoršily. Zimní čepice jsou ideální volbou pro muže i ženy, jelikož je lze nosit na venkovní akce i dovnitř. Snadno se dají přidat do každého stylu oblékání a udrží člověka v pohodlí a teple.

Jak se zbavit alergie na prací prášky přírodní cestou?

Alergenům obsažených v pracích prášcích je poměrně snadné se vyhnout – stačí je přestat používat. Místo konvenčních pracích přípravků sáhněte po těch přírodních, které mají označení „ekologické“. Jejich složení vás rozhodně dráždit nebude, jsou dokonce vhodné i jako prací prášky pro atopiky. Možná budete překvapeni, od jakého množství svědění kůže a pupínků pomohou vám i vašim blízkým.