jak vytáhnout klíště

Toto je věčná otázka, která je propíraná zleva doprava a zprava doleva. A protože je to každým rokem žhavější otázka, můžeme vám dopředu říci, že jednoznačná odpověď prostě není. Každý postup má své pro a proti, ale jedno mají stále stejné – čas.

Víte, klíšťata neskáčou ze stromu na strom a nečíhají na vás až kolem projdete. Nejsou to tajní agenti, kteří jsou nastrčeni na stéblech trávy, listech keřů a dalších místech. Oni prostě žijí v lesích a mohou vyšplhat do výšky 1,5 m. Pravdou je, že nejčastěji o ně zavadíte nohou nebo rukou a naberte je právě z trávy na louce na podobném místě. Objevují se často v parcích a zahrádkách, kde je tráva 20 cm vysoká. Naopak jim velice vadí slunná místa, jehličnaté lesy bez podrostu a kamenité prostředí!

Jak poznat klíště

Klíště obecné si nespletete. Jde o malého ošklivého roztoče, který se zakousne do vaší kůže a saje vaši krev. Jeho tělo má šest nohou a vypadá jako kulatá špendlíková hlavička. Většinou se lepí na hlodavce a pokud přeci jen napadne nás, poznáme to podle svědění. Jiná klíšťata poznáte hned, protože jsou větší, i když nejsou nasátá. Hlavně na kočky a psy se lepí velká šedá klíšťata, která mohou přejít i na vás. Obecně vzato by klíšťata nebyla o nic nebezpečnější než komáři, jenže některá přenáší i závažná onemocnění!

jak vytáhnout klíště

Zdroj: Foto Pixabay

Přisáté klíště

Pokud jste na sobě našli klíště, podívejte se na to, jak vypadá. Pokud ještě leze, snažte se ho kapesníkem chytit a pak rozmáčknout – nikdy prstem (tekutina se může vsáknout přes kůži a můžete se nakazit). Kapesníček pak hoďte do záchodu. Pokud už neleze a je přisáté, zjistěte jeho velikost a dívejte se na místo kousnutí. Je začervenalé? Hnisá to? Nebo je místo klidné a klíště ještě není ani pořádně nasáté? To vše rozhoduje!

Jak vyndat klíště

Dostali jsme se k ošemetné části – jak vyndat klíště. Každý praktikuje svoji naučenou variantu při odstraňování. Nikdo ale nemůže stoprocentně říct, která technika je ta nejlepší. Držte se prostě té, která vám nejvíce vyhovuje a daří se vám při ní vytáhnout celé klíště. Nyní přejdeme na jednotlivé techniky:

1. Jak vytáhnout klíště rukou

Před každým úkonem si umyjte ruce, a v tomhle případě to platí dvojnásob. Případně můžete použít i jednorázové rukavice. Začněte tím, že klíště potřete gelem, který rychle a efektivně znehybní klíště, a nakonec ho i usmrtí. Opatrně klíště obejměte prsty a pomalu ho vyviklejte. Jakmile bude klíště venku, ihned porušené místo vypláchněte peroxidem vodíku, a nakonec potřete dezinfekcí. Místo sledujte další týden.

jak vytáhnout klíště

Zdroj: Foto Pixabay

2. Jak vytáhnout klíště olejem

Odborníci radí, abyste se nepokoušeli používat olej nebo jinou mast. Klíště se může začít dusit, a přitom nechtěně vyvrhnout obsah střev i se všemi patogeny do rány. Klíště ale jinak vytahujte kleštěmi na klíšťata nebo speciální kartou, kterou ho uchopíte co nejblíže u kůže a mírným tahem a kývavými pohyby ho velice pomalu vytáhnete.

Karta na klíště

Karta se používá na bezpečnější odstranění klíštěte a k tomu disponuje integrovanou lupou. Představuje zatím nejbezpečnější způsob k odstraňování klíšťat. Speciální karta je opatřena zářezy, do kterých klíště naberete a vytáhnete jej bez rizika rozmáčknutí a vyvrhnutí střev do rány.

3. Jak vytáhnout klíště bez pinzety

Pokud se rozhodnete pro tuto metodu, pak jednejte pomalu a s klidem. Snažte se prsty přiblížit co nejvíce ke kůži. Klíště uchopte a kývavými či krouživými pohyby ho vytáhněte, jako špunt z lahve.

4. Jak vytáhnout klíště vatovou tyčinkou

Nejčastěji se v domácnosti namočí vatová tyčinka do oleje. Pak přiložíte co nejtěsněji tyčinku ke klíštěti a jemnými krouživými pohyby klíště uvolníte. Ve velké většině případů klíště žije a snaží se odplazit, takže mějte po ruce kapesník, do kterého ho chytnete a rozmáčknete ho v něm.

5. Odstranění klíštěte mýdlem

Máte problém klíště zachytit nebo se bojíte, že ho utrhnete? Nebo prostě nemáte žádné pomůcky po ruce? Pak zkuste tento trik s mýdlem. Navlhčený a lehce namydlený prst přiložte na klíště a párkrát jemně zakružte na kteroukoliv stranu. Klíště se po určité době pustí, aniž by došlo k infekci rány.

6. Jak vykroutit klíště

Na klíště nikdy nesahejte holou rukou, místo toho ho pořádně propláchněte desinfekcí. Buďte na klíště opatrní. Je křehké a lehce vám pod rukama praskne. Můžete začít kývavými pohyby a pak přejít na kroužení. Je jedno jestli budete kývat zleva doprava nebo naopak. Stejně tak nezáleží na tom, jestli začnete točit po nebo proti směru hodinových ručiček. Podívejte se, jak ošetřit ránu po píchnutí hmyzem.

Potíže při odstranění klíštěte

1. Klíště nejde vytáhnout

Pokud si nevíte rady s klíštětem a nehodlá se vás pustit, okamžitě zajděte k lékaři. Pokud budete v přírodě a nebudete sebou mít pomůcky, budete muset klíště vytočit.

2. Jak na klíšťata u dětí

U miminek se nemusíte bát nákazy, protože jsou většinou chráněny v kočárku. U větších dětí, které běhají trávou, je nezapomeňte prohlédnout. Co se týče odstranění klíšťat, tak postupujte podle rad výše. Níže se podíváme na spolehlivou ochranu proti klíšťatům!

jak vytáhnout klíště

Zdroj: Foto Pixabay

3. Přetržené klíště

Přetržené klíště. Už výše jsme si něco málo naznačili. U přetržených klíšťat může a nemusí nastat infekce. Každopádně po vyndání zbytků místo hlídejte několik dní (klidně 1-2 týdny). Jakmile uvidíte známky zarudnutí, bouličky či jiné změny, nemusí jít o infekci ale o reakci po přisátí klíštěte. I tak, raději zajděte za lékařem.

4. Špatně vytažené klíště

I přesto, že jste se opravdu snažili, aby bylo klíště venku celé, přeci jen hlavička zůstala stále v kůži? Zbytek klíštěte zkuste velice opatrně a jemně odstranit pinzetou na klíšťata a poté místo řádně dezinfikujte a vyplachujte peroxidem vodíku. V mnoha případech nejde ani o přetržené klíště, v kůži mohla zůstat pouze kusadla. S touto přírodní složkou, by si mělo tělo poradit samo, podobně jako s třískou. Rozhodně se nepokoušejte o vytahování kusadel jehlou. Takto do postiženého místa ladně vnesete infekci!

jak vytáhnout klíště

Zdroj: Foto Pixabay 

Klíšťata a klíště, co to znamená když..

1. Borelioza – flek

Flek se začne objevovat po 4-5 dnech. Typická je skvrna s výrazně ohraničenými kraji a bílým středem. Inkubační doba se pohybuje od několika dnů až po pár týdnů (většinou 7-14 dní, ale tolerance je 3-30 dní). Okamžitě tedy navštivte lékaře a berte situaci smrtelně vážně. Jde vám o život!

2. Červený flek po klíštěti

Černý flek je znakem pro Lymeskou boreliózu. Přichází hned při červeném fleku. Je velmi malý a může být i vyvýšený, narůžovělý nebo tmavě červený. Nemusí to být závažné, jen reakce na kousnutí, ale v mnohem horším případě jde o Boreliozu.

3. Encefalitida – flek

Projeví se velmi nenápadným nástupem a člověk ani nepostřehne, že ji má. Žádný flek na kůži neuvidíte! Počáteční příznaky jsou podobné chřipce. Mezi příznaky patří bolest hlavy, únava a zvýšená spavost. Ale pak přijdou příznaky jako porucha zraku, sluchu a mluvy, psychické potíže, brnění končetin a další a to po 2 týdnech od prvních příznaků. Stav může vést k poškození mozku, kómatu a smrti. Pokud nemoc překonáte, budete mít celoživotní následky.

4. Skvrna po kousnutí klíštětem

Skvrna po kousnutí se objevuje v mnoha případech. Někdy jde o alergickou reakci, jindy o jinou obrannou reakci těla a v nejhorším možném případě o přenosné onemocnění. Pokud máte podezření, vezměte k lékaři s sebou i zabité klíště na vyšetření a jednejte rychle. Při včasném zachycení jakékoliv nemoci si zachráníte život!

Jak na klíšťata

Jestliže míříte do přírody a máte strach o své zdraví, nechejte se očkovat. To bude vaše první ochrana. Další ochranou může být vaše oblečení. A nakonec nezapomeňte použít odpuzovače a repelenty. Ale můžete využít i přírodní produkty:

  • Ocet svařený s rozmarýnem (nebo s levandulí, tymiánem, čajovníkem nebo fenyklem)
  • Tinktura z vratiče obecného
  • Citrusy
  • Hřebíček
  • Repelentní náramek
jak vytáhnout klíště

Zdroj: Foto Pixabay

Hned jak přijdete domů oblečení vyvařte nebo dejte do pračky vyperte oblečení. Sebe prohlédněte a umyjte se. Pro koupi nejlepšího repelentu se podívejte na testy repelentů.