Vlhkost v bytě

Život s plísní a vlhkostí v domácnosti vám může znepříjemnit život. Zdravotní rizika spojená s vlhkostí a plísněmi mohou dokonce z vašeho domova učinit nebezpečné místo k životu, zejména pak pro vybrané ohrožené skupiny lidí. Dlouhou dobu přitom nemusíte vědět, že se problém týká zrovna vás. Co můžete udělat pro prevenci a řešení nadměrné vlhkosti a výskytu plísní ve vašem bytě nebo domě?

Problémy s vlhkostí může mít z mnoha důvodů každý dům nebo byt, nezáleží na stáří ani typu stavby. Existují ale určité postupy a zásady, které platí univerzálně a vlhkost v bytě nebo domě účinně sníží. Jen je třeba je důsledně dodržovat a zvyknout si je zařadit do každodenního života.

Máte doma nadměrnou vlhkost? Mezi její znaky patří: 

  • Kondenzace na oknech zevnitř. Okna se rosí zejména v zimních měsících a je jedno, jestli jsou nová plastová nebo dřevěná – starší okna se obvykle nerosí, protože protahují, čili vlhkost přirozeně unikne.
  • Viditelná plíseň. Tmavé skvrny typické pro plíseň z vlhkosti můžete pozorovat nejčastěji v koupelně na stropě a mezi dlaždicemi, v okolí oken i přímo na okenních rámech a v rozích místností, za nábytkem. Obecně na ochlazovaných nezateplených stěnách a kde dostatečně neproudí vzduch
  • Odlupující se, praskající nebo puchýřovitá barva na stěnách. 
  • Typický zápach vlhkých prostor. 

Vliv plísní na zdraví

Vdechování spor plísní může způsobit podráždění a kašel, ale také zásadnější a chronické zdravotní problémy jako je snížení výkonnosti plic a astma.

Příznaky, které může mít na svědomí dlouhodobý život s plísní:

  • kašel
  • potíže s dýcháním
  • bolesti hlavy
  • dušnost
  • bolest na hrudi
  • opakované respirační onemocnění
  • snížená imunita

Někteří lidé mohou být těmito zdravotními dopady písní ohroženi více. Patří sem pacienti se sníženou imunitou, onkologičtí pacienti, staří lidé a děti, lidé trpící cystickou fibrózou nebo vrozeným astmatem, alergici.

Dvě hlavní příčiny nadměrné vlhkosti jsou:

  1. Vlhkost nemůže uniknout z domu/bytu 
  2. Vlhkost a voda se dostává dovnitř domu/bytu, nebo je její zdroj v základech nebo stěnách

Tyto dva faktory pak společně způsobují, že vlhkost v bytě kumuluje a vytváří tak pro vznik plísní ideální prostředí. Nová okna totiž byt utěsní a vlhkost tak samovolně nemůže uniknout jako u starých oken, kterými protahovalo. Jak to tedy řešit?

Jak předcházet nadměrné vlhkosti a vzniku plísní?

Poměrně často jsou to jen nesprávné návyky , které způsobují, že se ve vašem domě hromadí kondenzát a případně vznikají plísně. A je to dobrá zpráva, protože jednoduchými pravidly a návyky lze riziko snížit na minimum. 

Jak zabránit nadměrné vlhkosti:

  • Správně větrejte.

Jak správně větrat? Ve zkratce – v zimě větrejte krátce, ale intenzivně. Otevřete okna dokořán na 5 minut a nechte všechen vzduch v místnosti vyměnit. V zimě nevětrejte pouze na větračku a už vůbec ne na mikroventilaci, tím efektivně vzduch nevyvětráte a pouze necháte uniknout drahé teplo. V létě můžete větrat déle, pokud jsou venku příjemnější teploty, můžete nechat okna otevřena dokořán celý den nebo použít ventilaci. 

Větrejte také každé ráno hned po probuzení, a to v létě i v zimě. Během noci vydýcháte velké množství páry, která bez důsledného větrání nebude mít kam utéct. To se samozřejmě násobí s počtem lidí a domácích mazlíčků, kteří ložnici obývají.  

  • Odhalte příčinu vlhkosti. 

Vlhkost vzniká při denních činnostech, jako je vaření, praní, sušení prádla, sprchování a koupání. Vlhkost také generují velká akvária nebo fontánky pro kočky a také větší množství květin v bytě. Zvykněte si používat důsledně odsavače par a to jak v koupelně při a po sprchování, tak při každém vaření. Prádlo nikdy nesušte v bytě, ideální je samozřejmě sušička. Pokud musíte doma sušit prádlo dostatečně větrejte – prádlo věšte ideálně venku nebo v co nejlépe větratelných místnostech. Nenechávejte stát vodu ve vaně, dřezu nebo v kýbli po vytírání. 

  • Pořiďte si odvlhčovač. 

Odvlhčovač nasaje veškerý vzduch v místnosti a “vytlačí” z něj vlhkost. Nahromaděná voda se shromažďuje v malém kbelíku v přístroji, který pak vyprázdníte. Odvlhčovač můžete používat ve všech místnostech v bytě nebo domě. Je ale potřeba ho nechat puštěný ideálně alespoň 24 hodin. Samozřejmě v případě elektrického odvlhčovače je nutné počítat se spotřebou energie a mnohdy je také překážkou hlučnost přístroje. 

Můžete vyzkoušet také přenosné malé pohlcovače vlhkosti na bázi absorpce do tablety. Tyto jednoduché pohlcovače nepotřebují elektrické napájení, jen je potřeba jednou za pár týdnů tabletu vyměnit a vylít nashromážděnou tekutinu. Nečekejte ale zázraky, tyto odvlhčovače jsou spíše doplňkem ke správnému větrání a budou fungovat lépe v malých místnostech. 

Zbavte se plísně

Obvyklá místa, kde se černá plíseň vyskytuje, jsou:

  • V koupelně ve spárách dlaždiček a v rozích. 
  • V kuchyni tam, kam často uniká pára z vaření. 
  • Za nábytkem, například za pohovkou nebo knihovnou, častěji u ochlazovaných stěn bytu.
  • V rozích místností.
  • Pod okny a na okenním rámu/parapetu.
  • Uvnitř vestavěných skříní a šatních skříní.

Pokud je plíseň světlá a není ji mnoho (jen izolované flíčky), můžete ji setřít vlhkým hadrem. Na více postižené plochy ale určitě použijte speciální přípravek proti plísním ve spreji, otřením byste do ovzduší mohli rozvířit nebezpečné spóry. Seženete ho v každé drogerii. Jen dbejte na pořádné vyvětrání a zabraňte v přístupu k ošetřeným místům dětem a domácím mazlíčkům. Postup opakujte s odstupem několika dní a sledujte, zda se plíseň podařilo zlikvidovat nebo se vrací. 

Plíseň v pronajatém bytě

Plíseň v pronajatém bytě může být doslova noční můrou. Nejenže kazí estetiku prostoru, ale také představuje potenciální riziko pro zdraví obyvatel. Ale nezoufejte! Když se ocitnete v této situaci, klíčovými dokumenty, které vám mohou pomoci, jsou vzor nájemní smlouvy. Tyto papíry vám poskytnou důležité informace o odpovědnosti za vlhkost a plíseň v bytě. Při pročítání těchto dokumentů hledejte ustanovení, která se věnují prevenci plísně, pravidelné kontrole stavu bytu a případným opravám. Je důležité, abyste si byli vědomi svých práv a povinností a abyste se na základě těchto dokumentů řídili. Správně vyplněná nájemní smlouva mohou předcházet vzniku plísně a pomoci vám udržet váš pronajatý byt čistý a zdravý.