rosení oken - kondenazce vody

Rosení oken je běžná věc, vzniká nadměrnou kondenzací vodních par na nejchladnějších plochách v místnosti, což jsou často právě okna. Rosení oken ani není nijak spojené s kvalitou oken, spíše je to tím, že lidé málo větrají a jednoduše vytvářejí vlhkost sušením prádla doma, vařením či sprchováním, kdy není zapnuta digestoř nebo ventilátor. Rosení oken však není jen nepříjemnost, která podporuje vznik plísní kolem oken a na zdech, ale má i negativní dopady na naše zdraví.

Bolest hlavy, alergie i dýchací potíže

Optimální vlhkost v domácnosti by se měla pohybovat v rozmezí 40 – 60 %. Z vysoké vlhkosti vzduchu nás může bolet hlava a my si ani nevšimneme příčiny. Horší jsou ale plísně a z nich plynoucí problémy, jako jsou dýchací potíže nebo alergické reakce. Rosení oken je tedy hlavně ukazatel, že máme v bytě či domě přílišnou vlhkost. Jak se takové nadměrné vlhkosti zbavit? Můžete změnit některé návyky, hlavně větrání, ale i spoustu jiných detailů.

Jak se rosení oken zbavit

Rosení oken je zpravidla zimní záležitost. Nejčastěji se děje v kuchyni a v koupelně, ale setkáme se s ním i v jiných místnostech. Co s tím? Začněte správným větráním. V zimě zapomeňte na mikroventilaci, ale spíše větrejte krátce a intenzivně. Několikrát denně vyvětrejte tak, že otevřete okno v pokoji dokořán na 3 až 5 minut. Stěny se neochladí, ale vzduch se vymění. 

Dalším důležitým faktorem je samotný vznik vlhkosti. Nejlépe sušte prádlo na balkóně nebo na zahradě, případně si pořiďte sušičku prádla, pokud to lze. Používejte u vaření odsávač par (digestoř). Po vykoupání či sprchování v koupelně použijte ventilátor, případně i vyvětrejte (je-li tam okno). Jednoduše si dávejte pozor na vznik vlhkosti. A také efektivně dům vytápějte, například když máte pod okny radiátory, nezastavějte je nábytkem ani neblokujte oblečením. 

Samotné rosení oken nemusí být takový problém, horší je, když už se okna rosí moc. Určitě je to hlavně upozornění, že je něco potřeba změnit.

Pokud nepomohou výše zmíněné tipy, jistým řešením je odvlhčovač vzduchu, který je schopen pohltit denně ze vzduchu i několik litrů vody.