Neplodnost je problém, se kterým se setká téměř každý pátý pár. Kdy je neúspěšná snaha otěhotnět ještě považovaná za běžnou a kdy už je na čase řešit problém s lékařem? Jaké jsou nejčastější příčiny neplodnosti a možnosti její léčby? Právě na tyto otázky si odpovíme v následujícím článku.
Na vině může být zdraví ženy i muže
Pokud se o miminko pokoušíte déle než rok, možná vám na mysl přichází otázka, zda jste vy nebo váš partner(ka) zdravotně v pořádku. Než se zbytečně trápit pochybnostmi, je lepší navštívit lékaře, který provede prvotní vyšetření. U žen jde nejčastěji o ultrazvuk, vnitřní vyšetření dělohy, krevní či hormonální testy. Cílem je zjistit, jak probíhá menstruační cyklus, jak dozrává vajíčko, zda nejsou vejcovody neprůchodné nebo jestli početí nebrání například srůsty. U mužů je prvním krokem vyšetření plodnosti prostřednictvím spermiogramu, který zjišťuje počet a pohyblivost spermií. Pokud se zjistí konkrétní důvod, který brání početí, lékař navrhne vhodnou léčbu. Případně jiné řešení, nejčastěji návštěvu centra asistované reprodukce.
V mnoha případech se ale žádný problém nezjistí. Některým párům tato informace přinese psychické uvolnění a vytoužené dvě čárky na těhotenském testu se brzy dostaví. Někdy se ale problém skrývá hlouběji a jsou potřeba doplňková vyšetření. Záludnou nemocí, kterou trpí ženy a mimo jiné zapříčiňuje někdy i neplodnost, je endometrióza. Její diagnostika je však problematická a trvá delší dobu. Příčiny neplodnosti mohou být také genetické nebo k dochází k selhání funkce vaječníků kvůli předčasné menopauze. Spousta žen a mužů se konkrétní příčinu neplodnosti nedozví.
Kdy přistoupit k léčbě a jaké jsou možnosti?
Při léčbě se (pokud je to z hlediska zdravotního stavu možné) nejprve zkouší méně invazivní metody, jak prozrazují odborníci z kliniky a IVF centra GYNEM. V prvním krocích jde o užívání doporučené medikace, která podpoří tvorbu vajíček i prostředí vhodného pro jeho uhnízdění. Žena pravidelně dochází na ultrazvuková vyšetření, v rámci kterých lékař posuzuje vaječníkové folikuly a výšku děložní sliznice. Následně se uměle vyvolává ovulace a pár se může přirozenou cestou pokusit o početí.
Pokud je problém na straně muže, nejčastěji s množstvím a pohyblivostí spermií, přistupuje se k tzv. intrauterinní inseminaci (IUI). Ta je vhodnou metodou i v případě neprůchodnosti vaječníků. Jde o způsob umělého oplodnění, kdy se v období ovulace aplikují spermie přímo do dělohy. Tato metoda je možná s hormonální stimulací i bez ní.
Pokud nemá pár vhodná vajíčka či spermie, je možné využít je od anonymních dárců. Pokud je problém u obou z páru, lze využít od dárců i embryo. Dárcovství má jasná pravidla a je přísně kontrolované státními úřady. Dárci i dárkyně podstupují řadu zdravotních vyšetření (včetně genetického), posuzovaný je fyzický i psychický stav.
Co je to IVF a jak probíhá?
Umělé oplodnění IVF (in vitro fertilisation) je jednou z metod asistované reprodukce, během které se vajíčko partnerky oplodní spermií partnera (či dárce) mimo její tělo. Jak probíhá? Prvním krokem je odběr vajíček a spermií. Aby šance na úspěšné oplodnění byla co nejvyšší, odebírá se větší počet zralých vajíček. Běžně se v těle ženy uvolňuje každý měsíc jedno vajíčko, proto se přistupuje ke stimulací pomocí injekčně podaných hormonů. Stav vajíček se pravidelně kontroluje pomocí ultrazvuku. Když se stanoví termín odběru, pacientce se ještě podá speciální hormon (nejčastěji hCG), kterým se spustí ovulace.
Samotný odběr probíhá v celkové narkóze. Po odběru se určuje počet a zralost vajíček, které jsou oplodněny spermiemi partnera. Ty jsou nejčastěji odebírány v den odběru vajíček (případně lze použít i zmrazená z dřívějšího odběru). Vzhledem k tomu, že odběr vajíček představuje pro organismus ženy zátěž, oplodní se všechna kvalitní vajíčka, která se následně kultivují v laboratoři. Jedno embryo je následně přeneseno do dělohy ženy (výjimečně i dvě). Tento zákrok je bezbolestný a trvá zhruba 10 minut. Další embrya jsou zmrazena a využijí se, pokud je potřeba transfer opakovat.
Nakolik je IVF úspěšné a jaká je jeho cena?
Úspěšnost IVF je složité vyčíslit, hraje tu roli celá řada faktorů. Jedním z podstatných je věk ženy, a tedy stáří vajíček. Do 35 let je úspěšnost IVF přibližně 20 %, ale ve věku nad 40 let se toto číslo snižuje na 4 %. Z těchto dat vyplývá, že ne vždy je první pokus úspěšný a řada párů si procesem IVF projde několikrát. Důležité je kromě jiného i psychický stav. Je důležité věřit, že je vše na správné cestě a že se vytouženého miminka dočkáte. Nápomocné může být také najít si v okolí pár, který si složitější cestou k rodině prošel a vyslechnout si jejich příběh. Nebo se přidat do komunity lidí, kteří umělé oplodnění zvažují či podstupují (pokud chcete zůstat anonymní, nabízí se např. i jen online skupiny).
Celková cena metody IVF závisí na konkrétních klinikách a centrech. Zdravotní pojišťovny v některých případech oplodnění hradí, ale ne vždy v plném rozsahu léčby (příspěvky se vždy nevztahují například na laboratorní metodiky či léky pro hormonální stimulaci vaječníků. Cena IVF závisí na tom, zda dojde k odebrání a transferu vlastních vajíček a spermií, nebo zda se využijí darovaná. Dalšími faktory jsou způsoby kultivace embryí, metody zamrazení a uchování vajíček, spermií či embryí a případně další potřebné výkony.