Naše libido nemusí vždycky vždy odpovídat našim představám – a přestože farmakologický průmysl nabízí celu řadu nejrůznějších tabletek, řešení najdeme i v přírodě. Mezi takzvaná afrodiziaka, tedy látky zvyšující sexuální touhu a prožitek, řadíme mnoho běžně dostupných potravin, jako je čokoláda, čili papričky či ústřice. Ve většině případů se bohužel jedná pouze o babské rady, které nemají s realitou moc společného. To však neznamená, že je třeba přírodní afrodiziaka předem zatracovat – přinášíme vám pět tipů na bylinky se zaručenými afrodiziakálními účinky na muže i ženy.

Kde se vzaly první afrodiziaka?

Než se však podíváme na naše tipy, alespoň krátce se zastavme u poutavé historie látek povzbuzujících libido. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o vymoženost moderní doby, afrodiziaka už jsou s námi opravdu dlouho. První zmínku bychom našli už u starověkých Egypťanů, kteří však namísto bylinek používali poněkud netradičnější metody – například bodliny z mořských ježků či dokonce drcené ocásky z ještěrek. 

V dnešní době již víme, že nějaký druh afrodiziak bychom našli snad u každého národa. Není proto divu, že na našem seznamu objevíme bylinky z celého světa.

Kotvičník zemní

Nápovědou, že se jedná o poměrně účinné afrodiziakum, je už samotný fakt, že se kotvičníku často přezdívá zelená viagra. Tato bylinka, známá také pod svým latinským názvem Tribulus Terestris, se těší velké oblibě především u mužů. Některé zdroje dokonce uvádějí, že dokáže zvýšit hladinu testosteronu až o 30 procent. Přestože by nás na první pohled tato žlutě kvetoucí bylinka, na kterou narazíme na okrajích cest či ve spárách chodníků, příliš nezaujala, skrývá v sobě nevídanou sílu.

Účinky kotvičníku však ocení nejen muži, ale také ženy. Dokáže totiž mimo jiné zlepšit prokrvení pohlavních orgánů a zvýšit produkci hormonu estrogenu, který ženám chybí zejména v době menopauzy. 

Ačkoliv na kotvičník ve volné přírodě můžete narazit například na dovolené ve Středozemí, sázkou na jistotu je zakoupení kotvičníkového čaje v lékárně. Alternativou mohou být tak kapsle či kapky s kotvičníkovým extraktem. 

Maca peruánská

Neméně oblíbenou bylinkou pro povzbuzení libida je jihoamerická maca peruánská, která si vysloužila přezdívku peruánský ženšen. Už staří Inkové využívali jejích blahodárných účinků k dodání energie či posílení psychické a fyzické odolnosti. Pro nás je však důležité zejména to, že se jedná o velice účinné afrodiziakum. Obsahuje totiž opravdu velké množství zdraví prospěšných látek, jako jsou aminokyseliny, vitamíny B komplexu či stopové prvky a minerály. Za zmínku stojí také fakt, že maca pomáhá zvyšovat plodnost, a to jak u mužů, tak žen.

S macou peruánskou se nejčastěji setkáme ve formě prášku či tablet. Vzhledem k typické zemité chuti, která nemusí sedět každému, se můžeme konzumaci macy samotné vyhnout jejím přidáním do smoothies, kaší či pudinků.

Ženšen pravý

Když se řekne afrodiziakum, řada z nás si vybaví právě ženšen. Tato bylinka, respektive její kořen, pochází z dalekého východu, tedy Číny a Koreji, odkud ji k nám přivezl ve 13. století cestovatel Marco Polo. Zatímco mudrcové ženšen užívali s vidinou dlouhověkosti, dnes oceníme především jeho příznivý vliv na libido, sexuální zdraví a vitalitu. Zatímco muži ocení schopnost ženšenu bojovat proti erektilní dysfunkci, ženám přijde vhod jeho schopnost posílit hormonální soustavu. Z hlediska plodnosti je navíc užitečný obsah minerálů, které pomáhají proti chudokrevnosti. 

Podobně jako macu peruánskou i ženšen konzumuje v podobě prášku vyráběného z kořene této byliny. Nejčastěji se s ženšenem setkáme v podobě tablet či kapslí.

Ginkgo biloba

Zatímco naše předchozí tipy mohou využít muži i ženy, v případě ginkgo biloby se jedná o afrodiziakum, které ocení především muži. Tento strom původem z Číny známe především pro jeho příznivý vliv na naši paměť a koncentraci, zanedbatelný však není ani jeho účinek na mužskou erekci. Obsahuje totiž na šedesát druhů biologicky aktivních látek, které mají blahodárný účinek na lidské zdraví. Příkladem může být dlouhý seznam terpenů, flavonoidů či organických kyselin. Hlavním důvodem, proč ginkgo biloba pomůže ke kvalitnější a pevnější erekci, je především lepší prokrvení organismu. 

Vzhledem k obrovské popularitě tohoto doplňku stravy (ať už z hlediska účinků na paměť či libido) na trhu nalezneme opravdu nepřebernou nabídku produktů, od čajů po kapsle a tablety. 

Pískavice řecké seno

Pokud milujete indickou kuchyni, pískavice řecké seno pro vás pravděpodobně nebude žádnou novinkou. Tato rostlina je totiž běžně používaná ke kořenění indických jídel. Stejně tak bychom ji našli v proslulé ajurvédské medicíně, v rámci které slouží jak k léčbě zánětlivých procesů v těle, tak řešení obtíží s poklesem libida a sexuální touhy. Není proto divu, že ji kultury nejen v Indii, ale také Orientu a Středozemí užívali jako ženské afrodiziakum – mladé ženy pískavici údajně užívaly pro získání vnadnějšího poprsí. 

Z užívání pískavice řeckého sena však nemusí těžit pouze ženy. Muži ocení především fakt, že pískavice pomáhá zvyšovat hladinu testosteronu v těle. Díky tomu nejen zvyšuje libido, ale také pomáhá bojovat proti impotenci.

Jelikož v sobě zdravotní benefity nesou primárně semínka této rostliny, setkáme se s ní především ve formě namletého prášku, který je mimo jiné součástí kari koření. Vzhledem k nepříjemné vůni je však mnohem častější variantou užívání kapslí či tablet, případně nálevu.