Tělo ženy po porodu prochází mnoha změnami. Fyziologie ženy se musí přizpůsobit průběhu těhotenství, porodu a poporodnímu stavu spojenému nejen s rekonvalescencí, ale také s kojením. Doba zotavení je obvykle velmi individuální. Závisí na řadě faktorů, jako je fyzická zdatnost, celkový zdravotní stav před začátkem těhotenství, psychický a psychologický přístup matky, ale také na prostředí, kterému je nastávající matka vystavena.
Mnohdy se i při nejlepší snaze a péči o sebe v těhotenství mohou objevit některé nežádoucí poporodní syndromy. Jednou z nich je diastáza.

Co je diastáza

Diastáza vzniká při natržení přímého břišního svalu (rectus abdominis) pod velkým vnitřním tlakem. Mezi pravou a levou stranou břišního svalu se vytvoří asi 2cm prostor, který je fixován pouze tukem a kůží. Břišní lis ztrácí svůj fyziologický tvar v důsledku diastázy. Břicho je vypouklé, neestetického vzhledu a následně způsobuje další zdravotní problémy. Nejčastěji je v průběhu času diastáza spojena s dalšími obtížemi:

  • chybné držení těla
  • bolesti páteře
  • bolest nohou
  • bolesti břicha
  • zažívací potíže
  • inkontinence

Jaké jsou nejčastější příčiny diastázy

Příčin diastázy může být celá řada. Je důležité, v jakém fyzickém stavu je maminka před těhotenstvím. Síla svalů a zejména břišních vnějších, ale i vnitřních může zcela vyloučit výskyt diastázy. Kromě ochablého svalstva mohou mít vliv také hormonální změny, velikost plodu, přírůstek hmotnosti a množství plodové vody. Velkou roli hraje také to, jak žena rodila. Sekce je mnohem rizikovější pro vznik diastázy.

Jak rozpoznat diastázu

K rozpoznání diastázy použijte jednoduchý test. Lehněte si na záda, nohy pokrčte v kolenou a chodidla opřete o podlahu. Položte dva prsty na střed břicha a zvedněte hlavu nahoru, brada směřuje k hrudníku. V této poloze chvíli setrvejte. Pokud cítíte ve střední čáře přímého břišního svalu mezeru dlouhou asi 2 cm, můžete mít diastázu. V takovém případě se poraďte se svým lékařem o dalším postupu léčby, a pokud vám ji lékař doporučí, začněte okamžitě s vhodnými cviky.

Kdy začít cvičit po porodu

Po porodu je tělo ochablé a fyzické aktivity v náročném období jdou často stranou. Co ale dělat kromě procházek s kočárkem a neustálé péče o dítě a domácnost? Během kojení se nedoporučují silová a kondiční cvičení. Lehká dechová cvičení, izometrická cvičení a cvičení na gymnastickém míči. S takovým lehkým tréninkem můžete začít již po uplynutí šestitýdenní lhůty. Pokud se potýkáte s velkou slabostí břišních svalů nebo dokonce s diastázou, je nejvhodnější navštívit fyzioterapeuta, který vám pomůže se sestavením cviků individuálně podle závažnosti vašeho stavu.

Fyzioterapie u diastázy

Pokud vám byla diagnostikována diastáza, nejlepším řešením je navštívit erudovaného fyzioterapeuta. V závislosti na rozsahu a stupni poškození břišního svalu vám vypracuje fyzioterapeutický program a pohybový plán. Doporučí vám vhodné krémy na potírání, vhodný břišní pás na zpevnění břišní stěny a jeho správné používání. Stačí věnovat 20 minut denně správnému cvičení a můžete mít problém pod kontrolou. Plán cvičení zahrnuje:

  • dechová gymnastika
  • posilování břišních svalů
  • posílení extenzorů trupu
  • posílení vnějších a vnitřních stabilizátorů pánve a kyčelních kloubů
  • protažení svalů kolem krční páteře a prsních svalů
  • relaxační cvičení

Pokud je porod veden sekcí, je třeba pečovat o vzniklou jizvu. V mnoha případech se hojí spontánně, ale někdy je hojení komplikovanější. V tomto případě lze jizvu ošetřit terapeutickým laserem. Jizva změkne a snadno se zahojí. Cvičení po sekci je možné až po úplném zhojení jizvy a na doporučení ošetřujícího lékaře, aby se předešlo poškození jizvy. Pokud dojde ke stažení tkáně kolem jizvy, může vám fyzioterapeut předepsat léčbu měkkými technikami. Jedná se o manuální mobilizaci jizvy, která pomáhá jejímu uvolnění a regeneraci. Cvičení by v tomto případě mělo být zahájeno velmi jemně dechovými a izometrickými cviky. Pokud je jizva příliš silná a nadále způsobuje zdravotní problémy, v některých případech se problém řeší plastickou operací.

V ojedinělých případech se plastiky používají také tehdy, když se kůže na břiše dlouhodobě nezpevňuje a vytváří kožní převis. Takové invazivní metodě samozřejmě předchází řada vyšetření a lékařských konzultací. Mnohem jednodušší je cvičení povislého břicha. Tréninkový plán vám může sestavit trenér v posilovně.

Aby se břišní stěna stala pružnou, je nutné cvičit:

  • lehké aerobní cvičení – chůze na běžeckém pásu, stacionárním kole atd.
  • protažení svalů podél páteře, prsních svalů a hamstringů.
  • posilování přímých břišních svalů, bočních břišních svalů, zádových svalů
  • posilování pánevního dna
  • posílení stabilizátorů kyčelního kloubu
  • posilování trapézů
  • stimulační cvičení pro hluboké stabilizátory
  • dechová cvičení se zaměřením na brániční dýchání.
  • trénink rovnováhy
  • relaxační cvičení

Takto postavený trénink zaručí rychlý návrat k normálu. Břišní stěna se zpevní a zpružní, kůže se zvedne a vypouklé břicho se začne zmenšovat. Dokud se úplně nezploští. Pravidelným cvičením zároveň dosáhnete snížení hmotnosti a rychlého návratu na původní váhu.

Inkontinence při diastáze

Jedná se o nejčastější sekundární poporodní syndrom. Postihuje 40-80 % žen. Únik moči při prudkých pohybech, smíchu , kýchání nebo zvedání těžkých předmětů může novopečené matce způsobit fyzické i psychické problémy. Důvod jejího vzniku úzce souvisí se vznikem diastázy. Celková ochablost a ochabnutí pánevního dna, natržení přímého břišního svalu uvolní svěrače dolních močových cest a je po problému. Není však třeba zoufat a raději se ihned zaměřit na cvičení, která jsme popsali výše. Cviky na pánevní dno jsou velmi jednoduché a lze je kombinovat s gymnastickým míčem, overballem a balanční podložkou. Takto upravené jsou velmi účinné.

Operace diastázy

K invazivním metodám léčby diastázy se lékaři uchylují až tehdy, když běžné lékařské a rehabilitační postupy nefungují. Abdominoplastika napravuje rozestupy ochablých břišních svalů, odstraňuje a redukuje přebytečnou kůži a tukové řasy v oblasti břicha. Po tomto zákroku je také důležitá následná rehabilitace a cvičení. Žádný chirurgický zákrok nezvýší váš svalový tonus. Svaly po plastické operaci jsou symetrické, ale při delší nečinnosti ochabnou a mohou se opět objevit problémy. Proto se doporučuje svaly dlouhodobě posilovat a udržovat v kondici.

Tejpování svalů při diastáze

Zatažení poškozených svalů se v dnešní době často vyskytuje nejen u sportovců. Pásky, tzv. tejpy jsou volně dostupné ve všech lékárnách a zdravotnických potřebách. Jejich sortiment je velký, a proto se před nákupem vždy poraďte s lékárníkem. Barevné odstíny pásek označují pevnost a každý výrobce může mít různé typy zbarvení. Lékárník vám poradí, jakou sílu a tloušťku tejpu potřebujete. Pokud si s tejpem nevíte rady, na rehabilitačních klinikách jsou vyškolení fyzioterapeuti, kteří vás naučí, jak na to. Tejpovací páska posiluje svalová vlákna a nahrazuje obvaz. Je pohodlná a neomezuje v pohybu ani při cvičení.

Zpevňující krémy při diastáze

V lékárnách a drogeriích najdete široký sortiment přípravků na zpevnění pokožky po porodu. Jsou volně prodejné a liší se složením i cenou. Záleží jen na vás, který z nich si vyberete, ale měli byste vědět, že slouží pouze ke kosmetickým účelům. To znamená, že mají pouze povrchový účinek a neřeší vážné poškození břišních svalů a kůže. Krémy a pleťové vody by se měly používat dlouhodobě a pravidelně. Pokožka se vypne a stane se pružnou a hladkou. Při nákupu výrobku si vždy přečtěte příbalový leták, abyste se vyhnuli možným alergenům.


Diastáza je klasifikována jako civilizační porucha, protože se v současnosti vyskytuje u žen po porodu mnohem častěji než v minulosti. To je způsobeno prenatálním stavem matek. Tento problém se však vyskytuje i u žen ve zralém věku. Příčinou jsou hormonální změny a menopauza. Proto by si tento článek měly přečíst nejen novopečené maminky, ale všechny ženy.