Dovolená u moře patří mezi Čechy k té neoblíbenější. Během cestovních příprav byste ale kromě pasu a opalovacího krému neměli zapomínat ani na cestovní pojištění. Poradíme vám, jak vybrat to pravé na pláž.

Přípravy na dovolenou probíhají u každého jinak. Někdo začíná balit měsíc předem a pídí se po různých vychytávkách, jako jsou chytré zavazadlo, bezpečná platební karta nebo běžný účet s výběrem po celém světě zdarma. Jiný si naopak na poslední chvíli hodí na záda batoh a vyrazí na letiště. Ať už jste cestovatel takový či makový, sjednání cestovního pojištění si zařaďte na svůj to do list. 

Není pojištění jako pojištění

Jak už z názvu vyplývá, cestovní pojištění si lidé sjednávají na cesty do zahraničí. Ovšem ke každému typu cesty se hodí jiný druh pojištění

Ty levnější, zpravidla základní typy kryjí jen nejnutnější léčebné výlohy. Za rozšířené pojištění si sice připlatíte, ale pokryje vám širší škálu rizik. Kdy se tedy vyšší investice do pojištění vyplatí a kdy vám bude stačit basic verze? 

Jak vybrat cestovní pojištění?

Cestovní pojištění byste měli vybírat podle aktivit, které v zahraničí plánujete dělat. Pokud budete jen polehávat na pláži, například na dovolené v Turecku nebo Řecku a občas se svlažíte v moři, pak vám bude stačit cestovní pojištění v základu. Chcete ale kromě koupání nasbírat i nějaké ty zážitky? V takovém případě si pečlivě přečtěte, co všechno vámi vybrané cestovní pojištění kryje. Například řada populárních vodních sportů jako jsou surfing, potápění nebo vodní lyžování, totiž může spadat do výjimek. Pokud utrpíte zranění během aktivit, které jsou z cestovního pojištění vyloučené, nebudete mít nárok na vyplacení pojistného plnění. 

Pozor: Už zdánlivě obyčejná aktivita jako vodní atrakce na moři za člunem je řadou pojišťoven vnímána jako rizikový sport, a tudíž spadá do výjimek. 

Nezapomínejte na výši limitů

Základem každého cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh. Co se ale různí, jsou výše pojistných limitů, tedy částky, které vám pojišťovna v případě pojistné události vyplatí. Samozřejmě platí, že čím vyšší limity, tím lepší pojištění. Společně s limity se ale bude zvedat také cena

Obdobně jako typ cestovního pojištění se i výše pojistných limitů odvíjí od druhu vašich plánovaných dovolenkových aktivit. Nebudete-li vyvádět žádné kaskadérské kousky, postačí vám minimální doporučené limity:

  • 3 miliony Kč pro cesty po Evropě,
  • 50 milionů Kč pro cesty mimo Evropu. 

Zdají se vám přehnané? Nenechte se mýlit. Náklady na ošetření a léčbu se v některých zemích mohou vyšplhat do závratných výšin. Například:

  • za ošetření zlomeniny v Chorvatsku zaplatíte kolem 50 000 Kč, 
  • srdeční příhoda v Německy vás vyjde na víc než 500 000 Kč,
  • cena převozu leteckým speciálem zpět do ČR se může vyšplhat až k 1 500 000 Kč. 

Na běžné dovolené u moře byste si s výše zmíněnými limity měli vystačit. Co se ale typu pojištění týče, zvažte připojištění rizikových sportů, které vám pokryje i úrazy způsobené během provozování populárních vodních atrakcí.