nespavost insomnia

Nespavost je problém, se kterým bojují miliony lidí. Ovšem není nespavost jako nespavost. Některá je pouze krátkodobá, jiná chronická. Každá z nich vyžaduje jiný přístup a metody, jak s ní bojovat.

Co je to nespavost

Nespavost známá také pod názvem insomnie je jednou z nejčastějších poruch spánku. Mezi její hlavní příznaky patří porucha usínání anebo průběh spánku. Můžete trpět přerušovaným spánkem či brzkým probouzením.

Z časového hlediska se nespavost dělí na:

  • krátkodobou – přechodná, trvá většinou do 1 týdne,
  • akutní – trvá zhruba 1 měsíc, vhodná je konzultace s lékařem
  • chronická – jedná se o dlouhotrvající insomnii, která může vyústit ve vážné zdravotní následky.
nespavost
Nespavostí trpí téměr polovina populace. Příčinou je hektická doba a nadmíra stresu

Příčiny nespavosti

Nespavost může vyvolat řada faktorů, které se obecně dělí na zevní a vnitřní. Kromě toho může být nespavost v noci následovaná pocením z důvodu hormonálních změn či kvůli používání léků.

Zevní faktory

Mezi zevní faktory nespavosti rozhodně patří stres, ale také různé vlivy prostředí. Například chlad, teplo, nepohodlné lůžko nebo hluk. Kromě toho se na nespavosti může podílet také nesprávná spánková hygiena.

Vnitřní faktory

V tomto případě se jedná o tělesné a psychické potíže, které by měly být dobře prozkoumány. Obvykle je s poruchou spánku spojena choroba, která člověka natolik obtěžuje, že nemůže usnout. Nejčastěji se jedná o stavy spojené s bolestí, svěděním, endokrinní poruchy, plicní a srdeční choroby, problémy se zažíváním, silné emoční zážitky, úzkosti a další problémy, které člověku nedají tzv. spát.

Nespavost u dětí a těhotných žen

S nespavostí se potýkají ženy v těhotenství. Potíže se spánkem způsobuje hned několik faktorů, které se vzájemně prolínají. Jedná se o hormonální změny, orgánové změny, změny fyzické konstituce, psychickou nevyrovnanost nebo nerovnováhu minerálů v těle. Na počátku těhotenství se zvyšuje potřeba spánku. Druhý trimestr s sebou obvykle nese období klidu a dobrého spánku. Ve třetím trimestru se nastávajícím maminkám spí hůře, jelikož jim velké břicho brání najít vhodnou polohu ke spánku. Navíc musejí častěji chodit na toaletu.

těhotenství
Dbejte na kvalitní spánek i během těhotenství. Základem je pravidelnost vstávání

Nespavost u dětí je nejběžnější poruchou spánku. Jedná se o obtížné usínání, noční buzení a předčasné ranní probouzení. Nejčastěji se pojí s nesprávnými návyky při usínání. Mezi ty patří usínání ve spojitosti s jídlem, chováním nebo uložení do postele k mamince. Tyto rituály pak dítě vyžaduje i při nočním buzení. Kromě toho může být zdrojem nespavosti dětí samotná maminka, která je nevyrovnaná až depresivní. U kojenců a batolat může být nespavost způsobena nedostatkem režimu. Proto je důležité zavést pravidelný režim, který se bude dodržovat.

Jak na nespavost vyzrát?

Měli byste se vyhnout rizikovým faktorům, které k nespavosti mohou vést. Jedná se například o nevhodné prostředí pro spánek, zápach, horko, chlad nebo nevyhovující lůžkoviny a matraci. Kromě toho se doporučuje před spaním vyhnout stimulujícím nápojům, mezi které patří káva, energetické nápoje a alkohol. Před spaním byste neměli řešit závažné problémy ani sportovat. Sportovní aktivity byste měli vykonávat nejpozději 5 hodin před spaním.

zdravý spánek
Vybavte si postel krásným čistým povlečením, kvalitní matrací, polštářem i přikrývkou

TIP: zkuste čaje na nespavost a objevte kouzlo bylinek

Spánková hygiena

Než se vydáte za lékařem, zkuste si osvojit pravidla spánkové hygieny, která mohou problém s nespavostí úspěšně vyřešit.

  • Pro spaní je nejvhodnější pokojová teplota mezi 18 a 20 °C.
  • Snažte se mít v ložnici ticho a tmu.
  • Před spaním místnost vyvětrejte.
  • 4 hodiny před ulehnutím nepijte nápoje obsahující kofein.
  • 3 hodiny před spaním nejezte těžká jídla.
  • Večer nepijte alkohol a nekuřte.
  • postele nesledujte televizi, nepracujte ani se nedívejte do telefonu.
  • Snažte se každý den vstávat a uléhat ve stejnou dobu.
  • Před spaním si zajděte na krátkou procházku.
nespavost Drsleep.cz