Žijeme v době, kdy má téměř každý z nás nedostatek základních minerálů. S tím souvisí celá řada nejrůznějších zdravotních potíží. Na vině ale není jen nezdravá strava a stres, který přispívá k nadměrnému odbourávání základních minerálů z těla. Vnějších negativních vlivů je hned několik.

Možná nejzávažnější příčinou je fakt, že živiny jako hořčík, draslík nebo stopové prvky chybí v půdě, která je vyčerpaná intenzivním zemědělstvím a erozí. Pokud tyto minerály nejsou v půdě, nemohou být logicky obsažené ani v plodinách, které byly na této půdě vypěstované. Nemohou být ani v mase zvířat, které těmito plodinami krmíme. Dalším problémem je, že půda a podzemní voda v naší zemi nikdy nebyla na tyto látky bohatá tak, jako třeba země východněji od nás. Když se podíváme na konkrétní čísla, nedostatkem hořčíku trpí přibližně 75 % Čechů. Hořčík je přesně tím minerálem, kterého je nedostatek v naší půdě i vodě. Tedy i v potravinách, které jíme. Přitom se nadměrně odbourává stresem. Jeho nedostatek pak vede k celé řadě zdravotních obtíží, jmenujme třeba migrény, žlučníkové záchvaty, vysoký krevní tlak, menstruační bolesti nebo třeba tachykardii. 

Šumák z obchodu hladinu magnesia dostatečně nezvýší

Logicky vyplívá, že pokud nemáme přístup ke kvalitní stravě z ekologického zemědělství, bez doplňování základních minerálů se neobejdeme. Jestli si myslíte, že postačí koupit si nějaký „šumák“ v obchodě, vyvedeme vás z omylu. Klasické magnesium pořízené z drogerie, lékárny a často bohužel i to, které vám předepíše lékař, bývá v té nejhorší možné sloučenině. 

Ta je sice levná na výrobu, ale téměř nestravitelná. Do těla se vstřebají pouhá 3 % a zbytek tělo vyloučí. Většinu lidí tak jenom pěkně prožene. Chybná kombinace nebo špatná kvalita pak navíc může způsobit, že se nám minerál sice v těle ukládá, ale ne tak, jak potřebujeme. Příkladem nevhodného ukládání je například suplementace vápníku, který se nám místo do kostí a zubů může uložit do ledvin či cév.

Tělo jako kolonie

Ačkoliv je to pro nás jen velmi těžko uchopitelné, naše tělo si můžeme představit jako obrovskou kolonii jednotlivých organismů – buněk. A právě tato představa je zrovna v oblasti doplňků stravy velmi důležitá. Právě u minerálů je zásadní doplňovat je v množství a formě, která se dostane dovnitř našich buněk. Přesně tam je totiž naše tělo potřebuje – nikoliv uložené ve formě žlučových či ledvinových kamenů. 

V posledních letech se na našem trhu objevilo několik značek orientovaných na kvalitu. Přesně tento aspekt si společnosti uvědomují a vyrábějí doplňky stravy, jak sami píší, s co největší buněčnou vstřebatelností a využitelností. Opírají se přitom o moderní vědecké poznatky, které ale zároveň mají svůj základ už v 18. století.

Kdo byl Dr. Schüssler a v čem je jeho zásluha?

Faktem totiž je, že jeden německý lékař tyto poznatky publikoval již v roce 1873. Jmenoval se Dr. Schüssler a jako první vyslovil hypotézu, že minerály je potřeba dodat přímo do buňky. Svůj život zasvětil zkoumání, jak takové doplňky stravy vyrobit a jaké konkrétní látky je takto potřeba doplňovat při konkrétních zdravotních potížích.

Dr. Schüssler tak přišel se systémem dvanácti základních sloučenin minerálů. U nich popsal, při jakých fyzických i psychických potížích je vhodné je doplňovat. Pro každý tento prvek navrhl nejlepší způsob výroby tak, aby byl co nejlépe vstřebatelný. Inspiroval se výrobou homeopatik, ta se však ředí ještě mnohem více. Tyto doplňky stravy jsou v dnešní době známé jako tzv. tkáňové soli. Bohužel zde není jeden ustálený název, takže se setkáte také s označením Schüsslerovy soli (případně buňkové soli nebo také biominerály). To proto, že se zde po revoluci šířily bez jediné reklamy, jen si je mezi sebou lidé doporučovali. A tak se stalo, že každý jejich zahraniční název překládal trochu jinak. 

Proč jsou tkáňové soli populární ve světě?

V několika jednoduchých bodech vám popíšeme, proč jsou tkáňové soli tak oblíbené a v čem je jejich hlavní výhoda.

Použití už pro miminka 

Tkáňové soli díky čistě přírodnímu složení a pohodlnému užívání mohou užívat opravdu všichni. Miminka a malé děti (těm je podáváme rozdrcené ve vodě), těhotné i kojící. Mohou se také kombinovat s jakoukoliv lékařem nařízenou léčbou.

Snadno se v nich vyznáte

Základních solí je pouze 12. Ke každé Dr. Schüssler jasně určil, na které zdravotní potíže je vhodné ji použít případně jak je vzájemně kombinovat. Tyto informace jednoduše najdete na internetu. V případě vážnějších obtíží je ideální najít si odborníka, který vám poradí s výběrem.

Řeší akutní problém i chronické potíže

Řešíte akutní angínu, rýmu a bolest hlavy? Nebo máte chronické problémy, jako třeba kazící zuby, ekzémy nebo třeba potíže se štítnou žlázou? Schüsslerovy soli mohou výrazně pomoci díky doplnění potřebných minerálů do vašich buněk. Samozřejmě, zatímco při horečce zažijete úlevu již během minut, při potížích s klouby je potřeba užívat měsíce i roky a zlepšení je postupné. 

V době stresu, respiračních onemocnění nebo v období těhotenství a kojení je ideální doplňovat je preventivně a nenechat potíže vzniknout.

Rozumná cena

Dávkování se liší podle věku a intenzity obtíží, základní balení stojí obvykle na internetu 340 Kč a vydrží na čtvrt roku. Tyto minerály jsou opravdu cenově dostupné.