Křečové žíly nejsou pouze estetickým problémem, v určitém stádiu mohou být i životu nebezpečné. Jsou způsoby, jak těmto problémům předcházet, nebo je vyléčit.

Co jsou křečové žíly?

Křečové žíly neboli varixy jsou jedním z nejčastějších cévních onemocnění. Jsou to zohýbané, zvětšené a rozšířené povrchové žíly. Na kůži je můžete pozorovat jako jemné metličkové žilky, v pokročilejším stádiu se na povrchu kůže tvoří uzly, bulky nebo vinutý průběh žíly. Ve spojitosti s křečovými žilami lze pozorovat také otoky končetin, krvácení z žil, svědění kůže okolo žil, pocit těžkých nohou, tvrdnutí žil, brnění, křeče a bolesti. Varixy se nejčastěji vyskytují na dolních končetinách. Častěji se s tímto typem onemocnění setkávají ženy. Průzkumy uvádí, že v Evropě trpí na křečové žíly až 40 % žen a 20 % mužů.

Jak křečové žíly vznikají?

Příčiny vzniku křečových žil mohou být různé, fyziologickou příčinou je jejich špatná funkčnost. Žíly mají za úkol vracet krev ze tkání zpět do srdce a pracují tak proti zemské gravitaci. O tento transport se stará celá řada mechanismů, která když nefunguje, začne se krev hromadit v žíle a rozšiřuje ji. Žilní stěny jsou oslabené a klesá jejich pružnost.

Dědičnost hraje při vzniku křečových žil také značnou roli. Pokud tedy někdo z vaší rodiny na varixy trpí, je dost možné, že onemocnění může potkat i vás.

S přibývajícím věkem žíly ztrácí na pevnosti a pružnosti, křečové žíly se tak více vyskytují u starších lidí.

Dalším faktorem, který přispívá k tvorbě křečových žil je obezita. Přebytečné kilogramy mohou způsobit vyšší tlak na žíly, což je také jednou z příčin vzniku varixů.

Další častým případem jsou křečové žíly ze stání nebo dlouhodobého sezení.

Prevence

Neexistuje zaručený způsob, jak vzniku varixů úplně zabránit, avšak jsou doporučení, která pomáhají onemocnění předcházet. Jaká to jsou?

  • Pravidelný pohyb – chůze, plavání, jízda na kole, jóga a další sporty,
  • kompresní punčochy – především u lidí, kteří většinu dne stojí nebo sedí,
  • sprchování nohou střídavě studenou a teplou vodou – zlepšuje se krevní oběh,
  • nohy ve vyvýšené poloze – dochází k lepší cirkulaci krve,
  • nekřížit nohy při sezení – zabraňuje se tak plynulému proudění krve,
  • správný pitný režim,
  • vyvážená strava a dostatek vitamínů,
  • vyhýbat se hormonální antikoncepci.

Při sedavém zaměstnání jako prevence perfektně slouží elektrický zvedací stůl, díky kterému je možné jednoduše měnit výšku pracovní desky a střídat tak práci vstoje a vsedě.

Léčba

Druhů léčby nebo odstranění křečových žil je několik. Léčbu lékař určuje dle závažnosti onemocnění a celkového zdravotního stavu pacienta.

Kompresivní léčba

Zdravotní kompresní punčochy nejsou pouhou prevencí proti vzniku křečových žil, ale také druhem léčby v počátečním stádiu. Komprese má vliv na činnost žil a podporuje návrat krve z dolních končetin zpět k srdci.

Sklerotizace

Sklerotizace se praktikuje při léčbě jemných metliček. Lékař napichuje žilky speciálním chemickým roztokem, díky kterému se žilky do několika týdnů v těle vstřebají. Jedná se o rychlý, nebolestivý a finančně nenáročný zákrok. Po zákroku je nutné několik týdnů nosit kompresní punčochy.

Laserové ošetření

Působením tepla laseru nebo radiofrekvence se postižené žíly znovu uzavřou. Zákrok se provádí zpravidla ambulantně, pouze s lokálním znecitlivěním. Po zákroku je opět třeba nosit několik týdnů kompresní punčochy.

Operace

V pokročilém stádiu onemocnění křečových žil se většinou doporučuje chirurgický zákrok. Ten se provádí v celkové nebo částečné anestezii a po zákroku je nutné nosit kompresní punčochy.

Farmakologická léčba

Léčba pomocí léků a mastí problém varixů neodstraňuje, ale pouze zabraňuje dalšímu poškozování žilního systému. Většinou se kombinuje s kompresivní léčbou.

Babské rady

Ke zmírnění a léčbě křečových žil existuje také celá řada babských rad.

Jablečný ocet

Jablečný ocet pomáhá čistit tělo a zlepšovat tak průtok krve a fungování krevního oběhu. Neředěný jablečný ocet můžete používat k masáži dolních končetin, nebo pravidelně pít dvě lžičky jablečného octa rozmíchané ve sklenici s vodou. Tento nápoj byste měli pít dvakrát denně a zhruba po měsíci se začnou objevovat první výsledky.

Kajenský pepř

Kajenský pepř je velmi bohatý na vitamín C a bioflavonoidy. Při léčbě křečových žil se nazývá malým zázrakem, který dokáže zlepšovat krevní oběh a ulevit od pocitu těžkých a oteklých nohou. Směs jedné lžičky kajenského pepře a horké vody je třeba pít třikrát denně po dobu jednoho až dvou měsíců.

Petržel

Petržel je velmi silným antioxidantem, obsahuje velké množství vitamínu C a podporuje tvorbu kolagenu. Mimo to obsahuje také rutin, který posiluje kapiláry a tím zmírňuje příznaky varixů. Odvar z listů petržele aplikujte na křečové žíly dlouhodobě každý den.