O své zdraví musíme pečovat. Stejně tak o svoje zuby. Co dělat proto, aby vaše zuby zůstaly zdravé a silné a vy se tak vyhnuli zubním onemocněním nebo dokonce nepříjemnostem se zubní náhradou? Základem je správné čištění.

Proč máme vlastně zuby?

Proč máme vlastně zuby?

Zuby slouží primárně pro trhání potravy. Jídlo díky tomu lépe rozměníme a usnadníme tak práci našemu trávení. Ne každý si, ale uvědomuje, že jsou zuby stejně tak důležité pro mluvení. 

Nejčastější onemocnění zubů

Když naše péče o zuby nevypadá tak jak by měla, dochází k jejich onemocnění. Nejčastěji chodí lidé k zubnímu lékaři s těmito problémy:

Zubní kazy

Zubní kaz vzniká nahromaděním zubního povlaku, který se živí cukry a následně vytváří kyseliny, které demineralizují zubní sklovinu. Zubní kaz je nejčastěji ošetřovaným onemocněním u zubních lékařů.

Krvácející dásně

Plivání krve při čištění zubů rozhodně není normální. Zuby mohou krvácet občasně (na vině může být jen špatně zvolený kartáček, nebo intenzivní čištění mezizubních prostor), ale i pravidelně. Pokud plivete krev při každém čištění, pravděpodobně máte zánět dásní (gingivitidu), který se při zanedbání léčby může vyvinout až na parodontitidu, tedy vypadání zubů.

Jak poznám, že mám zánět dásní? Kromě zmíněného krvácení zánět snadno odhalíte, když odhrnete spodní ret. Jsou dásně v okolí zubů zarudlé až zduřelé? Máte zánět dásní a je třeba to včas řešit.

Citlivé zuby

Pociťujete-li pravidelně nepříjemné pocity při pití studených nápojů, máte citlivé zuby. Citlivost je způsobena odhalenými krčky nebo oslabenou zubní sklovinou. 

Erodující zuby

Erodující sklovinu poznáte pomocí pohledu na přední zuby. Pokud jsou zuby na okrajích “průhledné”, jedná se o znak eroze skloviny. 

Denní rutina v boji za zdravé zuby

Denní rutina v boji za zdravé zuby

Abyste předešli všem výše uvedeným onemocněním, nesmíte podceňovat vaši každodenní péči o chrup. 

Denní rutina by měla obsahovat 5 základních kroků, které opakujeme ráno a večer.

  1. Mám správný kartáček?

Nejčastěji se používá měkký kartáček, který zuby vyčistí stejně tak dobře jako kartáček tvrdý. Výhodou oproti tvrdému, je to, že nepoškozuje zubní sklovinu.

Zubní lékaři doporučují měnit zubní kartáček alespoň každé tři měsíce, ideálně pak každé dva měsíce. Před každým čištěním tak zkontrolujte stav vašeho kartáčku.

  1. Správná technika čištění zubů zubní pastou

Zubní plak se nejčastěji tvoří okolo dásní, ne přímo na korunkách. Při čištění bysme se tak měli nejvíce soustředit na čištění prostor mezi zubem a dásní nikoliv přímo na korunkách zubů. Zuby čistíme vibračním pohybem kartáčku nakloněným pod úhlem 45°. 

Nezapomínáme na zadní stranu zubů! Zuby čištěte systematicky od posledního zubu k poslednímu, tak abyste na žádný nezapomněli.

  1. Používání mezizubních kartáčků a zubních nití

Běžné kartáčky se nedostanou do těžko přístupných prostor chrupu, kde se také hromadí zubní plak, který způsobuje onemocnění dásní.

Ze své denní rutiny, tak nevynechávejte ani čištění pomocí mezizubních kartáčků a zubních nití. Pokud si nejste jisti velikostí mezizubního kartáčku, zeptejte se svého zubního lékaře, nebo na zubní hygieně, kde vám rádi s výběrem poradí.

  1. Nezapomínejte na čištění jazyka

Většina lidí při čištění zubů zanedbává péči o jazyk. I ten je, ale součástí chrupu. Jeho pravidelným čištěním předcházíte špatnému dechu. Na jazyku se totiž velmi rády usazují bakterie.

Jazyk se čistí jemně, tak aby se nepoškodila citlivá pokožka. Pro hygienu jazyka existují různé škrabky, které vám se správnou péči výrazně pomohou.

  1. Používejte ústní vodu

Zubní kartáček a pastu používá každý. Ne všichni, si ale pravidelně kupují ústní vodu a to je chyba. Ústní voda je v celé hygieně ústní dutiny velmi důležitá. Pomáhá propláchnout mezizubní prostory, bojuje s bakteriemi a pomáhá zvýšit účinek reminelizace zubů.

Víte že? Ústní voda by neměla obsahovat alkohol. Ten vysušuje dásně a okolí ústní dutiny. Snižuje produkci slin, které jsou důležité pro boj se zubním kazem a špatným dechem. 

Profesionální čištění – dentální hygiena

Na zubní hygienu se doporučuje chodit alespoň dvakrát ročně. Při odborném čištění zubů se z povrchu zubů a z poddásňového prostoru odstraní všechny povlaky, zubní kámen a pigmentace. To se provádí pomocí ultrazvuku, pískovače a speciálních ručních nástrojů. Ošetření na zubní hygieně by nemělo být bolestivé.

Péče o dětský mléčný chrup

První zuby rostou přibližně v 6. měsíci života. Ve stejné době, by měla začít péče o ústní dutinu vašeho dítěte. Mnoho lidí si myslí, že péče o mléčný chrup není důležitá, protože mléčné zuby stejně vypadají. To je ale velký nesmysl. S péčí je důležité začít hned a dát tak dobrý základ pro zdravé zuby a dásně na celý život. 

Hned po prořezání prvního zubu se doporučuje zuby očišťovat měkkou gázou nebo navlékacím prstovým kartáčkem. S první prořezanou stoličkou se pak začíná s používáním prvního klasického kartáčku určeného pro miminka. Zoubky čistěte z přední i zadní strany malými krouživými pohyby.

Nejčastější mýty o čištění zubů

Zkažené zuby jsem zdědil/a

Vymlouváte se, že máte kazivé zuby po rodičích? Měli byste vědět, že zubní kazy rozhodně nejsou dědičné. Způsobeny jsou pouze špatnými návyky ústní hygieny. 

Ústní voda postačí

Že vám k čisté a zdravé ústní dutině pomůže jen ústní voda a zubní kartáčky jsou zbytečné? Nesmysl. Ústní voda snižuje riziko usazování zubního plaku, ale starého plaku se díky ní nezbavíte. Odstranění plaku docílíte pouze mechanickým čištěním.

Zubní pasta musí obsahovat fluor

Fluor je součástí většiny zubních past. Zdravých zubů ale docílíte i při používání zubních past bez fluoru. Někteří odborníci dokonce uvádějí, že pasta nemá na prevenci zubního kazu žádný vliv. Na trhu pak existují také bělící pasty – například druhy s obsahem fluoridu vápenatého 0,25 %. 

Čím tvrdší kartáček, tím lepší

Také patříte mezi ty co si myslí, že pořádně váš chrup vyčistí jen tvrdý kartáček? Pak jste na omylu. Tvrdé štětiny poškozují sklovinu a snadno poraní dásně. Správný zubní kartáček má mít dostatečně měkké štětiny, rovnou rukojeť a menší hlavičku. Efektivní čištění zubů spočívá ve správné technice, nikoliv v síle, jakou na zuby tlačíme.

Zdravé zuby – zdravé tělo

Zdraví ústní dutiny má prokazatelný vliv na naše celkové zdraví. Pravidelná prohlídka u zubního lékaře dvakrát ročně a správná každodenní ústní hygiena, by tak pro vás měla být samozřejmostí.