Kdo by si rád nepochutnal na sklence dobrého vína? V životě bohužel nastávají situace, kdy si alkohol jednoduše musíme odpustit, ať už kvůli řízení automobilu, redukční dietě či těhotenství. Častou volbou je v těchto situacích nealkoholické pivo – pokud však spíše než mezi pivaře patříte k milovníkům kvalitního vína, není třeba věšet hlavu. Ačkoliv je méně známé než jeho pivní kolega, k dostání je u nás i nealkoholické víno. Vzbuzuje je ve vás toto sousloví menší nedůvěru? V tom případě se pojďte společně s námi podívat nejen na historii, ale také metodu výroby nealkoholického vína, a možná vás přesvědčíme, že se rozhodně jedná o plnohodnotnou alternativu tohoto oblíbeného nápoje.
Co je nealkoholické víno?
V prvé řadě je třeba konstatovat, že se skutečně jedná o víno; rozhodně se nemusíte bát, že vás v drahé lahvi čeká obyčejný hroznový mošt. Pokud bychom měli lpět na detailech, dá se říci, že název nealkoholické víno je tak trochu zavádějící. Mnohem vhodnějším pojmenováním je spíše víno dealkoholizované, tedy takové, ze kterého byl posléze odstraněn alkohol prostřednictvím speciálních procesů, které si přiblížíme níže. Výsledný nápoj nesmí obsahovat více než 0,5 % alkoholu (hranice je tedy shodná například s nealko pivem), a je tak vhodný i pro osoby, které se z jakéhokoliv důvodu alkoholu vyhýbají. Při výběru vína Vám může pomoci srovnání nejlepších nealkohlických vín od portálu biodynamickevino.cz
Historie nealkoholického vína
Přestože se může zdát, že dealkoholizované víno je výstřelkem současnosti, ve skutečnosti se nejedná o žádnou převratnou novinku. V určitých ohledech dokonce předběhlo i nealkoholické pivo – ačkoliv se se zmínkami o pivu s nižším obsahem alkoholu můžeme setkat už ve středověku, snaha o výrobu a masový prodej nealkoholického piva se objevila až po druhé světové válce. Vznik nealkoholického, respektive dealkoholizovaného vína můžeme naopak datovat už do roku 1908, tedy o poznání dříve. A asi nebude žádným překvapením, že největší popularitě se nealko vína těšila především ve dvacátých a třicátých letech, tedy v období americké prohibice.
Metoda výroby nealkoholického vína
Při pohledu na historii nealkoholického vína se nabízí otázka, co vlastně odlišuje nealko víno od obyčejného hroznového džusu. Rozdíl je opravdu diametrální – ačkoliv je i toto víno skutečně vyráběno z hroznové šťávy, potažmo lisovaných hroznů, dochází následně k jejich zkvašení, a tedy výrobě klasického alkoholického vína. Alkohol je z něj následně odstraněn jednou ze tří dostupných metod.
Vakuová extrakce
Nejlevnější metodou odstranění alkoholu je proces takzvané vakuové extrakce, kdy je víno ve vakuové komoře zahřáto na 30 stupňů Celsia. Díky tomu dojde k sublimaci (odpařování) alkoholu. Přestože se jedná o poměrně ekonomicky nenáročnou metodu, bohužel ji doprovází řada nevýhod. Mezi ty patří například odebrání některých aromatických látek, které jsou ve víně běžně obsažené. Na druhou stranu tento proces poměrně efektivně zachovává chuť i zdravotní benefity vína.
Dvoufázová vakuová extrakce
Snaha o zachování typického aroma vína vede řadu výrobců k použití o něco náročnější metody, a to dvoufázové vakuové extrakce. Ta je z dostupných metod nejšetrnější a plně zachovává vůni – důvodem je jednoduše fakt, že kromě první fáze sublimace, která je shodná s běžnou vakuovou extrakcí, následuje „druhé kolo“, kdy se z odparky oddělí samotný alkohol a odebrané aroma je následně vráceno zpátky. Výsledkem je dealkoholizované víno, které je jak chuťově, tak vůní téměř nerozeznatelné od svého alkoholického protějšku.
Buněčná osmóza
Poslední známou metodou, jak dosáhnout odstranění alkoholu z vína, je takzvaná buněčná osmóza. Tento proces vynalezený italskými vinaři však rozhodně nepatří mezi plošně rozšířené – spíše se jedná o okrajovou metodu, která je zatím ve fázi vývoje. Ačkoliv by se v budoucnu mohlo jednat o poměrně levnou alternativu, prozatím nepřináší dostatečně kvalitní výsledky jak v chuti, tak aromatu výsledných nealkoholických vín.
Proč vyzkoušet nealkoholické víno?
Asi není třeba konstatovat, že nealkoholické víno je skvělou volbou především pro řidiče, kteří by si na firemním večírku či schůzce rádi dopřáli skleničku dobrého vína. Vhodnou alternativou však může být i pro těhotné a kojící maminky, kterým lékaři víno v drtivé většině nedoporučují ani v menším množství. Kromě toho ho jistě ocení také osoby, které se alkoholu musí vyhýbat ze zdravotních důvodů, tedy například kvůli užívání léků, které není vhodné kombinovat s alkoholem.
Zároveň se může jednat o chutnou alternativu přípitku pro neplnoleté potomky, kteří by si s vámi na rodinné oslavě rádi „přiťukli“, ale z Rychlých špuntů přeci jen už trochu vyrostli.
I víno může být zdravé
Další kategorií zastánců nealkoholického vína, která v posledních letech významně roste, jsou zejména sportovci a osoby na redukční dietě. Důvod je prostý – ačkoliv víno poskytuje našemu tělu celou řadu zdraví prospěšných látek, obsah alkoholu není z hlediska maximálního sportovního výkonu či redukce váhy příliš žádoucí. Nealkolické víno tak nabízí alternativu, která nabízí téměř totožný chuťový zážitek bez nadbytečných kalorií či ranní bolesti hlavy.
Nealkoholické víno u nás
Přestože jste se s nealko vínem možná zatím osobně nesetkali, rozhodně to neznamená, že by u nás nebylo k dostání. Právě naopak – české internetové i kamenné vinotéky nabízí poměrně široký sortiment, ve kterém si vybere každý milovník vína. Vzhledem k tomu, že je nealkoholické víno vyráběno dodatečným procesem z vína klasického, je však potřeba počítat s nepatrně vyšší cenou.