bolest v krku

Asi všichni se shodneme, že bolest v krku je velmi nepříjemná, ačkoli se nejedná o žádnou nemoc, patří často k prvotním symptomů řady onemocnění. Bolest v krku má různé formy, ale nejčastěji se projevuje jako škrábání v krku, které může signalizovat nachlazení, virové či bakteriální onemocnění. Níže naleznete pár zajímavých tipů, jak se rychle zbavit bolesti v krku.

1 Bolest v krku a nachlazení

Nejčastější příčinou bolesti v krku je běžné nachlazení, které se objevuje celoročně. V tomto případě je samozřejmě nejúčinnější prevence, tedy vhodně se oblékat do nepříznivého počasí, v létě se vyhýbat pití ledových nápojů či nevhodně nízko nastavené teplotě na klimatizaci.

Zvyšte příjem vitaminů

Zejména v období jarních a podzimních plískanic je na místě preventivně zvýšit příjem řady vitaminů, které mají pozitivní vliv na imunitní systém. Maximální pozornost je pak potřeba zaměřit na dostatečný příjem vitaminu C, který nejenže podporuje funkci imunity, ale i regeneraci a zkracuje tak rekonvalescenci.

Dalším důležitým vitaminem, na jehož doplnění byste měli dávat pozor je vitamin D. Právě vitaminu D má totiž většina populace nedostatek, a přitom je stěžejní například při léčbě onemocnění COVID-19, protože urychluje rekonvalescenci, a to včetně potlačení zánětu krku.

léky na bolest v krku
zdroj: pixabay.com

Pro zlepšení imunity si dopřejte i občasný detox

Vysoce pozitivní vliv má na naši imunitu i detoxikace, ačkoli se o ní mluví především v jarních měsících. Přitom je detox organismu velmi důležitý v průběhu celého roku. Nejenže vám pomůže načerpat potřebnou energii, ale hlavně posílí imunitu.

2 Jak zastavit lechtání v krku

Bolesti v krku mají různé formy a mezi obzvláště otravné patří bezesporu lechtání v krku, které často vede k dávivému kašli. Velmi častá příčina lechtání v krku je pobyt v prostředí se suchým vzduchem nebo zakouřeném prostředí, ale i nedoléčená infekce dýchacích cest či jícnový reflux.

V případě jícnového refluxu se nejprve dostavuje pocit pálení v krku, tedy tzv. pálení žáhy. Kdy žaludeční kyseliny dráždí dýchací cesty, což vede i k jejich náchylnosti na infekce.

Rychlá pomoc při lechtání v krku

S tímto typem podráždění může pomoci inhalace minerální vody, která má schopnost dýchací cesty pročistit a uklidnit.

V případě nedoléčené infekce dýchacích cest mohou pomoci babské rady na bolest v krku, mezi které patří třeba konzumace kvalitních polévek a vývarů, mezi kterými má své specifické místo vývar slepičí. Existují dokonce studie, které prokázaly, že látky obsažené v kuřecí polévce mají antibakteriální účinky a tlumí infekce horních cest dýchacích. Silný vývar také zahřeje a posilní.

Zároveň je vhodné vypozorovat možnou příčinu těchto obtíží a do budoucna se jí vyvarovat. Protože tento typ podráždění v krku by mohl vést v dlouhodobém horizontu až k astmatickým potížím.

čaj se zázvorem
zdroj: unsplash.com

3 Jak na bolest krku při polykání?

Velmi nepříjemným pocitem je bolest při polykání, tento typ bolesti se často dostavuje u klasické angíny, ale i faryngitidy či mononukleózy. Při těchto obtížích je vždy vhodné navštívit lékaře. V případě bolesti mandle při polykání je zde velká pravděpodobnost bakteriální infekce a možná bude potřeba antibiotická léčba, ta naopak v případě mononukleózy nezabírá.

Čaj na bolest při polykání

Existují však babské rady na bolest v krku, které vám mohou ulevit i v tomto případě. V případě silných bolestí při polykání se může projevit jako účinný pomocník i čaj. Právě černý čaj na bolest v krku ve spojení s medem může poskytnout dočasný pocit úlevy.

Další babské rady na nateklé mandle

Hojivý proces například při angíně můžete podpořit i Priessnitzovým obkladem, ten si připravíte tak, že přiložíte obklad namočený do studené či vlažné vody, vyždímáte jej, následně jej přikryjete fólií a navrch ještě teplou látkou.

4 Bolest v krku od alergie

I vystavení, a především pak vdechnutí alergenu může vést k silné bolesti v krku, kterou zpravidla doprovází otok sliznice v krku. I alergie a bolest v krku tak mají jistou spojitost, kterou si mnozí lidé neuvědomují. Pokud je příčinou bolesti v krku alergie, je potřeba užít antihistaminika a vyhýbat se vystavení alergenu, obtíže by měly pak odeznít.

rýma a nachlazení
zdroj: unsplash.com

Jak se zbavit alergenního škrábání v krku – babské rady

V případě alergie nejprve nastupuje škrábání a sucho v krku, které následně vystřídá otok sliznice. Pomoci si zpravidla můžete kloktáním slané vody. Solný roztok totiž dokáže dezinfikovat ústa a krk, čímž vyplachuje choroboplodné zárodky nebo zdroj podráždění. Půl čajové lžičky soli rozpusťte ve sklenici vlažné, teplé či studené a tímto roztokem několik minut kloktejte. Během dne každé dvě hodiny.

5 Jednostranná velká bolest v krku

V případě jednostranné bolesti v krku se zpravidla jedná o virovou nebo bakteriální infekci. V tomto případě se může bolest krku jevit jako velmi silná a v počátcích se projevovat třeba pícháním v krku, méně častěji se pak objevuje i štípání v krku. Následně se objevuje škrábání v krku a kašel, který může přecházet do suchého dráždivého či vlhkého dusivého, dle typu infekce.

Co na bolest v krku v případě infekce?

Mezi rady, jak na bolest v krku při domácí léčbě rozhodně patří klidový režim, dostatek tekutin a zvýšený přísun vitaminů. Velmi účinným pomocníkem je pak třeba česnek, který má antiseptické účinky, výborný je rovněž zázvorový čaj s medem, případně i šalvějový čaj. Jen pozor šalvějový čaj není vhodný pro děti a těhotné ženy.

čaj se zázvorem a citrónem
zdroj: pixabay.com

6 Bolest v krku u dětí

U dětí patří bolest v krku k velmi častým zdravotním neduhům, přeci jen dostává jejich vyvíjející se imunitní systém v kolektivu pořádně zabrat. Léčba bolesti v krku u dětí se od dospělých v mnohém liší, protože je dostupné menší množství volně dostupných léčiv. Navíc děti zpravidla nepopíšou typ bolesti tak přesně jako dospělí a špatně se pak hledá příčina.

Jak léčit bolest v krku u dětí – babské rady

Kromě již výše uvedených způsobů přírodní léčby bolesti v krku, je u dětí velmi oblíbený cibulový sirup, který poskytuje rychlou úlevu a dětem pro svou sladkou chuť chutná. Cibulový sirup si můžete připravit tak, že na noc vložíte cibule nakrájená na kousky se vloží s cukrem do hrnku, kde pustí šťávu a vytvoří tak sirup. Tento sirup pak můžete ještě dosladit medem.

Pokud začne bolest v krku doplňovat i suchý kašel, je možné doplnit léčbu majoránkovým čajem s medem. Tento čaj je velmi chutný, připravíte jej jednoduše a zklidní i podrážděný krk od kašle.

Nejúčinnější je pak samozřejmě prevence, vhodné tedy je dopřát dětem dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu, zvýšit příjem vitamínu, hlídat jejich spánkový režim a odpočinek. 

bolest v krku u dětí
zdroj: unsplash.com

7 Bolest krku zevně od oteklých uzlin

Zevní bolest krku zpravidla souvisí s otokem uzlin, může však být způsobena i onemocněním štítné žlázy či nádorového onemocnění. Pokud v řádu několika dní neustoupí, je nezbytné navštívit lékaře.

Bolest v krku a domácí léčba

Domácí léčba bolesti v krku by u dospělých neměla překročit 7 dní u dětí pak 3 dny. Pokud volně dostupné léky ani výše uvedené tipy nevedly ke zlepšení potíží je vhodné navštívit praktického lékaře, aby vyloučil bakteriální infekci či jiné možné příčiny onemocnění.