Jak se zbavit nachlazení

Mužská nemoc na osm? „Rýmečku“ zná asi každý z nás. Je to obdobná nemoc chřipky. Většinou ji lidé můžou prodělat několikrát do roka. Výskytu přispívá i období v roce. Podzim a zima jsou viry nejaktivnější. 

Jak poznáme nachlazení?

Nachlazení je virové onemocnění. Existuje velké množství virů, které nemoc způsobují a pravděpodobnost častého nakažení je tím pádem vysoká. Naše imunita si dokáže vybudovat ochranu proti jednomu typu viru. Ale když nás napadne jiný, tak člověk opět onemocní. 

Nejčastěji je nachlazení způsobeno rhinovirem. Příznaky se projeví právě díky reakci imunitního systému na virové napadení.  Jsou často dost podobné a rozlišujeme jich několik druhů.

  • Pocit únavy
  • Zánět v krku, nateklé uzliny
  • Ucpané horní dýchací cesty
  • Klasická rýma (nosní hlen je za začátku vodnatý, po čase se dostává do zadní části nosohltanu a sekrece houstne)
  • Bolest svalů, kloubů i hlavy
  • Zvýšená teplota až k nástupu horečky (nad 38° Celsia)
  • Časté vykašlávání

Průběh nachlazení

Délka nemoci je u nachlazení zhruba týden až deset dní. Výjimečně i tři týdny. První dny se většinou počítá doba, kdy se Vaše tělo nakazí. Nákazu ze začátku vůbec nepocítíte, protože virům chvíli trvá, než zcela infikují sliznice v krku a horních cest dýchacích. Někdy se zadaří a Vaše imunita je natolik silná, že se nachlazení ani neprojeví. 

Pokud je organismus slabší, objeví se ze začátku šimrání v nose a časté kýchání. Na další tři dny Vás nachlazení ochromí asi nejvíce. Pocítíte i bolest v krku, únavu a celkové bytí je pro Vás velmi nekomfortní. 

Další dny Vás provázejí se silnou rýmou. Nejdříve vodnatou, kdy spotřeba kapesníků roste velmi rychlým tempem. Únava je čím dál větší. Sliznice v horních cestách dýchacích pomalu otéká a hlen je hustější. Díky ucpanému nosu ztrácíte dva důležité smysly. A to čich a chuť. 

Po několika dnech léčby a klidového režimu se organismus dostává opět k síle a viry začínají ustupovat. Nateklé sliznice splasknou a bolest v krku se ztrácí. Je důležité o sebe pečovat i po odeznění posledního příznaku, aby se doba léčení neprodlužovala. Tělo se postupně dostává opět do plné síly.

nachlazení a rýma
zdroj: pixabay

Léčba příznaků nachlazení

Málokdo z nás zůstává s nachlazením doma a jen těžko opouští práci. Jedna z možností je využít volně dostupná léčiva (vhodné léky obsahující paracetamol nebo ibuprofen). Pokud se příznaky již projeví, léky Vám pomohou alespoň eliminovat riziko dalších přidružených nemocí a celkově se budete cítit o něco málo lépe než úplně bez nich. 

Na posílení jsou k dispozici doplňky stravy s obsahem betaglukanů nebo různé vitamíny a minerály podporující imunitu (selen, zinek, hořčík, vitamin C). Posílení imunity se dá podpořit také užíváním hlívy ústřičné či rakytníku. Popřípadě se vydat přírodní cestou z pohledu čínské medicíny. 

Během celého průběhu nemoci je dobré posilovat imunitu. Díky silné imunitě pak máte možnost se viru lépe ubránit. Pokud strávíte určitý čas v klidu, doplníte do těla vitamíny a připravíte si bylinkové čaje, je možné, že se Vám uleví i během jedné noci. Myslete však na to, že odpočinek, stejná teplota, a ne moc namáhavá práce, Vám ke zdraví jen přispějí. 

Návod k domácímu léčení 

  • Inhalace slaného roztoku pomocí inhalátoru. 
  • Inhalace po domácku (Do misky nechat vylouhovat heřmánek, sklonit hlavu nad horkou vodu, zakrýt ručníkem a vdechovat horkou páru). 
  • Zvýšit pitný režim – při horečce je vyšší ztráta tekutin z těla
  • Napustit si horkou vanu – pouze v případě, kdy nemáte zvýšenou teplotu nebo horečku. Můžete použít i eukalyptový, fenyklový, levandulový nebo tea tree olej. 
  • Využít proceduru zábalů (teplý, studený). Velmi známý Priessnitz (Mokrý chladný kapesník přiložit na krk, na něj umístit igelitový sáček a suchým šátkem přichytit a obvázat okolo krku). Pro zmírnění kašle lze přiložit i na hrudník.
  • Medvědí mléko pro dospělé (teplé mléko, med a rum) – pít pouze před aplikací medikace! Alkohol nepatří do léčebné procedury -> snižuje imunitu! 
  • Přírodní antibiotikum – nastrouhaný křen s medem.  

A zkuste vsadit i na detox. Nemusíte ho aplikovat pouze na jaře, jak se všude doporučuje.

Cesta k rychlejší rekonvalescenci

  • Rostlinné výtažky a nálevy (heřmánek, šalvěj) – využívá se zejména na kloktání a účinkuje protizánětlivě.
  • Čajové bylinné směsi (meduňka, lipový květ, máta, dobromysl a další) – pitný režim.
  • Silný vývar (ten postaví na nohy každého) – má protizánětlivý účinek a uvolňuje sliznici.
  • Pikantní potraviny (chilli, zázvor) – skvělý bojovník proti virům díky hřejivému účinku a tím .pádem i prokrvení hrdla. Pro výraznější chuť je lepší nastrouhaný zázvor zalitý horkou vodou oslazený medem. 
  • Včelí med – zmírňuje sliznici v krku a ničí bakterie. 
  • Je známo, že klid v posteli s teplým čajem a horkým vývarem má na tělo blahodárné účinky. Přecházení nemoci se totiž moc nevyplácí a může Vám spíše jen ublížit.
léky na nachlazení
zdroj: pixabay

Kdy můžete někoho nakazit?

Je to různé. Záleží také na tom, v jaké míře příznaky propuknou. Ale dá se říct, že nákazu můžete nejvíce přenést během prvních dní od projevení příznaků. Postupně se možnost infekce dalších osob zmenšuje s dobou léčení. 

Nachlazení se přenáší kapénkovou cestou. Šíření virů proudí vzduchem a dostávají se do těla člověka nosem, ústy a očima. Nachlazení se může přenést i během líbání. Menší pravděpodobnost přenosu je pak i kontaminace věcí, kterých se nemocný dotýká. 

Kdy navštívit lékaře s nachlazením?

Existuje několik typů příznaků, které by dospělý člověk neměl přehlížet. Pokud trvá některý z těchto příznaků delší dobu a nedaří se ho zmírnit, doporučuje se okamžitá návštěva lékaře.

  • Intenzivní bolesti: hlavy, krku, těla, svalů, kloubů, v oblasti ledvin
  • Teplota přesahující 38° Celsia
  • Dráždivý kašel, výrazně zbarvený hustý hlen do žluta nebo zelena, bolest na hrudi
  • Zánět v krku s bolestivým polykáním 
  • Lék na nachlazení jako takový, nejspíše neexistuje. Existují antivirotika, která byla předepisována lékaři hlavně u ptačí a prasečí chřipky.

Pozor na antibiotika. Typy onemocnění se rozlišují na virové a bakteriální. Antibiotikum zabírá hlavně na bakteriální onemocnění. Proto se nachlazení (virové onemocnění) antibiotiky neléčí.

Léčba horečky

Stav, kdy dochází k horečce, je tělesná teplota nad 38° Celsia. Zvýšená teplota v rozmezí 37°-38° Celsia se celkově nedoporučuje léky snižovat, protože při těchto teplotách tělo dokáže velmi dobře zabraňovat rozmnožení virů a zároveň dobře nastartuje imunitu. 

Nasazují se léky tzv. analgetika nebo také antipyretika. Slouží ke snížení teploty a mají ulevující účinek i na bolesti. Pomáhají při bolesti hlavy a těla. Léčivo má protizánětlivé účinky.  

Složení některých léků je navíc podporováno dalšími látkami jako je například kofein. Proto by se měli nemocní vyvarovat užívání právě těchto léků večer před spaním. Spánek je velmi důležitý pro zotavení celého organismu. 

Úleva také může přijít pomocí alternativní léčby homeopatiky nebo přírodní cestou (například čaj z květů černého bezu).

léčba horečky
zdroj: unsplash

Léčba zánětu v krku

Zánět v krku je velmi častý jev u onemocnění. Krk může otéct a zarudnout. Člověk nemůže lehce polykat. S bolestí konzumuje potraviny. V krku ho pálí a škrábe. V některých případech dojde i ke ztrátě hlasu, díky přidruženému zánětu hlasivek. 

  • Léčivo volíme dle toho, jaká bolest nás trápí. 
  • Antiseptické – protimikrobiální látky
  • Antiflogistické – protizánětlivé látky 
  • Lokální anestetika – znecitlivující látky

Aplikace léků je buď formou pastilek nebo sirupů a rozprašovačů v tekutém složení. Účinek léku je vždy stejný. Takže je jedno, kterou formu si k užívání vyberete. 

Léčba kašle

Kašel rozdělujeme na suchý, dráždivý a vlhký. Nejdříve je tedy potřeba rozlišit, jaký kašel nás trápí a poté začít léčit. Na suchý kašel použijeme léky antitusika, které tlumí a zklidňují. Na vlhký kašel potřebujeme látky na podporu vykašlávání hlenu. Tedy mukoaktivní přípravky.  Podbělový čaj s medem a citronem pomáhá ředit hlen a eliminuje zánět v krku. Známá šťáva z cibule oslazená medem také rychle uleví.

Léčba rýmy

Když oteče nosní sliznice a překrví se, použijeme dekongestiva. Tyto látky nám pomůžou uvolnit ucpaný nos a sníží překrvení sliznice. Léčiva jsou dostupná ve formě sprejů nebo v tekuté formě kapek. Pozor na dlouhodobé užívání kombinovaných přípravků více jak sedm dní. Může dojít až k poškození sliznice. 

Při zánětu nosní sliznice se doporučují solné roztoky, které zvlhčují a čistí. Jejich minerální látky sliznici opět obnoví. Využití těchto roztoků je libovolné a neuškodí ani při dlouhodobém užívání. Dokonce fungují i preventivně. 

K uvolnění ucpaných dutin dojde také výplachem pomocí konvičky a dostatečné smrkání, kdy se čistí každá dírka extra.

Další variantou je masáž kořene nosu ukazováčky, kdy palci necháte ucpané nosní dírky, a každou stranu namasírujete zvlášť.   

Těhotné ženy

Ženy, čekající miminko, by měly dbát na zvýšený příjem zeleniny a ovoce. Při zhoršení příznaků vždy volat lékaře. Nekombinovat podpůrné léky s jinými. Vše raději konzultovat se svým lékařem. Inhalování teplé páry je ideální pro uvolnění ucpaného nosu. Kloktání slané vody zmírní bolest v krku. Pití vlažného čaje s medem uleví kašli. 

Děti a novorozenci

Děti trpí nachlazením častěji než dospělí. Jakmile nastoupí do kolektivu (jeslí, školky), jejich nemocnost se zvýší. Z větší části mají průběh nachlazení lehčí. Je důležité dodržovat klidový režim a hodně pít a jíst lehká jídla. 

S lékařem je dobré se poradit v situaci podle stáří dítěte.

  • 0–3 měsíce – pokud je zřejmé nachlazení
  • 3–6 měsíců – pokud má horečku nad 38°Celsia
  • 6 měsíců a více – pokud má horečku nad 39°Celsia
zdroj: unsplash

Lékaře volejte, pokud má dítě:

  • rýmu více jak týden a půl
  • dýchací obtíže
  • rty nebo lůžka u nehtů zbarvené do modra 
  • kašel více jak sedm dní
  • bolest v uších
  • větší pocit únavy, kdy hodně spí a málo jí a pije

Nachlazení nebo chřipka?

Nachlazení spadá do nejčastějších nemocí, kterými jsou lidé nakaženi. Analýzou dat se zjistilo, že děti virové nachlazení mají v průměru jednou za měsíc a dospělý člověk zhruba třikrát do roka. Toto onemocnění se buď vyléčí nebo se stav může i zhoršit. V tomto případě může dojít na chřipku nebo zánět průdušek. Vizitkou oslabené imunity může být i nechtěný opar. 

Obě nemoci mají dost podobné příznaky a lidé je velmi často zaměňují. V tomto smyslu je však chřipka ta horší varianta. Rýma sice není tak intenzivní a v krku tolik nebolí. Ale ostatní příznaky má výraznější a bolestivější. Vyšší teplotu, někdy i nad 39°Celsia. Celkově je tělo více vyčerpané a unavené.Klouby, svaly a hlava velmi bolí a kašel je mnohem horší než u nachlazení. 

Rozdíl mezi virovým nachlazením a chřipkou je v rychlosti nástupu nemoci. Chřipka má intenzivnější příznaky a rozvoj nemoci. Mutace viru influenza také způsobuje špatnou odolnost organismu a imunita se proti ní těžko buduje. Horečka se tak může dostavit ve velmi krátké době po vypuknutí nemoci. A zároveň s teplotou se nemocný více potí a pociťuje zimnici. 

U chřipky může navíc propuknout také další onemocnění jako je zánět vedlejších nosních dutin. Anebo vážnější plicní zánět či zánětlivé onemocnění srdečního svalu – myokarditida, u nichž může být člověk i v ohrožení života. 

Očkováním můžeme nemoci předcházet. A stejně tak – vhodně posilovat imunitu u dětí i dospělých.

chřipka
zdroj: unsplash

Jak se vyvarovat nachlazení?

Předcházení nemoci začíná jednoznačně u hygieny. Časté mytí rukou nám ke zdraví jen přispěje. 

Nenavštěvovat místa, kde se pohybuje více lidí najednou. Preventivně se můžou užívat jak přírodní bylinné výtažky podporující imunitu, tak i potraviny obsahující spoustu vitamínů (ovoce, zelenina). K lepší odolnosti imunity, dle aktuálního zjištění, pomáhá i rouška na zakrytí obličeje. Minimalizovat nebo se úplně vyhýbat stresovým situacím. Volit vhodné oblečení dle aktuálního počasí (neoblékat se moc nebo naopak málo).

Když už nastoupí příznaky onemocnění:

  • Při rýmě používat jednorázové papírové kapesníky.
  • Dezinfikovat všechny osobní věci (mobil, TV ovladač, …)
  • Velmi doporučovaná je metoda otužování. 
  • Naložit se do vany s horkou vodou a poté na třicet minut pod peřinu.
  • Celkově přínosné jsou pro tělo chvíle odpočinku a kvalitní spánek, kdy organismus nabírá nejvíce energie.

Přírodní antibiotikum

Už naše babičky věděly, že mezi nejúčinnější přírodní antibiotikum patří česnek. Pomáhá při léčbě dýchacích cest. 

Jitrocel zmírňuje kašel a pomáhá vykašlávat. Slezový květ obsahuje sliz, který má skvělé účinky na poškozenou sliznici. Heřmánek i tymián pomáhají mírnit příznaky formou vdechování páry – inhalace. Léčivé byliny tzv. adaptogeny (ženšen) mají také velmi blahodárné účinky pro náš organismus.