V první části našeho článku o výbavičce pro novorozence jsme uvedli 6 základních věcí, bez kterých se rozhodně neobejdete. V dalším pokračování vám představíme praktické tipy a rady, co do výbavičky přidat, abyste nejen šestinedělí, ale celé počáteční období s vaším miminkem přežili ve zdraví, pohodě a radosti.

1. Plenky: látkové nebo jednorázové?

Jednorázové plenky se velmi snadno používají. Po znečištění se jednoduše vyhodí do koše. Jejich hlavní výhodou je tedy nenáročnost a snadné použití. Není třeba je nijak zvlášť skládat, prát, žehlit ani nic podobného. Stačí je vytáhnout z obalu a zabalit dítě. Tyto plenky však nejsou levnou záležitostí. Jistě, existují levnější značky plenek, ale i ty nejlevnější jsou pro rodinu stále značnou finanční zátěží.

Dnešní doba se ale velmi zajímá o tzv. bezodpadové výrobky, což látkové pleny bezesporu jsou. Jejich dopad na životní prostředí je mnohonásobně nižší než u jednorázových. A to nejen kvůli použitému materiálu, ale také z hlediska opakovaného použití. To ocení všechny maminky, zejména ty, které plánují další děti. Nevýhodou však může být vyšší počáteční investice nebo nepohodlné cestování po delší dobu, kde není k dispozici pračka.

Některé matky střídají používání jednotlivých plenek. V pohodlí domova používají látkové pleny a na cestách dávají přednost jednorázovým plenám. Volba je na vás.

2. Jaké oblečení pro miminko?

V zimě doporučujeme jako první vrstvu spodního prádla měkké bavlněné tílko s dlouhými rukávy nebo body s dlouhými rukávy. Druhou vrstvou může být bunda a kalhoty s teplými ponožkami a rozhodně potřebujete teplou čepici. A na rukou musíte mít rukavice. Alternativou mohou být dupačky. Jako ideální třetí vrstva a ochrana před zimními mrazy a sněhovými bouřemi je zimní kombinéza (overal). Dodá miminku pocit tepla a pohodlí.

I v létě se při oblékání dětí řídíme „cibulovou metodou“. Body bez rukávů, lehké tričko světlé barvy a tenké kalhoty nebo dupačky. Pokud je venku ještě „čerstvě“, můžeme dítě ráno přikrýt tenkým bavlněným povlakem. V létě jsou optimální otevřené dupačky a ponožky. Pokud je velmi teplo, lze dítě v kočárku vozit pouze v lehké kombinéze.

Je důležité, aby dětské oblečení bylo lehké a prodyšné. Dáváme přednost přírodním materiálům, jako je bavlna a plátno – syntetické materiály způsobují nadměrné pocení.

3. Šikovné pomůcky ke kojení

Odsávačka mateřského mléka

Je všeobecně známo, že mateřské mléko je to nejlepší, co může matka svému dítěti v prvních měsících jeho života dát. Proto chce mnoho matek své děti kojit. Bohužel tomu tak není vždy. Proces kojení není samozřejmostí. Při problémech může často pomoci odsávačka mateřského mléka.

Koupit či nekoupit odsávačku mateřského mléka? To je otázka téměř každé maminky, která se chystá do porodnice. Důvodů, proč po porodu používat odsávačku mateřského mléka, může být hned několik, proto je dobré mít takového „pomocníka“ po ruce.

  • Podpora produkce mléka
  • Snížení selhání laktace
  • Odsávání mléka je nepochybně hygienické, protože ho odsáváme přímo do láhve, ze které později krmíme dítě.
  • Pomozte zastavit produkci mléka
  • Prevence zánětu prsu, nadměrná tvorba mléka

Je velmi důležité zvolit správný typ odsávačky mateřského mléka. Každá odsávačka mateřského mléka je určena pro specifickou sací činnost. Proto věnujte pozornost našemu doporučení. Životnost odsávačky závisí na počtu, délce a intenzitě odsávání. Výše uvedený postup výběru odsávačky mateřského mléka je naším doporučením, ale vždy je třeba zvážit a zohlednit individuální potřeby matky.

Kojenecká láhev

Kojíte a máte hodně mateřského mléka, které odsáváte a chcete ho později dát svému dítěti? Nebo máte méně mateřského mléka a potřebujete začít dítě krmit umělým mlékem? Nebo nekojíte vůbec a dáváte dítěti umělé mléko? Pro všechny tyto situace (a mnoho dalších) si budete muset pořídit kojeneckou láhev.

Kojenecké láhve mohou být vyrobeny z různých materiálů. Nejčastěji se setkáváme se skleněnými nebo plastovými lahvemi. Zaměřte se také na tvar dudlíku. Můžete si vybrat buď kulatý, nebo anatomicky tvarovaný dudlík (s plochou spodní částí). Na trhu jsou také láhve určené pro kojené děti, které napodobují techniku sání mateřského mléka z prsu matky, takže dítě by nemělo mít problém plynule přejít z prsu na láhev a naopak.

Tip: Pokud budete přecházet na první příkrmy, přečtěte si zdravé recepty vhodné pro přechod miminka na normální stravu.

Polštář na kojení

Důležitá je pohodlná poloha pro matku i dítě, k čemuž slouží polštář na kojení. Jakékoli nepohodlí, stres nebo bolest zhoršují spouštění mléka, nepohodlí na straně dítěte se projeví jeho nespokojeností, pláčem, neúčinným sáním, únavou. Při výběru se zaměřte na tyto vlastnosti polštáře:

  1. Vhodná velikost kojícího polštáře, která vám sedí na míru.
  2. Výplň polštáře, která určuje jeho tvarovatelnost i hygienické vlastnosti.
  3. Potah kojícího polštáře, který by měl být snímatelný a pratelný na 90°C.

4. Lékárnička pro miminko

Nechceme vám vnutit myšlenku, že vaše novorozené dítě hned onemocní a vy musíte mít doma jeden kus každého existujícího léku – pro všechny případy. Je však pravděpodobné, že se vaše dítě setká s bolením bříška, oslabenou imunitou, horečkou nebo rýmou. To vše se dá zvládnout a přežít a k tomu slouží tyto drobnosti.

Co se vám určitě bude hodit:

  • Alkohol pro ošetření pupku
  • Gázové čtverce
  • Olej nebo tělové mléko k ošetření pokožky dítěte po koupání
  • Krém proti plenkové dermatitidě (zapařeniny)
  • Nůžky na nehty nebo pilník
  • Vatové tyčinky
  • Teploměr (digitální, bezkontaktní)
  • Ušní a oční kapky
  • Vitamin D

Když vaše dítko trápí kolika nebo bolesti bříška:

  • Kapky proti kojenecké kolice
  • Emulgel pro masáž bříška
  • Fenyklový čaj
  • Rektální trubice a vazelína
  • Probiotika pro dítě nebo kojící matku

S horečkou a rýmou vám pomohou:

5. Dětská kosmetika

Podle čeho vybírat výrobky, které přijdou do přímého kontaktu s citlivou pokožkou vašeho dítěte? Špatně zvolená kosmetika pro novorozence může znepříjemnit první měsíce vašeho společného života vám oběma. Jeho kůže je navíc mnohem tenčí než naše, takže do ní snadněji pronikají dráždivé látky. Proto je důležité zaměřit se na složení výrobků. 

I když je dětská kosmetika lákavá a krásně voní, pravdou je, že v prvních týdnech si vystačíte jen s mastí na zadeček. Podle pediatrů by se novorozenec měl koupat každé 2 až 3 dny, a to bez mýdla a šamponu. Oblast pod plenkou můžete umývat každý den. Pro starší miminko využívejte zejména přírodní dětskou kosmetiku (značky jako Weleda, Eoné, Nobilis Tilia, Saloos apod.).

Zdravá rovnováha pokožky miminka znamená:

  1. Regulujte a udržujte normální pH pokožky (4,5 až 5,5) používáním mycích přípravků a krémů s vyváženým pH. Při normální teplotě pokožky se daří prospěšným bakteriím, zatímco při zvýšeném ph (k čemuž dochází při mytí pokožky vysoce alkalickými kosmetickými přípravky) se kolonizují příležitostné formy.
  2. Používejte jemné povrchově aktivní látky, které nezbavují pokožku přirozených olejů a nezvyšují její pH. Povrchově aktivní látka Cocamidopropyl Betaine (z kokosového oleje) je mnohem jemnější než SLS a sulfátové povrchově aktivní látky.
  3. Dodávejte pokožce zdroj probiotické potravy, kterým se může živit pouze prospěšná flóra. Tím se zastaví kolonizace „špatnými“ bakteriemi a zlepší se stav pokožky, která si dokáže udržet zdravou rovnováhu.

6. Hračky a vybavení pokojíčku

Pokud jde o zařízení a vybavení dětského pokoje pro batolata a kojence, nemusíte se starat o mnoho věcí. Jednoduše proto, že vaše dítě má opravdu skromné požadavky. Pro začátek stačí postýlka s veselým baldachýnem, nočním světýlkem, několik úložných skříněk, boxů nebo organizérů a přebalovací pult. Novorozenec tráví většinu času v postýlce, která je na nějakou dobu jeho celým světem.

Výhodné je také pořídit si tzv. hrací deku nebo měkkou podložku, kterou lze položit na koberec, na níž se vaše děťátko může v klidu batolit a zároveň získat širší prostorový obzor. K tomu pořiďte několik zajímavých hraček. Zaměřte se zejména na hračky:

  • bez znečišťujících látek
  • antibakteriální
  • s nenáročnou údržbou
  • trvanlivé
  • bez rohů a hran
  • žádné malé části s rizikem požití
  • vizuálně, akusticky a hmatově zajímavé

Doufáme, že vám tento seznam dětského vybavení pomohl vytvořit bezpečné, zdravé a hlavně radostné místo pro vaše miminko.