podlahové vytápění pro zdraví

Ať už se chystáte rekonstruovat vaše stávající bydlení, nebo budete stavět nový rodinný dům, určitě přijde na řadu rozhodování o tom, jak domácí prostor vytápět. Podlahové topení je stále častějším řešením, které je vhodné také pro modulové dřevostavby. Panuje kolem něj sice mnoho negativních mýtů, avšak po nastudování více informací zjistíte, že přináší spoustu benefitů nejen pro naše zdraví. V dnešním článku vám představíme, jaké to jsou.

Jak vlastně podlahové topení funguje?

Podlahové topné systémy se dají rozdělit do dvou kategorií – teplovodní a elektrické.

Základem teplovodních topných systémů jsou speciální trubky z několika vrstev, které v podlaze rozvádějí teplo. Trubkami protéká teplá voda. Zdrojem tepla může být elektrický kotel, akumulační zásobník tepla a nejčastějším je ohřev vody tepelným čerpadlem. Teplovodní topné systémy mají výborné akumulační schopnosti a nízké náklady na provoz. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena, větší výška podlahy a složitější instalace.

Elektrické podlahové vytápění patří mezi nejrozšířenější. Rozvod tepla zajišťují topné kabely, rohože nebo fólie, které jsou položeny pod povrchem nášlapné plochy podlahy. Výhodou je rychlé rozehřátí a možnost nastavit odlišnou teplotu v různých místnostech. Oproti teplovodnímu systému jsou ty elektrické levnější na pořízení, snazší na instalaci, ale provozní náklady jsou vyšší.

Perfektní volba pro alergiky

Pro osoby, které trpí alergiemi, astmatem nebo dalšími respiračními onemocněními, je podlahové vytápění oproti klasickým radiátorům mnohem zdravější volbou. A to z důvodu menšího víření prachu a lepší vlhkosti vzduchu.

K víření prachu v prostoru dochází vlivem cirkulace vzduchu, která je zapříčiněna teplotními rozdíly mezi podlahou a stropem. Klasické radiátory fungují na principu rychlého rozehřátí a teplo do prostoru předávají prouděním. Horký vzduch má tendenci stoupat rychle nahoru, což zapříčiňuje víření prachu v místnosti. Teplo z radiátorů má obrovskou energii a tak je schopno zvedat i velké prachové částice. Podlahové topení vyhřívá vzduch rovnoměrně a postupně, proudění vzduchu je tedy znatelně nižší a tím se snižuje i prašnost. Pro představu – dle norem je maximální povolená teplota podlahy v koupelně 33°C. Ve většině domácností však teplota nepřesáhne 27°C. To znamená, že ve výšce 150 cm máte teplotu vzduchu přibližně 22°C. Při teplotách do 27°C se prach téměř vůbec nevíří.

Podlahové topení se vyznačuje sálavou složkou, díky které dochází k ohřívání okolních stěn a od stěn se následně ohřívá vzduch. Tímto jevem je zachována optimální relativní vlhkost vzduchu 40 až 50 % a vzduch se tolik nevysušuje. U vytápění klasickými radiátory hodnota vlhkosti vzduchu často klesá pod 40 %. Suchý vzduch negativně působí na vlhkost sliznic v těle a tím způsobuje výše vypsané respirační problémy.

Sbohem rýmě a nachlazení

U klasických radiátorů, jak již bylo zmíněno, dochází k rychlému stoupání tepla nahoru. Z tohoto důvodu se často stává, že u země je znatelně chladněji a organismus nastydne od nohou. U podlahového topení je to naopak a teploty do 30°C jsou lidskému tělu prospěšné.

Mýty ohledně negativních dopadů podlahového vytápění na naše zdraví

V různých diskuzích můžete narazit na informace o tom, že podlahové vytápění škodí zdraví. Nejčastěji se hovoří o nadměrném otékání dolních končetin, vzniku křečových žil, revmatu a dalších nemocí. Tato rizika možná hrozily dříve, kdy nebyly teploty tolik regulovány a dosahovaly klidně i 30°C. Moderní systémy podlahového topení jsou natolik propracované a hlídané, že při správném užívání žádná zdravotní rizika opravdu nehrozí.

Další výhody a nevýhody podlahového vytápění

Nyní už víte, že vaše zdraví není podlahovým topením ohrozeno. Pokud však stále váháte, zda ho pořídit či ne, možná vás přesvědčí výčet dalších pro a proti.

Další výhody a nevýhody podlahového vytápění

Výhody

  • Ušetříte. Rovnoměrné rozložení teploty v prostoru přispívá k většímu tepelnému komfortu při nižší teplotě. Spotřeba energií je tedy až o 20 % nižší než u klasických radiátorů.
  • Nezabírá žádné místo v místnosti. Nejste tedy nijak omezeni, co se estetiky a prostoru týká.
  • Lidské tělo vnímá pocit tepla od nohou intenzivněji než z radiátorů.
  • Můžete použít jakýkoliv druh podlahové krytiny kromě masivu – laminát, vinyl, dlažba, dřevěné podlahy.
  • Díky akumulačním vlastnostem podlahy zůstává příjemně teplá i několik hodin po vypnutí zdroje tepla.
  • Při použití kvalitních materiálů je podlahové vytápění bezúdržbové.

Nevýhody

  • Odezva je pomalejší než u klasických radiátorů. To znamená, že čas nahřátí topného systému je delší.
  • Vyšší pořizovací cena.
  • Je potřeba předem naplánovat dispozici prostor, včetně umístění velkých kusů nábytku – neměly by pokrývat větší část podlahy.
  • V případě poruchy (u kvalitních systému velmi vzácné) je k systému horší přístup.