oblečení na běhání

Rozhodli jste se začít běhat a přemýšlíte, co všechno k tomu budete potřebovat? Asi tak nějak tušíte, že budete potřebovat kvalitní boty, taky nějaké to tričko a kraťasy nebo kalhoty. Víte, že nejen na tom záleží? Je třeba správně vybrat taky spodní prádlo, vhod přijdou i brýle, které ochrání oči. 

Běhání je oblíbený a levný sport

Oproti třeba fotbalu, golfu a hokeji rozhodně. Běhat můžete kdykoli a kdekoli, žádné super speciální vybavení jako helmu, prkno, hokejku nebo chrániče nepotřebujete. Vystačíte si s kvalitní běžeckou obuví a oblečením na jaro a podzim, zimu, léto.

Víte, že běh je vlastně přirozený pohyb? Pohybujeme u něj končetinami tak, že se v některé fázi žádná z končetin nedotýká povrchu, po kterém se pohybujeme a končetiny se při běhu střídají.

Jak se vybavit na běhání?

Jak zmiňujeme už výše, vystačíte si s běžeckým vybavením v podobě kvalitní běžecké obuvi, skvěle padnoucího běžeckého oblečení a sportovním spodním prádlem. 

Když se začnete chystat ven, nejprve si rozmyslete, kolik vrstev oblečení si na sebe vezmete. Oblékněte se tak, abyste venku pocítili lehký chlad, který ale zmizí, jakmile začnete běhat. Právě takové oblečení je ideální, protože nejen že neprochladnete, ale ani se nepřehřejete.

Víte, že vrstvení je základním a nejdůležitějším pravidlem oblékání se na běhání? První vrstvu, která přiléhá těsně na tělo by mělo tvořit tričko nebo tílko a kalhoty, až na ně patří svrchní kalhoty a lehká mikina. Když počasí tak úplně nepřeje, můžete sáhnout ještě po třetí vrstvě, tedy běžecké bundě a případně šále nebo rukavicím.

oblečení pro běžce

Co by žádnému běžci nemělo ve výbavě chybět?

  • Základem je funkční spodní prádlo
  • Neobejdete se ani bez běžeckých ponožek
  • Kraťasy na běhání, krátké legíny nebo elastické kalhoty
  • Dlouhé legíny
  • Tílko, tričko s krátkým a tričko s dlouhým rukávem
  • Termotričko a lehká mikina
  • Nepromokavá větru odolná běžecká bunda
  • Čepice a rukavice
  • Další věci jako čelovka, ledvinka, mp3 přehrávač a chytré hodinky s krokoměrem a měřením tepu

Tip číslo jedna: Spodní prádlo je základ

Bez dobře vybraného sportovního spodního prádla to prostě nepůjde. I taková malička totiž dokáže výsledný výkon hodně ovlivnit. Spodní prádlo musí být pohodlné, nemělo by vás nijak omezovat v pohybu a mělo by být z funkčních materiálů, které odvádí pot. 

Ženy by si měly pořídit sportovní podprsenku, která ňadrům poskytne oporu, ale nebude nikde svírat ani škrtit a sportovní kalhotky, které z těla nebudou klouzat. Pánům by ve výbavě neměly chybět sportovní trenky.

Víte, že na zimní běhání oceníte spodní prádlo z merina s plochými švy, v létě je zase lepší spodní prádlo určené pro letní sezónu?

Tip číslo dva: Sáhněte po funkčních materiálech

I když je běhání poměrně levný sport, na běžeckém oblečení se rozhodně šetřit nevyplatí. Rekreační běžci samozřejmě mohou vyběhnout ven v tričku, teplákách a nějaké lehké odolné bundě, když ale běháte pravidelně, rozhodně na oblečení nešetřete a vsaďte na funkční materiály. Udrží totiž tělo během aktivity v suchu, odvedou pot a zároveň vás ochrání před nepřízní počasí.

Tip číslo tři: Zohledněte roční období

Něco jiného si obléknete na jaře, jiné oblečení zvolíte v létě a na zimu zase sáhnete po něčem úplně jiném. Stejně jako se střídají roční období, měňte své běžecké oblečení.

  • Na zimní běhání se osvědčilo vsadit na důkladné vrstvení oblečení (tričko, mikina, bunda), zateplené běžecké legíny, běžecké ponožky, rukavice, teplý nákrčník, čepice. V případě bundy si dejte pozor, aby nebyla příliš silná a nebránila vám v pohybu.
  • Běžecké oblečení v létě zase tvoří tílko nebo tričko s krátkým rukávem, kraťasy nebo sukně a kšilt, případně sluneční brýle.
  • Jarní a zároveň podzimní oblečení se od letního běžeckého oblečení liší hlavně tím, že by mělo být větru a dešti odolné, nemá se to ale nijak přehánět. Oblékejte se tak, jako kdyby venku bylo o 10 stupňů víc, než ve skutečnosti je. Vsaďte na lehké tričko s dlouhým rukávem, lehkou běžeckou mikinu a větrovku, dlouhé lehké legíny a čelenku. 
Co si obléct na běhání

Tip číslo čtyři: A co déšť? 

Běhat se dá opravdu za každého počasí, déšť není výjimkou. S oblečením to ale nepřehánějte, mnohem důležitější je mokré oblečení hned po ukončení výkonu svléknout, dát si teplou sprchu a obléknout se do suchého. 

Tím ale neříkáme, že si nesmíte obléknout nepromokavou bundu. Klidně si ji vezměte, jen zvažte, zda se pod ní budete cítit dobře. Někdo totiž nesnese, když se pod ní zpotí a koupe se pak ve vlastním potu.

Tip číslo pět: Pořiďte si i běžecké ponožky

Na ponožky se často zapomíná, přitom právě na jejich volbě záleží, zda se nám na nohou mohou tvořit puchýře a odřeniny, odvádí pot a mírní zápach po náročném běhu. Někdo by řekl, že na standardní výběh vám postačí jakékoli tenké ponožky, kdo si chce ale běhání opravdu užít, ten by měl výběru ponožek na běhání věnovat pozornost.

  • Ponožky na běh charakterizuje zónování, tedy zesílení partií jako nárt, pata a špička, které nejvíce zatěžujeme.
  • Ideální jsou ponožky s antibakteriální úpravou.
  • Důležité jsou i ploché švy.
  • Pokud máte možnost, sáhněte raději po ponožkách speciálně tvarovaných pro pravé a levé chodidlo.
  • Vyhněte se kotníkovým ponožkám, které mohou dráždit achilovku.
  • Dejte přednost kompresním ponožkám, které mají pozitivní vliv na návrat krve z dolních končetin k srdci, dopravují kyslík ke svalům a zároveň chrání kotník a achilovku.
  • Někteří běžci nedají dopustit na kompresní podkolenky, které mohou pozitivně ovlivnit výkon a urychlit regeneraci, jiní je zavrhují. Když se pro ně rozhodnete, vyberte je s ohledem na velikost nohy a obvod lýtka. Měly by ho obepnout, ale nesmí škrtit. Neměli byste cítit ani švy.

Tip číslo šest: Zopakujte si pravidla vrstvení

I v případě běhání platí, že je třeba se oblékat tak, abyste se ani nezpotili, ale ani nepřehřáli. Vždy je lepší na sobě mít několik slabších vrstev než jednu tlustou. Díky tomu totiž dokážete reagovat na aktuální podmínky. Když vám bude teplo, stačí jednu vrstvu svléknout a naopak.

Náš tip: Nezapomínejte ani na čepici. Právě povrchem hlavy ztrácíme hned několik procent tělesného tepla.

Tip číslo sedm: Zaměřeno na běžecké boty

Jiné boty budete potřebovat pro silniční běh, jiné do terénu. Pro trail je třeba pevná běžecká obuv s hlubokým vzorkem, která vás ochrání před vyvrknutím a nárazy do větví a kamínků, do lehkého terénu se zase hodí lehké prodyšné boty se vzorkem, který není moc hluboký. Mějte taky na paměti, že běžecké boty musí být aspoň o půl čísla větší než velikost chodidla.