rychlý metabolismus

Hledáte způsoby, jak zrychlit metabolismus a spálit přebytečné kalorie? Pokud ano, jste na správném místě. V tomto článku probereme některé z nejlepších tipů a triků, které vám pomohou zrychlit metabolismus, takže budete fit a zdraví během krátkého času!

Co je metabolismus a jak funguje?

Metabolismus je proces štěpení potravy na energii a další sloučeniny, které tělo využívá. Pokud chcete svůj metabolismus povzbudit, můžete udělat několik jednoduchých věcí, které ho zrychlí.

Účinné tipy pro zrychlení metabolismu 

 • Cvičení je jedním z nejlepších způsobů zrychlení metabolismu, protože vyžaduje, aby vaše tělo pracovalo intenzivněji a spalovalo více kalorií. Cvičení je také nezbytné pro rozvoj svalové hmoty, která časem pomůže dále zrychlit váš metabolismus. Uvolňuje hormony, které pomáhají spalovat kalorie a tuky.
 • Častější konzumace menších jídel během dne může pomoci udržet váš metabolismus v rychlém tempu, protože vaše tělo není zvyklé na dlouhé intervaly mezi jídly. Menší a častější jídla vám pomohou udržet váš metabolismus ve stálém tempu po celý den. Je to proto, že rozklad potravy vyžaduje energii a častější stimulace metabolismu přispívá k jeho větší efektivitě. Pravidelné stravování vám také pomůže zabránit přejídání, a tím zrychlit metabolismus.
 • Navíc pití velkého množství vody pomáhá udržovat metabolismus v efektivním chodu, protože pomáhá vyplavovat toxiny a může působit jako prostředek potlačující chuť k jídlu. Dehydratace může naopak vést k výraznému poklesu rychlosti metabolismu, proto je důležité udržovat hydrataci a nezapomínat pít dostatek tekutin po celý den.
jak zrychlit metabolismus
zdroj:freepik.com

Další faktory, které mohou ovlivnit, jak rychle vaše tělo spaluje kalorie jsou:

 • Věk – nejrychlejší metabolismus máme dle studií hned po narození v prvním roce života. Po prvním roce života se náš metabolismus přirozeně zpomaluje v průměru o 3 % každý rok až do věku 20 let. Od 20 do 60 let zůstává rychlost metabolismu konstantní. Po šedesátce se metabolismus přirozeně zpomaluje o 0,7 % každý rok.
 • Strava – pokud chcete zrychlit svůj metabolismus, jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je zajistit si vyváženou stravu, protože některé potraviny mohou podpořit rychlejší metabolismus. Pro dosažení optimálních dlouhodobých metabolických výsledků se zaměřte na zdravé bílkoviny, vlákninu, čerstvé ovoce a zeleninu a komplexní sacharidy. Patří sem také potraviny jako libové maso, celozrnné výrobky, fazole nebo ořechy.
 • Genetika – ovlivňuje náš metabolismus i hmotnost. Pokud je vaše tělo geneticky naprogramováno k hromadění většího množství tuku, bude vás to ve skutečnosti stát více úsilí, pro udržení štíhlé figury.

Vitamíny, které podporují metabolické procesy 

 1. Hořčík

Bylo zjištěno, že hořčík je prospěšný pro metabolismus a tvorbu energie a pomáhá urychlit látkovou výměnu. Studie prokázaly, že zvýšení příjmu hořčíku může pomoci zrychlit metabolismus, což může vést ke snížení hmotnosti. Hořčík pomáhá při přeměně potravy na energii, takže můžete zůstat plní energie po celý den. 

Abyste si zajistili dostatečný příjem hořčíku, zkuste do svého jídelníčku zařadit více zelené listové zeleniny, ořechů a luštěnin. Denní užívání doplňku stravy s hořčíkem vám navíc může pomoci dosáhnout cíle, kterým je zrychlení metabolismu. 

vítamíny pro zrychlení metabolismu
zdroj:freepik.com
 1. Vitamíny skupiny B

Vitaminy B hrají klíčovou roli při podpoře metabolických procesů a odbourávání zdrojů energie, jako jsou sacharidy, tuky a bílkoviny. Proto může být zajištění dostatečného příjmu vitamínů skupiny B prostřednictvím doplňků stravy nebo potravin, jako jsou celozrnné výrobky, vejce a zelené listy, skvělým způsobem, jak zrychlit metabolismus. 

Vitamíny skupiny B nejenže pomáhají v procesu látkové výměny, ale také pomáhají tělu přeměňovat potravu na energii a mohou dokonce pomáhat snižovat únavu a stres. Pokud tedy hledáte způsob, jak zrychlit svůj metabolismus, zkuste do svého jídelníčku přidat některé vitaminy skupiny B.

 1. Omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny jsou skvělým způsobem, jak přirozeně zrychlit metabolismus. Mohou pomáhat při termogenezi, protože v těle vytvářejí teplo a nastartují metabolické procesy. Zařazení omega-3 mastných kyselin do jídelníčku je snadný a přirozený způsob, jak zrychlit metabolismus. Jsou například v potravinách:

 • mořské ryby a krevety, rybí tuk,
 • rostlinné oleje, jako třeba lněný, arašídový nebo řepkový olej,
 • mandle,
 • vlašské ořechy.

Cvičení na zrychlení metabolismu 

Účinným způsobem, jak zrychlit metabolismus, je tzv. vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT). Zahrnuje krátké dávky intenzivního cvičení a je účinné při zvyšování klidové rychlosti metabolismu, což pomáhá zvýšit rychlost, s jakou tělo spaluje kalorie. Bylo prokázáno, že tento typ cvičení zvyšuje rychlost metabolismu ještě několik hodin, a dokonce i dní po cvičení. 

HIIT nejenže pomáhá zrychlit metabolismus, ale je také časově nenáročným způsobem, jak si dobře zacvičit. Cvičení HIIT lze zvládnout v krátkém čase, takže je skvělou volbou pro zaneprázdněné lidi, kteří se snaží dostat zpět do formy. 

zdroj:freepik.com

Silový trénink je také skvělým způsobem, jak zrychlit metabolismus, protože pomáhá budovat svaly a spalovat více kalorií. Prováděním cviků zaměřených na různé svalové skupiny můžete snadno zvýšit svůj metabolismus a začít rychleji spalovat tuky. Nejenže budete spalovat kalorie během cvičení, ale budete je moci spalovat i po skončení cvičení, což vám pomůže ještě více zrychlit metabolismus. Pokud navíc chcete nabrat svaly, je silový trénink tou správnou volbou, protože vám umožní vytvářet svaly bez přidávání přebytečného tuku, což vám pomůže ještě více zrychlit metabolismus.

Zapojení do fyzické aktivity, jako je skákání přes švihadlo nebo běh, je opět skvělým způsobem, jak zrychlit metabolismus a spálit více kalorií. Zařazením takových aktivit do svého denního režimu můžete svému tělu pomoci dodat potřebnou vzpruhu, abyste dosáhli optimálního metabolického zdraví.

Vyrovnejte hladinu stresu, abyste zlepšili fungování metabolismu 

Stres může mít na metabolismus velký vliv, protože spouští v těle reakci „bojuj nebo uteč“, která může zpomalit metabolické procesy. Abyste tomu mohli čelit, je důležité zavést několik klíčových strategií na podporu metabolismu. 

 1. Pravidelné cvičení je asi nejdůležitější z nich, protože může nejen pomoci spalovat kalorie, ale také pomoci tělu uvolnění napětí a relaxaci. Ke snížení stresu pomáhají i  aktivity, jako je jóga, meditace, chůze, běhání nebo pobyt v přírodě.
 2. K urychlení metabolismu a jeho optimálnímu fungování může navíc přispět pití velkého množství tekutin a konzumace většího množství bílkovin. Přidáním kvalitních potravin a doplňků stravy, jako je hořčík, omega-3 mastné kyseliny nebo i zelený čaj, můžete zlepšit fungování metabolismu, snížit hladinu stresu a dodat si potřebnou dávku energie.
 3. Dostatek klidného spánku každou noc je klíčem k řízení metabolismu, snížení hladiny stresu a k tomu, aby se vaše tělo mohlo zotavit z dlouhého dne.