Tak nějak podvědomě cítíte, že na tom nejste zrovna nejlépe. Oblečení je těsnější než před Vánoci. A do zrcadla se raději nedíváte. Přišel čas na zúčtování. Jenže víte vůbec, jaká váha je pro vás ta správná? Nemá cenu se hnát za přehnanými cíli, které jsou dlouhodobě neudržitelné. Poradíme, jak zjistit optimální tělesnou hmotnost a začít hubnout s rozumem.

BMI index napoví, jaká je vaše ideální váha

Stanovte si cíl v podobě optimální tělesné hmotnosti! Ideální váhu snadno zjistíte při práci s BMI indexem. Do výpočtu kilogramů zahrňte nejen výšku a váhu, ale i věk a pohlaví. Mladá žena bude mít trochu jiné BMI než starší muž. A to je v pořádku, protože každý jsme jiný.

BMI index je spolehlivý, využívají ho nutriční poradci a lékaři. Ale raději ho berte s rezervou. Rychle sice s jeho pomocí zjistíte, zda máte nadváhu, podváhu či trpíte obezitou. Avšak ne vždy jsou jeho měření dokonale přesná.

Především se do rovnice nijak nezahrnuje svalová hmota, která je těžší než tuk. Pokud však nejste zrovna kulturista nebo vrcholový sportovec, nelámejte si s tím hlavu. Podle výsledného BMI indexu se můžete bez problémů řídit.

Jak spočítat BMI index?

·        BMI = tělesná váha (kg) / tělesná výška2 (m)

Pokud se nechcete s výpočtem trápit, využijte některou z online BMI kalkulaček. Hodnoty do nich rychle naťukáte a výsledek máte v podstatě bez práce. Online BMI kalkulačky vám většinou rovnou i ukážou, kolik kilogramů byste měli vážit, abyste byli na zdravých hodnotách. Nemusíte tedy rovnici nijak převracet a počítat neznámé.

Optimální hodnoty BMI jsou 18,5 až 25. Pokud překročíte číslo 30, hrozí, že se u vás dříve či později rozvinou zdravotní problémy. Například vysoká hladina špatného cholesterolu, cukrovka, ucpávání cév, problémy s klouby, v horším případě i infarkt. Nižší hodnoty zase ukazují na podvýživu, která je pro vaše zdraví rovněž nebezpečná.

Vycházejte i z obvodu pasu

Kromě BMI indexu se řiďte i obvodem pasu. Ideální váhu přeci hledáme nejen kvůli pěkné postavě, ale hlavně pro své zdraví. Dávejte si proto pozor na tuk v oblasti břicha. Obklopuje vnitřní orgány, tlačí na ně a poškozuje je. Tomuto tuku se říká viscerální, a je to tichý zabiják. Rozhodně je škodlivější než klasický tuk podkožní.

Ženy by neměly mít obvod pasu větší než 80 cm. Pro muže je zase hranice stanovená na 94 cm. Jak obvod pasu změřit? Stoupněte si a vyhrňte nebo sundejte triko. Vezměte si krejčovský metro a v polovině vzdálenosti mezi nejspodnějším žebrem a horním okrajem pánve vezměte míru.

Co dělat s naměřenými hodnotami

Nyní už máte představu o tom, jaká je vaše optimální hmotnost a jaké si stanovit cíle. Důležité je k hubnutí přistupovat s rozumem a nemyslet si, že vysněné postavy dosáhnete přes noc. Nic neodkládejte a začněte na sobě pracovat ještě dnes.

Existuje klíč k úspěšnému hubnutí?

Dostaňte se do kalorického deficitu. Energetický výdej musí být větší než příjem energie z jídla. Tak dosáhnete toho, že tělo brát energii z tukových zásob.

Hýbejte se. Spousta lidí se trápí s tím, že i když chodí pravidelně cvičit a dodržují jídelníček, váha jim stagnuje. To proto, že ve zbývajícím čase nic nedělají. Zkuste jít každý den na půlhodinovou procházku. Jeden klik spálí skoro stejně kalorií jako jeden krok. Přitom chůze není nijak namáhavá.

Pestrý jídelníček. Dbejte na to, abyste měli dostatek bílkovin, zdravých tuků a komplexních sacharidů. Pokud se rozhodnete vyzkoušet některou z populárních nízkosacharidových diet, snažte se, aby vaše strava nebyla příliš jednostranná.  

Tělo i v redukčním režimu potřebuje důležité živiny. Nehledě o psychologickém efektu. No řekněte, koho by neustále bavilo jíst jen suché suchary a zapíjet je vodou? Nikoho. Tak to nedělejte ani vy. Jinak hrozí, že se při první příležitosti přejíte něčím „zakázaným“.

Berte hubnutí jako celkovou změnu životního stylu. Nikoliv jako nepříjemné období, které za pár měsíců pomine a vy se vrátíte do starých kolejí. Zkoušejte nové věci, najděte si sport, který vás baví. Uvidíte, že budete nejen vypadat lépe, ale i se vylepší vaše zdraví a psychická pohoda.