Jak na akné

Každý člověk projde během života obdobím, kdy se na povrchu kůže začnou objevovat různé defekty menšího či většího rozsahu. Černé nebo červené tečky na obličeji, ale také zanícené bulky někdy na různých částech těla. Tyto útvary nazýváme jednotným názvem akné. Jedná se o jedno z nejčastějších kožních onemocnění v pubertě, které může v mnoha případech přetrvávat až do dospělosti. Pouze u malého procenta lidí se akné nevyvine.

Výskyt akné a jeho příčiny

Akné je způsobeno uzavřením kanálků mazových žláz, což způsobuje hluboký zánět. Po zhojení se na postiženém místě vytvoří jizva. Přítomnost bakterií, roztočů a kvasinek může prohloubit zánětlivý proces a zhoršit jeho průběh. Výskyt a vzhled akné ovlivňují následující faktory. 

  • pubertální věk 
  • genetika
  • hormonální aktivita, u žen také v důsledku menstruačního cyklu
  • užívání některých léků
  • hromadění odumřelých kožních buněk
  • nezdravý životní styl – nevhodná strava, špatná hygiena, konzumace alkoholu, kouření, užívání psychotropních látek a drog, dlouhodobé vystavení toxickému prostředí
  • mechanické poškození – většinou způsobené dráždivým a syntetickým oblečením
  • psychický stres
  • používání nevhodné kosmetiky
  • alergie

Výskyt a vývoj akné je u každého člověka individuální. Nejčastěji se objevuje na kůži obličeje, krku zad a paží. Někdy na nohou a hýždích. Mírné i těžké formy akné mohou v každém věku velmi znepříjemnit život a snížit sebevědomí. Řešení tohoto problému bývá dlouhodobé a v některých případech velmi obtížné. 

Akné

Co pomáhá při akné v pubertě

První červené pupínky, případně černé nebo bílé tečky na obličeji, se obvykle začínají objevovat v pubertě. Je to přirozené pro věk, a pokud se to neprojeví ve velkém měřítku, není třeba panikařit. Běžným postupem je možné zmírnit progresi a zabránit zjizvení. 

Z jídelníčku je třeba vyřadit vše dráždivé, jako je koření, velké množství cukru, kakaa, čokolády, potravinářských barviv a konzervačních látek. Zvyšte příjem listové zeleniny a dostatečný příjem neslazených nápojů. Dospívající dítě je v tomto období velmi flegmatické, pokud jde o osobní hygienu, což může být živnou půdou pro zánětlivé procesy. Je důležité, aby rodiče v tomto období věnovali svým potomkům zvýšenou pozornost a kontrolovali jejich hygienické návyky. Dívky v pubertě začínají experimentovat s kosmetickými přípravky a různou dekorativní kosmetikou. Zde by měly matky zpozornět a věnovat svým dcerám čas na „výchovu ke kráse“. Je třeba naučit dívky, jak si nejprve vyčistit pokožku a poté ji ozdobit.

péče o pleť

Aktivní pohyb na čerstvém vzduchu je také nezbytnou součástí boje proti akné u dospívajícího dítěte. Pouze dostatečně okysličený organismus dokáže bojovat s toxiny a čistit tělo zvenčí i zevnitř. 

V dnešní době se také setkáváme s prvkem zvýšeného psychického přetížení u dětí, což může mít za následek zhoršení kvality pleti a výskyt akné.

Léčba akné v dospělosti

Pokud se přenáší výskyt akné v dospělosti, je nutné především zvážit všechny snadno ovlivnitelné aspekty. Změna stravy, kosmetických a hygienických přípravků, dostatek spánku a odpočinku, přehodnocení užívání různých léků, zanechání kouření, konzumace alkoholu a drog, to jsou věci, které nepotřebují lékaře. Je možné, že po úpravě životního stylu se pleť postupně zklidní a nakonec se zcela vyhladí.

V horším případě se tmavé skvrny zanítí, začnou se tvořit puchýřky, zvýší se výsev a kůže je podrážděná do červena. Přetrvávající zánětlivé onemocnění kůže tedy již vyžaduje odbornou lékařskou pomoc dermatologa. Může vám pomoci diagnostikovat příčiny onemocnění pomocí odběru krve a stěrů z kůže mnohem přesněji než pouhými kosmetickými radami. Léčba je proto přesnější a cílenější. Kromě dermatologických přípravků, jako jsou masti, tinktury, oleje, je v některých případech nutné předepsat užívání antibiotik.

léčba akné

Co je nejlepší na akné

Pokud se vaše pleť v dospělosti zklidnila, ale akné vás stále občas trápí a chcete se vyhnout jizvám, zde je několik tipů.

  1. Vyhledejte kvalifikovanou kosmetičku, která vám poradí, jaká kosmetika je pro vaši pleť vhodná, a která bude vaši pleť pravidelně ošetřovat.
  2. Zkontrolujte všechny výše popsané faktory, které mohou ovlivnit kvalitu vaší pleti.
  3. Zanícené a hnisavé akné lze léčit tamponem namočeným v bylinném odvaru. Lopuch hojí rány a stahuje zánětlivý proces, heřmánek vysušuje, meduňka a zelený čaj zklidňují pokožku. Stačí namočit gázu nebo měkký hadřík do odvaru z bylin a přiložit jej na několik minut na obličej. Příznivé účinky se projeví velmi rychle. Výtažek nebo odvar z ostropestřce mariánského nebo kopřivy, i když se užívá vnitřně, má detoxikační účinek.
  4. Kyselina salicylová – má příznivé účinky na akné a ucpané póry. Dezinfikuje pokožku, uvolňuje ucpané póry, hloubkově čistí pleť. Je obsažena ve vrbové nebo březové kůře. Kosmetické přípravky s obsahem kyseliny salicylové jsou vhodné pro ošetření problematické pleti a s výběrem vám jistě pomůže každá lékárna.
  5. Přípravky obsahující benzoylperoxid jsou velmi účinné, i když nejsou volně dostupné. Benzoylperoxid je silný antibakteriální prostředek, který musí doporučit a předepsat lékař. Je kontraindikován v těhotenství.
  6. Antibiotická léčba – těžké formy akné vyžadují použití antibiotik, ale také vnější léčbu přípravky obsahujícími antibiotika. Obě formy léčby musí předepsat lékař.
  7. Rehabilitační metody a balneologie – rehabilitační oddělení aplikují laserovou terapii na těžké formy akné. Má vysoký dezinfekční a hojivý účinek. Laserová terapie se používá také k odstranění jizev po zhojení. Lázeňská metoda se používá hlavně v případě, že se akné rozšíří po celém těle. Používá se koupel s přídavkem solfatanu nebo přírodní voda obsahující solfatan. Solfatanová koupel je možná i v domácích podmínkách. Přípravek jako přísada do koupele je k dostání v drogeriích.
kosmetička

Akné u mužů

U mužů, stejně jako u žen, je výskyt akné nejvýraznější v období puberty. Po tomto období se pleť obvykle zklidní a vyhladí. Zanícené nebo hnisavé akné se objeví v případě hormonální nerovnováhy nebo v důsledku nesprávného životního stylu. Častá konzumace alkoholu, nikotinismus, nezdravá strava, ale také práce ve znečištěném prostředí mohou mít za následek různé dermatitidy nebo akné. 

Mnoho mužů má předsudky vůči návštěvě dermatologa nebo kosmetického salonu. Čím dříve vyhledáte odbornou pomoc, tím úspěšnější bude léčba problému a máte šanci zabránit vzniku jizev. Kosmetických přípravků pro muže na čištění pleti a léčbu akné je na trhu velké množství. Stačí si jen vybrat a nenechat problém bez povšimnutí. Ošetření a péče o pleť by již neměly být pro muže tabu.

péče o pleť u mužů

Zvláštním, ale pravděpodobně nejčastějším problémem tvorby akné je podráždění pokožky po holení. Zde je také nutné experimentovat s holicí kosmetikou nebo vyměnit holicí strojek za žiletku. Pokud to i přes veškerou snahu nezvládnete, je tu možnost navštívit profesionální holičství, kde vám odborníci rádi poradí i s kosmetikou, která je pro vaši pleť nejvhodnější.

Pokud je váš problém s akné malý nebo nabývá větších rozměrů, nezoufejte. Existuje mnoho metod, jak se s tímto problémem vypořádat. Nejdůležitější je najít příčinu problému a včas zachytit první příznaky.

Jedna rada na závěr: Pokud je pleť již čistá zdravá a krásná, bez pocitu štěstí je vzhled každého nedokonalý. Dopřejte si proto nejen věci zdravé, ale také vše, co vám dělá radost. Dopřejte si dostatek odpočinku a obklopte se lidmi, kteří vás naplňují štěstím.