saunováním ke zdraví

Saunování má celou řadu pozitivních účinků na naše tělo. Pokud jste této kratochvíli ještě nepropadli, určitě to vyzkoušejte, je velká šance, že se z vás stanout vášnivý saunaři!

Proč se saunovat?

Výhody saunování jsou lidem známé již stovky let, v posledních letech však zažívají sauny velký rozmach i mimo svoji původní domovinu v severských zemích a dostávají se pozvolna k nám. Účinky saunování zahrnují dlouhodobé zlepšení nálady díky vyplavování výrazného množství dopaminu (ten je označován jako hormon štěstí), zlepšení cirkulace krve, zvýšení imunity a celkové odolnosti organismu, zlepšení pokožky, odstranění nečistot z kůže i organismu a mnoho dalších. Zkrátka a jednoduše sanování je zdraví prospěšné a především je to skvělý relax.

Jaké jsou druhy saun?

Typů saun je sice celá řada, ale v základu jde pouze o rozdílnou kombinaci teploty a vlhkosti. Čím vyšší je teplota, tím nižší by měla být vlhkost a naopak. Každému může vyhovovat jiný druh sauny, například lidé, kteří mají dýchací potíže (astma, atd…) obvykle preferují sauny s nízkou vlhkostí vzduchu.

Finská sauna

Nejtypičtějším typem sauny je fiská sauna, která se těší široká oblibě a jde asi o nejběžnější druh sauny. Ve finské sauně najdete vysokou teplotu, která dosahuje 90°C až 100°C a zároveň nízkou vlhkost vzduchu (okolo 5 %). Doporučené doba pobytu ve fisnké sauně je přibližně 5 až 15 minut.

Srdcem finské sauny jsou kamna, na kterých se rozžhavují kameny, ty je v případě potřeby možné polít vodou a tím zvýšit vlhkost (a zároveň pocitovou teplotu) v sauně. Finská sauna nechybí v žádném saunovém světě a zároveň ji lze postavit i doma.

saunování pro zdraví

Parní sauna

Parní sauna má narozdíl od finské sauny poměrně nízkou teplotu (přibližně 40°C až 50°C), zato se zde vlhkost vzduchu blíží až ke 100 %. Paní sauny jsou prospěšné pleti, jsou vhodné k inhalaci různých vonných olejů a zároveň šetrnější k vlasům. Doporučené doba pobytu v parní sauně je 15 až 20 minut.

V parní sauně vytváří páru takzvaný parní generátor. Tyto sauny najdete obvykle v každém saunovém světě, je možné si je postavit i doma, ale je to již nákladnější záležitost než stavba finské sauny. Alternativou k domácímu využití mohou být parní sprchy.

Infrasauna

Infrasauna je trochu specifickým typem sauny. V tomto zařízení totiž dochází k přímému ohřívání těla. V infrasauně není ohřev těla zprostředkovaný přes vzduch, ale infračervené záření ohřívá přímo tělo až do hloubky 4 cm. Infrasauna je zcela zdravotně nezávadná a nemusíte se obávat, že by infračervené záření jakkoliv poškodilo vaše zdraví. V této sauně je doporučený pobyt přibližně 30 minut.

Infrasauny jsou doménou domácností či bytů. Chcete-li domácí saunu, infrasauna je pravděpodobně nejlevnějším a v řadě případů i nejlepší řešením. Pokud si prohlédnete recenzi infrasaun, zjistíte, že cena za domácí infrasaunu se pohybuje okolo 40 000 Kč. Ve wellness centrech či saunových světech obvykle infrasauny nenajdete.

Tropická sauna

Tropická sauna nebo také bio sauna je jakýmsi hybridem mezi finskou saunou a parní lázní (parní saunou). Teplota v tropické sauně dosahuje přibližně 50°C až 60°C a vlhkost se pohybuje okolo 50 %. Tento druh sauny je skvělý pro relaxaci či pro využití různých vonných olejů do sauny (často je využívána právě tropická vůně). Délka pobytu v tropické sauně by měla být 15 až 25 minut.

Tropické či bio sauny najdete v každém trochu větším saunovém světě, rozhodně stojí zato tento druh sauny vyzkoušet, dost možná si jej i oblíbíte. Teoreticky není problém si bio saunu postavit i doma, jde v podstatě o finskou saunu s nižší teplotou a vyšší vlhkostí vzduchu.

Sauna s parním nárazem

Tato sauna je ideální pro opravdové saunové nadčence. Kombinuje totiž vyšší teplotu (kolem 90°C jako ve finské sauně) a vyšší vlhkost vzduchu (okolo 30 %). Tyto sauny najdete především v různých saunových světech, není moc reálné si ji vytvořit v domácích podmínkách. Doporučené doba pobytu v této sauně je 5 až 15 minut.

finská sauna s parním nárazem

Solná sauna

Solné sauny jsou mírné a slouží spíše k relaxaci a prohřátí těla. Případně je vhodná pro začátečníky, kteří v opravdové finské sauně ještě nevydrží moc dlouho. Teplota v solné sauně je přibližně 45°C a vlhkost vzduchu 25 %. Doporučené délka pobytu v solné sauně je 15 až 25 minut.

solná sauna

Jak probíhá saunový cyklus a jak se saunovat?

Aby se dostavily správné účinky sauny je vhodné saunovací cyklus opakovat třikrát až čtyřikrát. Mezi jednotlivými saunovými koly byste měli dodržovat vždy čas pro odpočinek a regeneraci těla (minimálně 15 minut). Jak často se saunovat není nijak specifikováno, můžete do sauny chodit dle vlastního uvážení, ale rozhodně nic nezkazíte pravidelnou návštěvou 1x až 2x týdně. Následující cyklus byste tedy měli při každé návštěvě sauny opakovat ideálně třikrát až čtyřikrát:

  1. Saunování po doporučenou dobu vzhledem k danému typu sauny. Pokud nevíte jak dlouho v sauně být, časovým intervalem 15 minut nic nepokazíte.
  2. Správné ochlazení ve sprše, na studeném vzduchu nebo v ochlazovacím bazénku.
  3. Klidový odpočinek (ideálně na lehátku) po dobu alespoň 15 minut.

Pravidla v sauně

Pokud nemáte saunu v bytě či v domě, je dobré brát ohled na ostatní účastníky saunovacího kola a dodržovat jistá pravidla.

  • Sauny jsou obvykle zónou pro relaxaci, je tedy správné se vyhnout hlasitému hovoru či vydávání hlasitých zvuků.
  • Saunu nevyužíváte sami, proto je hygiena velice důležitá. Dbejte na to, že si tělo podložíte důkladně prostěradlem, abyste neseděli přímo na dřevě.
  • Plavky do sauny nepatří, zahalit se můžete prostěradlem, které slouží i jako podložka pod vaše tělo. Plavky rovněž zabraňují rovnoměrnému prohřátí těla a vyhnete se tak i zapařeninám.
  • Berte ohled na ostatní vzhledem k místu, které je v sauně k dispozici.
  • Pokud se účastníte saunového ceremoniálu, vyberte si pečlivě místo podle své výdrže. Pokud víte, že na celou dobu trvání ceremoniálu v sauně nevydržíte volte spíše místa blíže východu.
  • Na saunovacích hodinách si stopujte jak dlouho v sauně jste.

Jak se správně ochladit?

Ochlazení je na sauně to nejdůležitější. Ochladit se můžete buď v bazénku se studenou vodou, ve sprše nebo jen na studeném vzduchu. Nejefektivnější je pravděpodobně ochlazení v bazénku s ledovou vodou. Do bazénku však lezte postupně, abyste zabránili skokové změně tlaku v hlavě (to může být někdy zdraví nebezpečné).

Co si vzít do sauny?

Do sauny byste měli mít především vhodné prostěradlo a ručník. Obvykle vám jsou tyto propriety zapůjčené, pokud tomu však tak není, stačí úplně obyčejné bavlněné prostěradlo, které bude dostatečně velké. Další věci, které si chcete vzít do sauny jsou již zcela na vás, možností však máte celou řadu. Ve většině specializovaných obchodech či eshopech najdete celou řadu produktů, které můžete v sauně využít, zakoupit je můžete i se slevou (třeba na Marimex). Využít můžete například následující věci:

  • Saunovací čepici (čepice brání ohřevu hlavy a vy tak v sauně déle vydržíte)
  • Kartáč do sauny
  • Masírovací rukavici
  • Peelingové krémy
  • Vědra, naběračky, vonné esence a vše další pro domácí saunování

Kdy je vhodné jít do sauny?

Sauna je sice ozdravná, ale ne vždy byste ji měli navštěvovat. Jaké jsou tedy situace kdy byste do sauny chodit neměli?

Saunu byste rozhodně neměli navštěvovat nemocní, ať už jste jen tzv. “nalomení” nebo už máte rýmu či kašel. Nejenže vám dá v takovém případě saunování pořádně zabrat (zkrátka nevydržíte stejný počet cyklů, jako běžně), ale můžete nakazi i ostatní návštěvníky sauny. Je sice pravda, že třeba ve finské sauně se kapénkové nákazy šíří velice špatně, ale i tak se vyplatí si dát na jeden až dva týdny od saunování oddych a pořádně se zotavit.

Do sauny byste neměli chodit ani pod vlivem alkoholu nebo po právě snězeném vydatném jídle. Trávení alkoholu i jídla je pro tělo náročnou činností a sauna by tělo ještě více zatěžovala.

Stejně tak není doporučeno do sauny chodit s bolestí zad, suché teplo ve finské sauně by vám sice mohlo pomoct, ale následné ochlazení již nemá na bolavá záda zrovna pozitivní účinek. Sauna není pro vás ani pokud chcete tímto způsobem zhubnout. V sauně sice zhubnete, ale především o vypocenou vodu, kterou si následně znovu doplníte. Efekt hubnutí v sauně není tedy nikterak výrazný a rozhodně by to neměla být vaše hlavní motivace pro návštěvu sauny.

Naopak saunování při menstruaci není žádný problém. Tedy je třeba vždy vyhodnotit, jak se cítíte a zda fyzicky zvládnete další nápor na své tělo, ale prakticky saunování při mensesu nestojí nic v cestě. Je možná dobré se jen vyvarovat ochlazování v ledovém bazénku a spíše zvolit sprchu.