Jak zabavit děti na zahradě

S přicházejícími a stále se prodlužujícími slunečnými dny si může mnoho rodičů začít lámat hlavu nad tím, jak zabavit děti venku. Nebo naopak můžete hledat způsob, jak ratolesti nenásilně dostat na chvíli na čerstvý vzduch. Proto vám přinášíme několik tipů na vhodnou zábavu pro děti na zahradu.

Ať už jsou vaše děti jakkoli staré, je pro jejich správný vývin a zdraví celkově dobré, aby trávily čas venku. S vámi jako rodiči, se sourozenci, s jejich vrstevníky, nebo i samy, přesto někdy mohou přijít chvíle, kdy děti začnou zlobit a nudit se, protože nevědí, co mají dělat. Abyste předešli těmto nepříjemným situacím, připravili jsme pro vás tohoto pomocníka, který vám bude po ruce vždy, když nebudete vědět, jak zabavit děti na zahradě. 

Článek vám poradí nejen letní hry pro děti, ale i chytré nápady na zahradu v podobě nejrůznějšího vybavení, které můžete zakoupit, nebo si některé věci na zahradu dokonce vyrobit sami, vlastníma rukama.

zahrádkařte společně s dětmi

Hry pro děti na zahradu

Nápady na zahradu pro děti nemusí být na první pohled těžké vymyslet. Jistě vám jako první na mysli vyvstanou nejrůznější hry na zahradu pro děti, na které vám postačí jen trocha toho travnatého prostoru. Mezi těmito hrami je populární například hra na honěnou, schovávaná či kdo vydrží déle – stát na jedné noze, skákat, dotýkat se v předklonu palců u nohou. 

Cvikům a úkonům se meze nekladou, navíc hry na zahradě pro děti nemusí být jen venkovní zábava pro ty nejmenší, ale i pro dospělé v podobě příjemného protažení. Naopak, pokud si budete chtít na chvíli odpočinout, můžete si zahrát hru o tom, kdo ví víc. Vy nebo děti navrhnete jedno téma, například zvířata, a potom jeden po druhém jmenujete, co vám naskočí do hlavy, dokud nevyčerpáte všechny možnosti.

zábava pro děti na zahradě

Poklady z přírody

Venkovní hry na zahradu mohou být ale mnohem bohatší. Můžete si na ně pořídit speciální vybavení, které podstatně zpestří program. Spousta předmětů se ale ukrývá už v přírodě, proto se nebojte propustit uzdu fantazii a kreativitě. 

Zahradní hry pro děti nemusí být nutně vázány na hračky. Až začne všechno kolem kvést, učte děti poznávat místní květiny nebo s nimi sbírejte vypěstovanou zeleninu. Z kamínků si zase mohou postavit nejrůznější tvary nebo oblázky pomalovat barvami. Vyražte s dětmi na procházku, posbírejte dary lesa či louky a nechte děti s nimi tvořit. Zábava na zahradu jako stvořená!

Učení nápodobou

V dětském světě více než kde jinde platí heslo “škola hrou.” Pro děti může být učení zábava, a pokud tuto teorii vztáhneme na dětské hry na zahradu, dostaneme chytrou zábavu pro děti. 

Při vykonávání různých zahradnických prací jim můžete zakoupit bezpečné nápodoby reálných nástrojů, jako například plastové dětské sekačky, hrábě, rýč, kladívko nebo pilu. S těmito nástroji se děti naučí zapojovat se do prací na zahradě. A pokud jim do ruky dáte menší hrabičky nebo konvičku, jejich úsilí nepřijde vniveč.

Zábava s pomůckami

Na některé hry pro děti na zahradu budete potřebovat speciální pomůcky. Jedná se třeba o oblíbené kuželky, petanque, kriket, badminton či jiné nenáročné sporty, které se kromě dostatku pohybu postarají i o zábavu. V nejhorším případě, kdy vám dojdou nápady na hry pro děti do zahrady, můžete sáhnout po starém dobrém míči a zahrát si některou míčovou hru vhodnou pro děti.

K jako kreativita

Rozvoj kreativity je u dětí velmi důležitý. Jak ji ale podpořit na zahradě? Pokud vaše zahrada disponuje dlážděnou, kamennou, betonovou či dřevěnou plochou, není nic jednoduššího, než po ní nechat děti malovat křídou.

dětská kreativita

Na malování křídou je skvělé to, že děti mohou vytvářet mnohem větší obrázky než na papír. Mohou kreslit všude kolem sebe, na rovné i vertikální plochy, a tak se do obrazu v podstatě vžít. Křídy milují snad všechny děti, které, jak známo, baví se pořádně ušpinit. Ale nebojte! Křídy jdou jak z dětí, tak z pomalovaných povrchů jednoduše umýt.

Vybavení na zahradu pro děti

Pokud plánujete novou zahradu, nebo je na té stávající dostatek místa a chcete ji více přizpůsobit dětským aktivitám, můžete si pořídit nejrůznější vybavení na zahradu pro děti. Pod pojmem vybavení zahrady pro děti se rozumí pískoviště, houpačky nebo skluzavka, v posledních letech se však největší oblibě těší trampolíny. Máte-li nebo plánujete-li na zahradu umístit i bazén, z hlediska letní zábavy pro děti máte v podstatě vyhráno.

dětské pískoviště

Nemusíte být zručným kutilem, a přesto můžete dětské hrací prvky na zahradu vyrobit i svépomocí. Mezi super nápady na zahradu téměř vždy padne zmínka o překážkové dráze jako o nejjednodušší a nejvíce kreativní věci, co si vyrobit na zahradu. 

Opičí dráha pro děti na zahradu může být prvkem, kterým se zavděčíte snad každému dítěti. Nároky na prostor jsou sice vyšší, ratolesti ale můžete překvapit různými překážkami na přeskočení, vyšplhání, přelezení, nebo naopak podlezení. 

Zahradní sídlo

Kdo z vás jako malý nesnil o domku na stromě, hradu či jiném bunkru na zahradě, kam byste se mohli ideálně s kamarády schovat před nástrahami celého světa? Zahradní nábytek pro děti nemusí být tak úplně uspokojující pro dětské duše, proto pokud máte dostatek prostoru a nevíte, co udělat pro děti na zahradě, bunkr by měl být jednou z možností, co na zahradu pro děti.

Ať už se rozhodnete pořídit jakékoliv věci na zahradu pro děti, mějte na paměti, že děti potěší i společně strávený čas s rodiči. Nejpropracovanější dřevěný hrad ani krátkodobé zabavení hračkami jim kontakt se svými blízkými nenahradí. Proto dětem v první řadě věnujte to nejcennější, co máte, tedy váš čas a pozornost.